Enerjisa Enerji’den ’Patentli Dijital Dönüşüm Modeli’

Enerjisa Enerji, hizmet ve çözümlerini dijitalleştirmeye devam ediyor. Şirket, dijitalleşme sürecini dünyada enerji alanında patent koruması alınan ilk dijital dönüşüm modeli olduğu belirtilen ‘E-Ternal’ adıyla markalaştırarak tasarladı ve yürürlüğe koydu. 2009’dan bu yana bünyesindeki teknoloji ekosistemi ile birlikte gerçekleştirdiği dijital dönüşüm sürecini 1,5 milyar TL’nin üzerinde yatırımla hayata geçiren şirket, paydaşları ile birlikte değer oluşturmaya devam edeceği belirtildi.

EKONOMİ 11.06.2021, 11:19
Enerjisa Enerji’den ’Patentli Dijital Dönüşüm Modeli’

Enerjisa Enerji, hizmet ve çözümlerini dijitalleştirmeye devam ediyor. Şirket, dijitalleşme sürecini dünyada enerji alanında patent koruması alınan ilk dijital dönüşüm modeli olduğu belirtilen ‘E-Ternal’ adıyla markalaştırarak tasarladı ve yürürlüğe koydu. 2009’dan bu yana bünyesindeki teknoloji ekosistemi ile birlikte gerçekleştirdiği dijital dönüşüm sürecini 1,5 milyar TL’nin üzerinde yatırımla hayata geçiren şirket, paydaşları ile birlikte değer oluşturmaya devam edeceği belirtildi.

Elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi Enerjisa Enerji, faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşayan 21 milyonu aşkın nüfusa yönelik sürdürdüğü hizmet ve çözümleri dijitalleştirmeye devam ediyor. Dijitalleşme vizyonunda ’Müşterilerimize Enerji Ulaştırırken, Dünyamıza, İnsanımıza ve İşimize, Teknolojinin Gücü ile Daima Değer Katmak” anlayışıyla hareket eden şirket, 2009’dan beri bünyesindeki geniş teknoloji ekosistemi ile birlikte sürdürdüğü ve 1,5 milyar TL’nin üzerinde yatırımla hayata geçirdiği, dünyada enerji alanında patent koruması alınan dijital dönüşüm modelini markalaştırarak E-Ternal adıyla yürürlüğe koydu.

Şirketin vizyonundaki önemli noktalardan biri olan dijitalleşmenin global trendler ile güçlenerek atılan adımda verimliliğin de artırılması hedefleniyor. Bu anlamda, enerji sektörü için sürdürülebilirlik göz önünde tutularak şirketin dijitalleşme yolculuğu sürecinde farklı departmanlar ve iş alanları için özgün programlar oluşturuldu. Dijital dönüşümün tüm detayları gözetilerek ortak çalışma alanları ve iş yapış doğası da düşünüldü. Müşteri, operasyon, enerji piyasası ve teknolojiyi odağına alan 4 temel yapıya yayılan 12 boyutlu bir model çerçevesinde oluşturulan 14 program altında, önümüzdeki 5 yıl için 500 yeni dijital inisiyatif kapsama alındı. Şirketin geleceğini şekillendirecek bu programlarda, kendi coğrafyasından ve dünyada büyük etkiler oluşturan bilim insanlarının ilgi alanlarına paralel olarak adlarıyla eşlik edilmesi sağlandığı belirtildi.

Dijital dönüşüm projesi E-Ternal’ın şirket yapısına sirayet eden bir değişim sağladığını belirten Enerjisa Enerji Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Yönetimi Bölüm Başkanı Mehmet Fırat, "Hayatımıza dokunan ve bizleri geleceğe taşıyacak dijitalleşme modelimizin merkezinde ve yaptığımız her şeyin içinde, dünyamız, insanımız ve işimizi kapsayan şirketimizin üst amacı yer alıyor. Varoluş amacımız elektrifikasyon ve şehirleşme gibi global trendler ile güçlenirken, attığımız her adımda verimliliği sağlayarak ilerliyoruz. Uzun vadeli planlarımızda ve alacağımız konumda, enerji sektörü için dekarbonizasyon, dağıtık üretim, dijitalleşme, demokratikleşme ve deregülasyon olmak üzere 5D olarak adlandırdığımız trendleri dijital dönüşüm bakış açımızda da değerlendiriyor olacağız" dedi.

