Bartın Üniversitesinde girişimcilik, inovasyon ve KOSGEB destekleri anlatıldı

Bartın Üniversitesinde Gerçekleştirilen Panelde Girişimcilik Ve İnovasyon Konuları Anlatılarak, Kosgeb Destekleri Hakkında Bilgiler Verildi.

BARTIN 30.11.2019, 16:59
Bartın Üniversitesinde girişimcilik, inovasyon ve KOSGEB destekleri anlatıldı

Bartın Üniversitesinde gerçekleştirilen panelde girişimcilik ve inovasyon konuları anlatılarak, KOSGEB destekleri hakkında bilgiler verildi.

Bartın Üniversitesi ile KOSGEB iş birliğinde “Girişimcilik, İnovasyon ve KOSGEB Destekleri” adlı panel gerçekleştirildi. Panelin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, konuşmasına şehitlerimizi anarak başladı. Rektör Uzun, “Hakkâri ve Şanlıurfa’dan gelen acı haberleri teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. Vatanımızın birlik ve beraberliğini canları pahasına savunmak için mücadele eden askerlerimiz bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktadır. Bu asil milletin kararlı kahramanlarıyla ne kadar gurur duysak azdır. Bu düşüncelerle aralarında Bartınlı kardeşimiz J. Uzm. Çvş. Furkan Yılmaz’ın da olduğu şehitlerimize şahsım ve üniversitem adına Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Rabbim ülkemize güç, kuvvet ve birlik versin. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun.” dedi.

“Girişimci bir ruh ve iyi işleyen bir sistem başarıyı getirmektedir”

Günümüzde her alanda ciddi bir rekabet ortamının oluştuğunu belirten Rektör Uzun, “Ülkeler, bölgeler hatta şehirler rekabet güçlerini arttırma konusunda doğru ve sürdürülebilir stratejiler geliştirmenin arayışına girmiştir. Bilginin öneminin daha da arttığı ve üretim sürecine yoğun olarak girdiği bu dönemde, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla birlikte yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesi ayakta kalmanın en önemli koşullarından biri olmuştur. Bilginin istenilen zamanda, istenilen miktarda ve kalitede üretilmesi ise girişimci bir ruh ve iyi işleyen bir sistemle mümkün olacaktır.” dedi.

“Üniversitemizde en değerli yatırımımızı öğrencilerimize yapıyoruz”

Rektör Uzun, üniversite bünyesinde yapılan tüm çalışmalarda öğrencilerin gelişiminin daima öncelendiğinin de altını çizerek, “Bartın Üniversitesi olarak en değerli yatırımın insana yapılan yatırımın olduğu bilinciyle öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Güçlü akademik insan kaynağımızla verdiğimiz öğrenimin yanı sıra, öğrencilerimizin kariyer ve gelecek planlarını şekillendirecek bu gibi etkinliklerle de ufkunu açıyoruz. Ekonomik büyümenin önemli bileşeni olan ‘Girişimciliği’ bir ders olarak almalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimizden gerekli zaman ile çabayı ortaya koymalarını, risk almalarını ve ülkemizin kalkınmasına destek olmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

“Bartın Üniversitesi ailesinin tüm bileşenleriyle gurur duyuyoruz”

Bartın Üniversitesinin akademik ve öğrenci bazlı başarılarını da aktaran Rektör Uzun, “Bölgemizden başlayarak ülkemizin kalkınmasına destek olmak için büyük gayret sarf ediyoruz. Yanı başımızda bulunan ve Türkiye’nin en büyük 5 yatırımından biri olan Filyos Vadisi Projesine katkı sunmak için tüm bileşenlerimizle çalışıyoruz. Üniversitemizde oluşturduğumuz çalışma grubu ile proje kapsamında ileriye dönük atılabilecek sürdürülebilir adımları belirlemeye ve bu kapsamda öneriler geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Bu noktada destek veren Bartın Üniversitesi ailesinin tüm bileşenlerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca ‘Seyircisi Değil, Aktörü Ol’ anlayışını benimseyerek başarıdan başarıya koşan Bartın Üniversitesi ailesinin tüm bileşenleriyle gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Kobilerimiz, ülke ekonomimizin bel kemiği”

KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ ise KOSGEB bünyesinde yapılan çalışmalara değinerek, “Ülkemizde 3 buçuk milyon işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerin yüzde 99.7’dir. Oransal olarak bu kadar önemli bir yerde olan Kobi işletmelerimiz ülkemizdeki istihdamın yüzde 74’ünü oluşturmaktadır. Ülke olarak yaptığımız ihracatın yüzde 55’ini Kobilerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Ülke olarak elde ettiğimiz cironun 74’ü de yine aynı kanaldan ekonomimize sunulmaktadır. Bu rakamlardan da gördüğümüz üzere ülke ekonomimizin bel kemiğini Kobilerimiz oluşturuyor diyebiliriz.” dedi.

