Çok Yönlü Müsünüz?

Bobby Fisher, Boris Spassky ile dünya şampiyonluğu için yapacağı satranç karşılaşmasına hazırlanırken, günlük çalışma programında her gün bir süre su altında yüzmek de vardı. Çünkü, satranç karşılaşmaları uzadıkça, beynine daha çok oksijen ulaşan oyuncunun zihinsel bir üstünlük kazandığını biliyordu. Böylece, akciğerlerini geliştirirken beynini de geliştirebiliyordu.

Spassky’yi yendiği zaman, eleştirmenlerin birçoğu onun şaşırtıcı zeka düzeyini ve özellikle de uzun süren oyunların sonlarına doğru satranççıların yorulup halsiz düştükleri sıralarda, dikkatini toplama konusundaki yüksek yeteneğini bu zaferin temeli saymışlardı. Oysa onun dikkatini toplamada daha başarılı olmasını sağlayan şey kafein ya da amfetamin değildi; yalnızca iyi soluk alıp  vermesiydi.

 Dünya satranç birincisi Fisher,  uzun turnuvalara gösterdiği direnci ve dikkat yoğunluğunu "yüzme" sporu ile kazandı.

Su altında yüzmenin sizi daha iyi bir satranç oyuncusu yapacağı hiç aklınıza gelir miydi?

Her sporun vücudumuza farklı katlıları vardır, yeter ki spor yapalım ve çocuklarımızı spora yönlendirelim.

Masa tenisinin, beden ve beyin koordinasyon gelişimini en çok güçlendiren bir spor dalı olduğunu biliyor muydunuz?

Masa tenisi sporunun; dikkat, analitik düşünme, konsantrasyon,  el-göz koordinasyonu, kas gelişimi, hızlı karar verme, refleks gelişimi ve sosyalleşme gibi birçok faydaları var.

Beynin hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan ‌hipokampus isimli bölgesini düzenli olarak uyaran masa tenisinin unutkanlıkla başa çıkmakta önemli olduğu biliniyor. Hatta ‌Alzheimer ve ‌demans hastalarına terapi niyetine masa tenisi oynamaları dahi öneriliyor. 

Sporun faydalarını çocuklarımıza anlatmak yerine öncelikle "sporu sevdirmeliyiz!"

Peki bu nasıl olacak?

Çocuklarımızın gönlüne dokunan antrenörlerin destekleriyle olabilir. Sporu sevdiren antrenörlerden biri de Sümeyye Şentürk.

Milli Masa Tenisi Sporcusu olan Sümeyye Hanım ile Pendik Belediyesi Şehit Burhan Öner Spor Kompleksinde tanıştık. Mesleğini aşkla yapan, her yaş çocuğun fiziksel gelişiminden önce ruhsal dünyasını önemseyen Sümeyye hocamızın hikayesini dinledik. Milli Sporcu bursu ile Gedik Üniversitesinde öğrenim gören Sümeyye Hocamız, hayatındaki en kıymetli değerin "spor aşkı" olduğunu bizlere antrenörlüğüyle anlattı. Vazgeçmemeyi, yılmamayı, azmi ve sabrı spor diliyle yaşatan Sümeyye Şentürk gibi antrenörlerin artması ümidiyle..

Bir milletin sporda gösterdiği azim onun geleceğini yükseltir. 

M.Kemal Atatürk

Geleceği yükseltmeye var mısınız?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacer
Hacer - 4 ay Önce

Yazılarınız muhteşem

Kemal CESUR
Kemal CESUR - 4 ay Önce

Çok faydalı yazılarınız var. Tebrik ediyorum sizi. Sürekli takip edip yazılarınızı okuyorum başarılarınızın devamını diliyorum.