Ambargo Kıskacındaki Rusya’nın Durumu ve YERLİ TEKNOLOJİ VE MİLLİ SAVUNMA SANAYİİNİN ÖNEMİ

Ukrayna-Rusya operasyonunda 4ncü aya girmek üzereyiz. Rusya’nın bu süre içinde hedefine ulaştığını veya kazançlı çıktığını söylemek zor. NATO ve ABD’nin ortak direnci, Moskova’nın kesin zafer elde etmesini engellemiş görünüyor. Belki de Moskova, böyle bir ortak direnç ile karşılaşacağını hesaplamış da olabilir. Hatta Amerika veya İngiltere ile birlikte böyle bir senaryo da planlanmış olabilir.

Yani Ukrayna’da oyun içinde oyun olabilir. Zelensky’nin de “Yahudi” kimliğinden dolayı bu oyunun seçilmiş aktörlerinden biri olma ihtimali oldukça yüksek. Her ne olursa olsun sorulacak soru ABD’nin ne kazandığı, Rusya’nın neler kaybettiği veya kazandığı…

Tükettiği petrolün yaklaşık yüzde 25'ini Rusya'dan ithal eden AB, her ne kadar bu ambargolarla Rus ekonomisini çökertmeyi amaçlasa da veriler bugün gelinen noktada bu hedefin tam anlamıyla başarılı olamadığını ortaya koyuyor.

         Ukrayna operasyonunun ardından ABD ve AB ülkelerinin Rusya’ya karşı uygulamaya başladıkları “ekonomik ve finansal ambargo”’nun Moskova’nın canını acıttığı veya zor durumda bıraktığı anlaşılıyor.

Rusya’nın canını yakan yasaklara en güzel örneklerden biri; Rusya’nın uluslararası bankacılık sisteminden çıkarılması… Rus savunma sanayinde savaş araçlarının imalatında kullanılan 3000 yedek parçanın 400 Ukrayna firması tarafından tedarik ediliyor olması… Antonov nakliye uçaklarının teknik bakımlarının Ukrayna’da yapılıyor olması… Mekanik parçaları İsveç’ten, optikleri Fransa’dan gelen Tank Fabrikası’nda üretimin durması… Tersanelerdeki çalışmaların, denizaltı ve gemi üretiminin tamamen durmuş olması… Donanmada kullanılan  gaz türbinleri ve denizaltılarında kullanılan bataryaların Ukrayna’da  üretilmesi…  Motoru Alman Bosch firmasından temin edilen Tiger zırhlı keşif komuta aracının durumu veya yedek parçaları AB’den temin edildiği için üretimi duran HSS’ler… Boing ve Airbus’un eğitim merkezlerini kapatması ve yedek parça vermemesi nedeniyle uçakların piste bekliyor olması… Bu listeyi uzatmak mümkün.

Rusya’nın ambargodan zarar görmediğini söylemek doğru değil. Ancak ambargo yasakları canını acıtsa da birçok “yaptırım ve yasaklar” göz boyamadan öteye geçemedi, mesela enerji yaptırımları gibi… Mesela Swift ambargosu nedeniyle Rusların AB ülkelerine olan borcu da durmuş oldu.

Ayrıca Rusya’dan petrol alımının kısıtlanmasından Moskova zarardan ziyade fayda sağlamıştır. Çünkü artan petrol fiyatları, Rusların gelirini artırmıştır.

“…Uluslararası Enerji Ajansı’nın mayıs ayı petrol piyasası raporuna göre, Rusya'nın aylık petrol geliri yıl başından bu yana yüzde 50 artarak 20 milyar dolara yükseldi. İhracattaki en büyük payı ise AB ülkeleri oluşturdu. Rapora göre, mevcut yaptırımlara rağmen, Rusya’nın petrol ihracatı nisanda günlük 620 bin varil arttı ve ocak-şubat ortalaması olan günlük 8,1 milyon varile yükseldi.” (Georgetown Üniversitesi Avrasya, Rusya ve Doğu Avrupa Çalışmaları Merkezinden Prof. Dr. Brenda Shaffer)

Netice olarak Rusya ambargo dolayısıyla teknolojik bakımdan onlarca yıl sıkıntı yaşayacak. Rusya’nın içinde bulunduğu durumdan ülke olarak ders çıkarmamız gerekir. Rusya’nın durumu, yerli ve milli savunma sanayiinin, yerli üretimin ne kadar önemli olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatmıştır.

---/---                             ---/---                    ---/---

         UYGURLARIN UZUN DÖNEM İKAMET VE VATANDAŞLIK İŞİ

TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN UYGUR TÜRKLERİNE (Çin’e hizmet edenler, Çin’in adamı olduğundan şüphe edilenler, Türk ve Türkiye düşmanı olanlar, ahlaken gelişmemiş olanlar haricinde) UZUN DÖNEM İKAMET VE GELİŞ SIRASINA GÖRE DE TC VATANDAŞLIKLARI VERİLMELİDİR.

ZORUNLU İMZAYA TABİ TUTULAN TEK BİR UYGUR DAHİ OLMAMALIDIR…

KEYFİ OLARAK, YALAN VE İFTİRALARA DAYALI OLARAK İNSANLARIN İPTAL EDİLEN UZUN DÖNEM İKAMETLERİ VARSA HAKLARI İADE EDİLMELİDİR.

AYRICA S…..’YE ADAM SEVK EDENLERE, TE……. /ÖR….. / İL…./ olanlara uzun dönem ikamet ve ardından TC vatandaşlığı veren Dünya Ticaret Mrk.deki arkadaşların daha dikkatli olması gerektiği kanaatini taşıyorum.

Uygurlar hakkında Devleti yanlış bilgilendirenler, yanlış yönlendirenler, para karşılığı vatandaşlık pazarlayanlar, Devletin imkanını suiistimal edenler unutmasınlar ki, yarın bir gün bunun hesabını verirler, Devlet de bu işin kaydını tutan birileri vardır; Devlet de bir gün gelir hesap sorar…