Güneş ufukta doğuyor yeni bir güne merhaba der gibi. Çağların ötesinden günümüze yeni bir yol haritası çiziliyor. 20. Yüz yıl bitmiş, 21. Yüz yıl dengeleri daha adil ve daha insancıl bir şekilde seyir alıyor.

Avrupa Birliği dağılmış Avrupa ile Asya arasında yeni bir denge stratejisi oluşmuş. Kanal İstanbul büyük bir ticaret merkezine dönüşmüş. İstanbul havalimanı Avrupa ve Asya arasında lojistik hava üssü haline gelmiş.

Birleşmiş Milletler ’in temel yapı taşları değişmiş dünya beşten büyümüş ve evrensel huzur için küresel yönetim mekanizması boyut değiştirmiş. Kıtaların dengesi düzelmiş, dolar dünya parası olmaktan çıkmış ve yeni küresel denge Birleşmiş Milletler ’inİstanbul’da yeni teşkilat yapısı ile şekil almış.

Yedi kıtadan yedi meclis kurulmuş, her kıtanın sorunu kendi demografik denge ekseninde çözüme dönüşmüş, doğu batıya, batı doğuya, Kuzey güneye, güney kuzeye hiçbirşekilde dahil olmuyor artık.

Üretim ve istihdam artmış ve sömürü dengesi son bulmuş. Dünya adil bir düzene suya doyarcasına dalmış, adalet dediğin yeryüzünde tadılacak en büyük balmış.

Eğitim seviyesi yükselmiş, milletler kültür ekseninde birbirini tanımış, aşırı radikal gruplar rehabilite edilmiş.‘’İslam da terör yoktur. İslam sevgi barış dinidir.’’ görüşü evrensel bir değer kazanmış.

NATO’ nun gerekliliği sorgulanmış ve yalnızca afet ve acil durumlarda müdahale edecek silahsız bir sivil kuruluş haline getirilmiş. Dünya bankasıuluslararası ticarette kara parayı denetleyen bir kurul haline gelmiş. Teknoloji alanında silah yerine sağlık üretimine geçilmiş.

İslâm İşbirliği Teşkilatı Kudüs’e taşınmış, Filistin meselesi çözülmüş, demir kubbe kapatılmış, Akdeniz de doğalgaz kavgası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dünyanın tanıması ile son bulmuş.

Afganistan’da demokrasi, Çin’de sağlık, Kuzey Kore’de özgürlük, Küba’da tarım, Yunanistan da uslu durma süreci başlamış.

İngiltere Kralı biz artık dünyayı sömürmeyeceğiz, kendimi bilime adadım demiş.

Demir İpek yolu dünyaya açılmış, InterpolKırım’ataşınmış ve teşkilat olarak yenilenmiş.

Uzay seyahati başlamış, yıldızlar insana daha yakın hale gelmiş, mesai saatleri değişmiş, insanlar mutlu, kamu sistemi güvenli ve mültecilik son bulmuş.

Kuzey Kutbunda yeni yaşam yöntemleri keşfedilmiş;soğan, sarımsak,patates veceviz artık temel sağlık malzemesi haline gelmiş.

Yedi kıtayı temsil eden yeni yönetici kendi kıtasını temsilen Birleşmiş Milletler de üst kurul olarak savunmuş, yedi kıtada yedi yönetici yardımcısı, alınan üst kurul kararlarını Birleşmiş Milletler adına uygulamaya başlamış. Yedi Kıtanın yedi alt kurulu ile her ülkekendi ülkesini savunacak özgürlüğe erişmiş. Her ülkenin bir üyesi Birleşmiş Milletler de oy hakkına sahip olmuş ve ayrım önlenmiş.Çin’de çekirge istilası olmuş, Türkiye’de sağlık turizmi dünya cazibesine dönmüş.

Türk Devletleri Teşkilatı yeni küresel aktör olmuş, Türk Cumhuriyetleri gerçekten bağımsız ve hürlüğe doymuş.

Alkol tüketimi azalmış, sigara üretimi kısıtlanmış, sabah sporu zorunlu hale getirilmiş. Cep telefonu dişe entegre edilmiş, sağ göz telefon ekranı haline bürünmüş, zihinlerdeki fikirler birer televizyon programları gibi topluma sirayet edilmiş.

İstanbul Yasası kaldırılmış, kadın ve erkek zulmü önlenmiş. Sanal para artık ticari uygulama haline gelmiş. Ayasofya Camii altında büyük bir tarihi şehir yerleşkesi turizme müze olarak sunulmuş, geliri yetim ve öküzlerin ihtiyaçları için harcanmış.

Gölevez’den kanser ilacı üretilmiş, istiridye mantarından hücre yenileme deneyleri başlatılmış.

İklimler değişmiş, denizler temizlenmiş, balıklar çoğalmış, temiz su oranı artmış, benzin ve mazot tedavülden kalkmış yerini elektrik ve pilli arabalar almış. Petrol istasyonları yerini elektrik şarj istasyonlarına bırakmış.

2022 yılına girerken tüm bu saydığımız kriterler birer birer hayata geçeceği müjdesi ile sağlıklı ömürler nasip olsun. Ne zaman diye soracak olursanız kim bilir belki yarın belki yarından da yakın.