Başkenti Şampiyon Olmayan Tek Ülke Türkiye

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağanüstü Genel Kurulunda rastladığım Türk futbolunun ve Türk Hakemliğinin Duayen isimlerinden Erman Toroğlu hocam ile sohbet etme fırsatımız oldu. Çıkarttığı yeni kitabı hakkında biraz bilgi aldık “"Oynadım, Oynattım, Oynatalım" adlı biyografi kitabında gerçekten ya yürekleri oynatacak ya kafaları tırlattıracakiddalarla dolu bir kitap. Ankara takımlarının durumu hakkında yorumunu sorduğunda tek bir şey söyleyeceğim dedi “Başkenti Şampiyon Olmayan Tek Ülke Türkiye “ yorumu siz yapın dedi.

Türkiye 1. Futbol Ligi şimdiki adıyla Süper Lig'in başlangıç tarihi 1959 olarak kabul edilir. 1959 yılında düzenlenen Türkiye 1. Futbol Ligi'nin ilk sezonunda maçlar, 8'er takımdan oluşan Beyaz ve Kırmızı  iki grupta oynandı. 

O tarihteki  statü uyarınca  beyaz grubun lideri  Fenerbahçe ile kırmızı grubun lideri Galatasaray finalde karşılaştı. İlk maçı Galatasaray 1-0, ikinci maçı ise Fenerbahçe 4-0 kazanınca, Türkiye 1. futbol Ligi'nin ilk şampiyonu Fenerbahçe oldu.

1959-1960 sezonundan itibaren ise grup sistemi kaldırıldı ve Türkiye 1. Ligi bugünkü statüsü ile oynanmaya başlandı.

Yıl 2022 1959 dan bu zamana kadar Türkiye Süper Liginde şampiyon olan takımlar

Galatasaray    22

Fenerbahçe     19

Beşiktaş*        16

Trabzonspor    7

Bursaspor       1

Başakşehir      1

Avrupa futboluna baktığımızda başkenti şampiyonluk yaşamayan hiç bir ülke yok. Yönetimsel zaaflardan dolayı geçen sezon süperligden düşen Ankaragücü  neredeyse Türkiye süperligde takımı olmayan başkent olarak anılacakken Ankaragücünün dinamik ve kararlı yönetimi titiz calışmaları sonucu süperlig de 2022-2023 sezonunda yerini aldı.

Kulüp başkanı Faruk KOCA "Ligde zirve neyse, Ankaragücü'nün hedefleri de odur. Süper Lig'de şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi'nde ya da diğer Avrupa kupalarında oynamak, Türkiye Kupası'nı kazanmak hedefimiz olmalı. Aslında bütün takımlar buna göre kurgulanmalı. Bir araştırma görevlisi üniversiteye girdiğinde amacı sonunda profesör olmak vardır ya da bir siyasi parti kurulduğunda iktidar olmak ister. Ben de Süper Lig'e çıkmış bir takımın başkanı olarak hedefimi ligin zirvesi olarak gösteriyorum ve kendimize sorumluluk yüklüyorum.’’ İstikrarlı ve kararlı bir başkan. Saglam dinamik bir yönetim. Bu sezon  TürkiyeSüperlig Şampiyonunun Ankaragücü olmasını ve başkentin şampiyonluğunu kutlamayı tarihe adını yazdırmayı bekliyoruz. Yaparsa bunu bu yönetim yapar.

2022-2023  sezonsüperlig şampiyonu ANKARAGÜCÜ.

Esen kalın sporla kalın.