Sevelim,değer verelim ve  mutlaka hissettirelim; ‘’Aman sakın kucağa alıştırma, nasıl alışırsa öyle gider. Fazla sevip te tepenize çıkarmayın, şımartmayın’’ gibi diyenlerletoplumumuzda çok sık rastlarız.  Bu tarz söylemler, çok yanlış  ve tehlikelidir. Yeni doğan bebekleri,  kucağımıza bol bol alalım. Çünkü çocuklar dünya ya geldikten sonra kendilerini güvensiz ortamda bulurlar. Zira anne kucağını bebekler hisseder ve anne karnındaki huzuru kucakta bulurlar.  Bu sebeple ne kadar çok kucağa alınırsalar o kadar çok kendilerini güvende hissederler. Bebeklik dönemdeki o kucaktaki geçirdiği zamanlar gelecekteki hayatlarının güvenin temellerini oluştururlar.

Çocuğumuza sevdiğimizi  söylemekten asla çekinmeyelim. Sevgi içerikli sözleri sık sık söyleyelim ve gerçekten onlardan sevgimizi esirgemeyelim. Her fırsatta sarılalım ve öpelim. Onun ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu her zaman dile getirelim.

Çocuğumuzun teknoloji bağımlısı olmamasına dikkat edelim; küçücük yaşta teknoloji aletlerinden eğer mümkünse uzak tutmakta fayda var. Lakin bu zamanda bu durum olanaksız gibi. Ama  sınır konulması ve mutlaka ebeveynler tarından kontrol altında zaman geçirmeleri çok önemli. Aksi takdirde çocuklarımız yaşı büyüdükçe zamanlarının çoğunu ve hatta neredeyse tamamını bilgisayar,telefon,tablet başında geçirmeye yöneliyorlar. Bu durum hem teknoloji bağımlılığı ,hem de internette karşılaştıkları sakıncalı videolarla  farklı boyutlara kayarak, çeşitli bağımlılıklara da dahil olmaktadır. Günümüzde bunun sonuçlarını bariz bir şekilde görmeye başladık. Farklı gruplara üyelik,intiharlar, dinden çıkma,cinsiyet karmaşaları,çeşitli dijital şiddetlere maruz kalma ,psikolojik sorunlar yaşanmaları gibi.  Bu sorunlar çocuklarımızın yaşlarıyla birlikte büyüyecek ve kronik bir hale dönüşecek. İşte bu sorunları oluşmadan önce önüne geçmek biz büyüklerin elinde. Bunun için teknoloji zamanını ve içeriklerini yaşlarına uygun biz belirleyelim. Mutlaka kontrolümüz altında olmasına özen gösterelim. Bunun gerekçelerini çocuğumuza uygun bir dille ve baskılamadan mutlaka anlatalım. Bunu uygulamada istikrarlı ve süreğen olmasına özen gösterelim.Fırsat  buldukça, internette birlikte zaman geçirelim.

Çocuğumuzla dolu dolu zaman geçirelim; Günümüz koşullarında ebeveynler çok yoğun tempolu bir hayat yaşamaktadırlar. Bu yoğunluk hem zaman açısından hem de yorgunluk açısından insanları, farkında olmadan monoton bir hayat yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu zaman dilimlerinde çocukların hemen büyüdüklerini ve bizlerden uzaklaştığını farkederiz. Ne onların büyüdüklerinin farkındayız, ne de kendi hayatımızın bir stres yığınından ibaret olduğunu görürüz. Sonrasında da çocuklar bizden kopuk, biz çocuklardan kopuk öylece yaşar gideriz. İşte bizim ve çocuklarımızın hayatları heder olup gitmesin diye, yeri, zamanı, süresi fark etmeden çocuklarımızı bütün zaman dilimlerimize mümkün olduğunca dahil edelim. Doğaçlama yaşayalım bazı şeyleri, anda ve kendimizde kalarak tadını çıkaralım. Hatta onların yaşına inerek gerektiğinde bizde çocuk olalım.Belki  içimizdeki çocukluğumuza ineriz ve onunla yüzleşiriz kim bilir…

Onu gerçekten dinleyelim ve düşüncelerine değer verelim; Ailemizle ilgili konu ne olursa olsun çocuklarımıza da soralım. Onların düşüncelerine değer verelim. Onların sunduğu fikirler farklıda olsa gerekçelerini makul bir dille anlatarak ‘’böylesi daha mantıklı, sen ne dersin’’ gibi olumlu cümlelerle fikir alışverişinde bulunalım.Onlarla sohbet ederken göz hizalarında olmaya dikkat edelim ve gözlerine bakarak konuşalım. Küçük sorunlarımızı çocuklarımızın yaşlarına uygun bir şekilde onlarla paylaşalım ki her şey toz pembe imiş gibi büyümesinler. ‘’Günün nasıl geçti ? Bugün neler yaptın…’’gibi sorularla günlük sohbet etmeye özen gösterelim.

Çocuğumuzu incitici bir dille eleştirmeyelim; Tabi ki her insanın olduğu gibi çocuklarımızın da yanlışları ,hataları olacak.  Bu yanlışlarını konuşurken, olumlu yönlerini ön plana çıkartarak, yanlışlarını yalın bir dille anlatalım. Bazı küçük yanlışlarını da görmezden gelelim. Böylelikle yapılan her yanlışta ders çıkarıp, tecrübe edinerek hayatına devam etmelerini öğretmiş oluruz.. Şunu unutmayalım ki rahmetli Doğan CÜCELOĞLU hocamızında dediği gibi hayatımızdaki en etkin öğretmenler o yaptığımız yanlışlardır.

Çocuklarımızla ilgili konu ne olursa olsun Makul, adil, tutarlı ve net olun.

Beklentilerimizin gerçekçi olmasına dikkat edelim.Ve en önemlisi de çocuğunuza doğru örnek olun, söyledikleriniz ile davranışlarınızın bir olmasına özen gösterin.