Milyonlarca emeklinin dört gözle beklediği zam haberleri geliyor. Hükümet, emekli maaşı zammını yükseltmeye hazırlanıyor. İlk etapta her iki grup için 10 bin lira olan aylık miktar, yeni düzenleme ile memur emeklisi için 14 bin 925 TL'ye, işçi emeklisi için ise 13 bin 757 TL'ye çıkacak. Ancak işçi emeklisi, 11 bin liralık bir kayıpla karşı karşıya kalacak.

Emekli Maaşı Zammı Müjdesi Bekleniyor

Emekli maaşı zammı konusunda henüz resmi bir açıklama gelmese de, hükümet yetkilileri bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. İki önemli formül üzerinde durulan zam planında, birincisi emekli kök aylığına yapılacak zam. Bu durumda maaşı 7500 TL'nin altında olan emekliler için maaşlar 10 bin 250 liraya çıkabilir.

Diğer Formül: Yüzde 11'lik Zam Farkı Kapatılacak mı?

Diğer bir formül ise memur ve işçi emeklisi arasındaki yüzde 11'lik zam farkının kapatılması üzerine odaklanıyor. Bu sayede bütün emekliler, yüzde 49,25'lik bir zam oranıyla karşılaşabilir.

Emekli Grupları Arasındaki Adaletsizlik

Ancak, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri diğer emeklilere göre daha düşük zam alacak. Bu durum, 13.3 milyon emeklinin yaklaşık 1 maaş tutarında kayba uğramasına neden olacak. Geçtiğimiz aralık ayında 10 bin lira alan işçi emeklisi, bu ay yüzde 37.57 zamla 13 bin 757 TL'ye yükselecek.

Nur Viral 'İlk Defa Duyuyorum' Diyerek Sordu! Yusuf Kavaklı 'Bunlar Sapık' Diyerek İsyan Etti! Nur Viral 'İlk Defa Duyuyorum' Diyerek Sordu! Yusuf Kavaklı 'Bunlar Sapık' Diyerek İsyan Etti!

Avrupa'da En Düşük Emekli Maaşı: 230 Euro ile Türkiye

Türkiye, TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranına göre emekli maaşlarında düşük sıralarda yer alıyor. Avrupa'daki diğer ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye'nin en düşük emekli aylığı olan 7.500 lira, 230 Euro seviyesine gerileyerek en düşük emekli maaşı sıralamasında son sıraya yerleşiyor.

Bu zam beklentileri, milyonlarca emeklinin maaşlarının nasıl etkileneceği konusunda geniş bir tartışma başlatmış durumda. Resmi açıklamaları beklerken, emeklilerin bu süreçteki beklentileri ve talepleri de önemli bir gündem maddesi olarak öne çıkıyor.