“KOSGEB 81 ilde Kobilerimizin yanında”

KOSGEB’in faaliyet alanlarını da aktaran Akdağ, “KOSGEB olarak, ülkemizin ekonomisinde çok değerli bir yeri olan Kobilerimizi desteklemek için 1990 yılından bu yana çok ciddi gayret gösteriyoruz. 1990 yılında kurulduğunda sadece imalat sektörüne yönelik çalışmalar yapılırken, 2009 yılında çıkarılan bir düzenleme ile hizmet ve ticaret alanında faaliyet gösteren sektörlere de destekler vermeye başladık. Bu değişim ile birlikte 81 ilde 92 müdürlükte çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

KOSGEB destekleri aktarıldı

Açılış konuşmalarının ardından geçilen panelin başkanlığını KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Ertuğrul Çetinkaya yaptı.

Panelde ilk olarak konuşan KOSGEB Bartın Müdürü Gökhan Akdağoğlu, Bartın’daki çalışmalardan bahsederek, “KOSGEB Bartın Müdürlüğü olarak bugüne kadar yaklaşık bin 500 tane işletmeye destek verdik. Verdiğimiz desteklerin tutarı 20 milyon lira civarında. Bugüne kadar Bartın’da 385 tane girişimci desteklerimizle işyerini kurdu. Büyüyen ve durmadan çalışan bir yapıda girişimcilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Bunların yanında şehrimizde toplamda 9 milyona yakın bir kredi kullanımını sağladık. Yine Bartın Sanayi ve Ticaret Odası ile İŞKUR iş birliğinde ciddi bir şekilde eğitimler veriyoruz. Ekonomimize yeni değerler kazandırmayı hedeflediğimiz bu eğitimlerimizden ise yararlananların sayısı 6 bini buldu. Bartın Üniversitesi ile de yakın iş birliği içerisinde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” dedi.

“Kamu-sanayi-üniversite iş birliğini önemsiyoruz”

Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi, KÜSİ Temsilcisi Doç. Dr. Abdullah Cahit Karaoğlanlı ise kamu-sanayi-üniversite iş birliğinin geliştirilmesi noktasında büyük gayret gösterdiklerini kaydederek, “Ülkemizin kalkınması noktasında kamu, sanayi ve üniversite iş birliğini geliştirilmesi çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Bu doğrultuda Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) çalışmalarıyla bu alana ciddi katkılar sunmakta, kurumlar arasında koordinasyonu kurmaktadır. Oluşturulan yenilikçi ekosistemi geliştirmek, yeni ürünler geliştirmek, rekabet gücünü artırmak ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesini sağlama doğrultusunda teşviklerde bulunup, katkılar sunuyoruz. Şehrimizden başlayarak bölgemizin kalkınmasına yönelik çalışmaların yapılması ve ülkemizin kalkınmasına değer sunulması öncelikli hedefimiz.” diye konuştu.

Tecrübe paylaşımı yapıldı

Panelde Elephio Endüstriyel Çözümler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinden Çağrı Pekdiker ile Daiplo Tasarım, Mühendislik, Danışmanlık, Havacılık ve Savunma Sanayi Ticaret Limited Şirketinden Müge Bozkurt da bir konuşma yaptı.

Şirketlerinin kuruluş hikâyesini anlatan Pekdiker, “Şirketimiz 2 yıl önce 3 ortağımızla birlikte kuruldu. Bu arkadaşlarımızla projeler üretip, insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bartın merkezli bir şirket olarak eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyor, aynı zamanda yazılım ile donanım noktasında projeler geliştiriyoruz. Yazılımı dijitalleştirmeye yönelik çalışmalara odaklanıyoruz. Bu işe atılırken tecrübelerimizden yola çıktık ve aldığımız destekle yolumuza sağlam adımlarla devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hayallerimizdeki projeleri şirket bünyesinde hayata geçiriyoruz”

Müge Bozkurt ise yenilikçi projelerle sektörde öncü olmayı hedeflediklerini kaydederek, “Şirket olarak araştırma, geliştirme ve üretim konularına çok önem veriyoruz. Bartın Üniversitesi öğrencileri olarak Doç. Dr. Abdullah Cahit Karaoğlanlı hocamız başta olmak üzere tüm hocalarımızın desteğiyle böyle bir işe giriştik ve KOSGEB desteğiyle şirketimizi kurmayı başardık. Üniversiteye başladığımız ilk günden itibaren bir şeyler üretmek hep ilgimizi çekmişti. Ar-Ge Proje Pazarlarına katılım sağlayarak, fikirlerimizin ürüne dönüşmesi için girişimlerde bulunmuştuk. Buralarda tasarladığımız projelerin ilgi görmesi bizim için çok güçlü bir motivasyon oldu. Bu motivasyonla şirketimizi kurduk ve proje çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri olarak kurdukları şirket bünyesinde, üstünde çalıştıkları projeleri de aktaran Bozkurt, KOSGEB desteğinin hayallerini gerçekleştirmede önemli bir etken olduğunu da sözlerine ekledi.

Etkinlik, Bartın Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Kaygın ile KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ tarafından panelistlere teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından son buldu.

Yorumlar (0)
banner331
10°
açık
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:56
Akşam 18:20
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@