Projenin özünde çalışanları ve şirket kültürünü konumlandırdıklarını belirten Fırat, sözlerine şöyle devam etti: "İşimizin özü iç kanatlarında yer alan 4 temel yapıdan oluşurken, her bir yapı içinde 3’er olmak üzere toplam 12 boyutlu bir model kurduk. Bugünden geleceğe gitmek için, 500’ü aşkın yeni dijital inisiyatif, bu boyutlar ile ilişkilendirilerek, uzun vadede gitmek istediğimiz yolu somutlaştırdı. Tüm bu kanatları bir arada tutan çerçevede ise çalışan ve kültür yer alırken, geleceğin işimize etkilerini ve gelecekteki iş yapma biçimlerimizi şimdiden hayal ederek, veri odaklı organizasyon odağında ilerliyoruz. Yaptığımız her işte olduğu gibi, her adımımızı, üst çerçeve olarak sürdürülebilirliği düşünerek atmaya devam edeceğiz".

Paydaş katkıları ile zenginleşen proje yapısı

2009 yılından beri atılan tüm dijital inisiyatifleri kapsayan projenin kapsamında iç ve dış paydaşların katkıları da yer alıyor. Bu anlamda global karşılaştırmalar yapılarak farklı proje modellemeleri değerlendirilmiş ve danışman şirketlerle yapılan geçmiş çalışmalar göz önüne alındığı belirtildi. Eşzamanlı olarak şirket içi çalışmalar ile organizasyon geneline yayılmış ve tüm birimlerce sahiplenilen, global ve yerel trendlere uygun bir proje yapısı geliştirildi.

Enerji alanında patent koruması alınan ilk dijital dönüşüm modeli olduğu belirtilen ‘E-Ternal’, çalışanlar ve şirket kültürü merkeze konularak, operasyon, müşteri, enerji piyasası ve teknoloji dikeylerine yayılan 14 programa yerel ya da küresel anlamda büyük etki yapmış bir ismin adı verildi.

Yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

Operasyon ayağında

"İbn-i Sina programı ile dijital kabiliyetler güçlendirilerek iş kazaların ve çevreye gelebilecek zararların engellenmesi amaçlanıyor. İSG alanındaki çalışmalar ise teknoloji ile daha da güçleniyor. Görüntü işleme teknolojileriyle iş güvenliği artırılarak, yapay zeka çözümleri sunuluyor. İSG-Ç saha uygulamalarında dijital sistem ve altyapı güçlendirilerek, mobil denetim, e-zimmet, dijital imza, dijitalleşen çevre ve İSG Web hizmetleri veriliyor.

Nicola Tesla programı ile 21 milyonu aşkın tüketici için kesinti süreleri en aza indirilip arz sürekliliği sağlanıyor. Uçtan uca veriye dayalı arıza yöneyimi gerçekleştirilerek, bakım, aydınlatma, sistem optimizasyonu gibi alanlarda yeni dijital inisiyatifler hayata geçiriliyor. Ayrıca SCADA’nın yayılımımım da artırılması ve şebekenin akıllandırılması hedefleniyor.

Michael Faraday programı ile enerji şebekelerinin uçtan uca yönetimi yapılıyor. Enerjisa Enerji varlıklarının hayat döngülerinin sahada takip ve sistemsel olarak yönetimi sağlanıp, yatırım süreçleri, saha operasyonları, coğrafi bilgi Sistemleri güçlendiriliyor. Dijital kanallar ile yatırım talep yönetimi, e-kabul, e-devir gibi hizmetler ile süreçler hızlandırılıyor.

