AKILSALLIK GALEBE ÇALIYOR MU?


Çok uzun zaman oldu iyiden iyiye taktım bu "normalleşme" kelimesine...


"Normal" leşmeye ne zaman döneceğiz. Pandemi süreci belirsizliği içinde de şu geldiğimiz günlerde de yine aynı şeyi konuşuyor herkes. 
Normal şartlar altında durumumuz iyi miydi?
Nasıldık normal şartlar dediğimiz o "normal"de ?

Mesela işsizlik durumunu ele alalım; Pandemi öncesi normalimiz İş-kur önünde uzun kuyruklar olduğu gerçeği değil miydi?


Normal şartlar diye bir anlayış varsa, "güncel normal şartlar" diye bir yenileme olması da kaçınılmaz. O hâlde yeni " güncel normal şartlar" da hâli hazırda bilinen işsizlik gerçeğimizin de artacağını- arttığını gösterecektir. Güncel koşullarımız üretim sürecini dijitalleştirdi ve sermayenin eline güncel kozu değerlendirmek düştü. İşsizlik arttı yeni normalimizde...

Şu an salgın sonrası geçmiş normalleşmemizi yaşıyor havasındayız. Salgın bitti mi, hayır ama hepimizin bildiği bozuk ekonomi hızla güncelden güncele bir normalleşmeye geçiş içinde...


Burası cehaletin örgütlenmiş olduğu bir toplum, bir avuç birikimli insanlar bürokratik söylemleri ile birbirlerini anlayabilirler ancak ! Halka hitap etmek ve halkın diline odaklanmak gerek. Aksi olduğu müddetçe "aptallaştıran televizyon" ile beyin yıkama devam eder.


Habermas toplumun akılcılaşması, insanlaşması ve demokratikleşmesi görüşünde, salt insan türüne özgü iletişimsel yetkinliğin doğasındaki akılcılık gizil gücünün kurumsallaştırmasından bahseder.
İletişim yetkinliğinin evrim sürecinde geliştiğini, fakat çağdaş toplumda çoğunlukla bastırılmış veyahut zayıflatılmış olduğunu savunan Habermas, devlet, örgütler ve pazar gibi ana sosyal yaşam alanlarında, stratejik akısallık galebe çalacak ve böylece yaşam dünyası yerine sistem mantığı geliştireceğini dile getirmiştir. 


Güncel normalleşme için nasıl olacağı konusunda birlikte düşünelim :


Akılsallık galebe çalıyor mu?

       Yoksa

Sistem mantığı bizi esir aldı ve sorgu yeteneğimizi de kaybettik mi dersiniz?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali keskin
Ali keskin - 1 ay Önce

Güzel yazı kaleminize sağlık

ceyhun
ceyhun - 1 ay Önce

harika bir yazı dilek hanım harikasınız yine

banner320

banner319