Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) gerçekleştirilen 'PRANET' deneyi hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Bakan Varank, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan deneyin, uzaydaki mikro yer çekimi ortamında propolisin bakteriler üzerindeki etkisini incelediğini belirtti.

Deneyin detaylarına açıklık getiren paylaşımda, propolisin mikro yer çekimi şartlarında bakteriler üzerindeki etkisinin araştırılacağı ifade edildi. Propolisin, antibakteriyel özellikleri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir madde olduğu vurgulanarak, bu deneyin uzay ortamında propolisin kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladığı belirtildi. Eğer deney, mikro yer çekimi şartlarında propolisin bakteriler üzerinde etkili olduğunu gösterirse, bu madde uzay ortamında kullanılabilecek doğal bir antibakteriyel seçenek olarak düşünülebilecek.

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Pranet

Ayrıca, uzay istasyonundan alınan bakteri örneklerinin incelenmesi sonucunda UUİ'deki bakteri florasına dair bilgiler elde edilmesi ve bu bilgilerin mevcut mikroorganizmalar hakkında analizlere olanak sağlaması bekleniyor.

Bakan Yerlikaya: "53 bin 537 canımızı yitirdik" Bakan Yerlikaya: "53 bin 537 canımızı yitirdik"

Bakan Varank'ın bu paylaşımı, Türkiye'nin uzay bilimine katkıda bulunan projelerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların ne denli önemli olduğunu vurguluyor.