Marie Curie programında yeni teknolojiler ve analitik kabiliyetleri kullanarak operasyonel ihtiyaçlar çerçevesinde, her seviyede bakımı etkin bir şekilde organize etmek amaçlanıyor. Yeni teknolojiler kullanılarak dijital ve drone keşifleri sağlanırken, performans iyileştirme ile tahminleme ve önleyici bakım alanında kalite ve performansın iyileşmesi amaçlanıyor.

Müşteri boyutunda

Graham Bell programı ile müşterilere yeni teknolojiler kullandırılarak, iyi hizmet ve deneyimin sunulması amaçlanıyor. Müşteri ile teması güçlendirmek ve dijital kabiliyetler ile hizmet kalitesinin yükseltilmesi için chatbotlar, konuşma ve metin analitiği, duygu analizi, otomatik arama Sistemleri ve ses tanıma teknolojilerinin yanı sıra, müşterilerin işlemlerini kendilerinin tamamlamasını sağlayacak self-servis olanaklarının da arttırılması amaçlanıyor.

Leonardo Fibonacci programı ile insan, teknoloji ve müşteri odaklı yaklaşımlarla, kullanıcı dostu ürün ve hizmetler ile enerji sektörüne dijital çözümler sunulup farklılaştırmak amaçlanıyor. Sahada dijital satış kabiliyetleri kazanıp, süreç robotizasyonu ile hız kazanılması sağlanıyor olacak.

Louis Pasteur programı ile hızla esneyen ve adapte olan, entegre ürün/servis geliştirme kabiliyetleri ile müşteri beklentilerinin karşılanması amaçlanıyor. Ürün geliştirme altyapısı güçlendirilerek esnek ürün geliştirme altyapısı kuruluyor. Müşteriye özel yeni ve mevcut ürün ve fiyatlamaların yanı sıra, uzun süreli iş birliği araçları geliştirmeleri sürdürülüyor. Mevlana programı ile çalışanlara iyi dijital deneyimin sunulması amaçlanıyor. Dijital raporlama kabiliyetleri ve otomasyon artırılarak, entegre yönetim anlayışı ile yeni nesil teknolojiler ve analitik süreçleri insan kaynakları bünyesinde konumlanmaya devam ediyor.

Enerji piyasası boyutunda

Harizmi programı ile finans odağında dijital raporlama kabiliyetlerinde otomasyon artırılarak, tedarik süreçleri portaller, dijital akışlar ile hızlandırılıyor olacak. Piyasada yürütülen işlemlerin dijital takip ve yönetim kabiliyetleri güçlendiriliyor olacak.

Albert Einstein programı ile enerji piyasasındaki faaliyetlerin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Enerji yönetiminde entegre uygulamaları hayata geçirilip, piyasa performanslarını arttırmaya yönelik, çok sayıda analitik ve teknolojik altyapı hayata geçirilecek.

Cahit Arf programı ile tüketimden tahsilata doğru ilerleyen sürecin, müşterilerin ihtiyaçlarına yanıtını ve performansını arttırmak için otomasyon hizmetleri, müşterilerin başvuru ve talep yönetimi, operasyonel performans ve denetimi başta olmak üzer çok sayıda alanda inisiyatif hayata geçiyor olacak.

Teknoloji boyutunda

Hezarfen programı ile tüm çalışma süreçleri için gerekli teknoloji tabanını ve operasyonel altyapısını kurup, tüm bölgelere yayılması amaçlanıyor. Mimar Sinan programı ile teknolojik altyapısı geleceğin ihtiyaçlarına uyumlaştırılması amaçlanıyor. Dijital imza ile dijital arşiv hizmeti verilirken ileri veri analitiği, siber güvenlik ve veri yönetişimi de sağlanıyor. Yeni teknoloji ve çalışma altyapısı ile teknoloji yol haritası, dijital çalışma alanı ortaya koyuluyor. Alan Turing programı ile operasyonların teknoloji ve verinin gücü ile daha etkin olması amaçlanıyor".
Yorumlar (0)
banner331
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@