Aydemir: ‘Önce vatan’ diyoruz hepimiz’

AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyesi Milletvekili İbrahim Aydemir, Adalet Bakanlığı 2022 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde ‘Hak’ kavramını gündeme getirerek, ‘"Hak" kavramı konuşulurken en büyük hakkın yaşama hakkı olduğunu kimse ıskalamasın.’ dedi.

ERZURUM 25.11.2021, 12:57
Aydemir: ‘Önce vatan’ diyoruz hepimiz’

AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyesi Milletvekili İbrahim Aydemir, Adalet Bakanlığı 2022 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde ‘Hak’ kavramını gündeme getirerek, ‘"Hak" kavramı konuşulurken en büyük hakkın yaşama hakkı olduğunu kimse ıskalamasın.’ dedi.

Aydemir adalet ve hak kavramını değerlendirdi

Adalet ve Hak kavramı çerçevesinde değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Aydemir, ‘Bir hususi kayıt var, ilahi bir kayıt. Düşündüklerinizi açığa vursanız da gizli tutsanız da sonuçlarını yaşarsınız. Çok berceste, çok özel bir kayıt. Düşündüklerinizi açığa vursanız da gizli tutsanız da sonuçlarını yaşarsınız. Herhangi bir fiiliyatınızın sonucunu yaşamayı bırakın, aklınızdan geçirdiklerinizin bile bir sonucu olacaktır, mutlaka yaşayacaksınız. Bizim medeniyetimiz ölçüyü böyle koyunca bu defa attığınız her adıma dikkat etmek zorunda hissedersiniz ve hep öyle yaptık biz, adil davranmak durumundayız hepimiz yoksa "Eden, bulur." hükmü hakikat buluyor; hiç de şaşmıyor bu. İlahi hakikattir bu, dolayısıyla, şaşmaz ve biz böyle baktık. Edenler buluyor, kim ki haksızlık eder, mutlaka ve mutlaka ona duçar olur, beter olur. Yapmamak lazım ve şunun altını çizerek söyleyeyim: "Hak" kavramı konuşulurken en büyük hakkın yaşama hakkı olduğunu kimse ıskalamasın.’ diye konuştu.

‘Öğretmenlerimiz katledilirken sükut edenler haktan bahsedemezler’

Şehit edilen öğretmenlerin acısının unutulmadığına işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Şimdi, burada iri iri konuşuyor HDP’liler. Ve bugün Öğretmenler Günü, öyle değil mi? Gencecik öğretmenlerimiz katledilirken sükût edenler haktan bahsedemezler, inandırıcı olmazlar bir defa. Hiçbir şekilde, en son konuşacak, belki hiç konuşmayacak kesim onlar olmalı. Adaleti ifade ederken mutlaka ama mutlaka kendi cephenize dönüp bakacaksınız, neyi konuşuyoruz biz? Apocular, imansızlar, kitapsızlar, vicdansızlar minnacık çocukları katlederken birinizden ses çıkmıyor ya! Böyle bir şey olabilir mi? Kadın milletvekili gelmiş, kadınları addediyor, kadınları öne koyuyor ama hiç de kadıncı olmayan ifadeler kullanıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu yapmamak lazım.’ kaydını düştü.

‘Hakkın terazisi şaşmaz’

Milletvekili Aydemir, ‘Elbette adaletten konuşalım; nerede bir adaletsizlik var, oraya mutlaka ama mutlaka neşter vuralım çünkü başlarken söylediğim gibi hakikat şaşmayacak. Kim haksızlık ederse mutlaka onunla muhatap olacaktır, biz böyle bakıyoruz. Aksi hâlde, "Sadece burada dillendirelim, nasıl olsa mikrofon bizde, muhalefetteyiz, sözümüz dinlenilir, geçer." Öyle değil.’ vurgusunu paylaştı.

‘Adalet göreceli değildir’

Adaletin göreceli olmadığı ve olamayacağının altını çizen Milletvekili Aydemir, ‘Bakın, yaşadığım bir hadiseyi anlatayım size, bizatihi kendi gazetemde yaşadım bunu ve CHP’li bir iktidar döneminde, CHP’li bir Adalet Bakanının olduğu dönemde adalet mekanizmasından yansıyan bir hakikat, bir gerçek. Gazetemde bir köşe yazarı bir mülki amirle ilgili kayıt düşüyor, kendince orada bir şey söylüyor. Diyor ki: "Ramazan ayında Erzurum’da -Erzurum iklimi çok hassastır ama- adamcağız özellikle insanlara sigara içip yüzlerine üfürüyor." falan, bu manada bir şeyler yazmış. Bir köşe yazarı bunu yazmış. Bu adam sonuçta Erzurum’da mülki amir, icraatları var, yaptıkları var; onunla ilgili de bir haber yapılmış yani onun yaptığı bir faaliyeti haber hâline getirmişler. O günkü hâkim bu mülki amirin müracaatından sonra bize çok orantısız bir tazminata hükmetti. Niye? Çünkü ideolojik bakıyordu, adalet penceresinden bakmıyordu. Arkadaşlarımızdan içimizde genç olanlar var, bilmeyenler vardır ama böyleydi. Size gelince adalet cari olsun, açığa çıksın, geçerli olsun; bize gelince olmasın, olmaz. ‘ dedi.

‘Ben onlara gazeteci demiyorum’

HDP’in yaklaşımlarına sert tepki vererek, İçişleri Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in vatan güvenliği konusunda milli hassasiyeti ifade eden sözlerinin bir kesim tarafından çarpıtıldığını hatırlatan Milletvekili Aydemir, ‘ Sayın Uğur Aydemir. İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde bir konuşma yaptı, çok temiz bir dille meramını anlattı. Anlattığı şey şu... Garo Paylan ısrarla altını çiziyor: "Güvenlik giderlerine, bütçesine çok fazla para ayrılıyor, bu yapılmamalı." O kendi veçhesinden bunu söylüyor. Uğur Aydemir ne diyor? "Bizim için güvenlik çok önemli, ülkemizin, vatanımızın güvenliği kadar önemli bir şey olamaz. Gerekirse soğan ekmek yeriz ama güvenlikten asla taviz vermeyiz çünkü insanlarımızın katledilmesine, öldürülmesine mani olmak durumundayız." diyor. Peki, bir benzetme: Şimdi, ne oldu biliyor musunuz? Sizin cenahta yayıncılık yapanlar, Ben bunlara gazeteci falan da demiyorum, bunlar gazeteci değil ve gazeteciliğin, bu mesleğin yüz karaları. Bakın, ben gazeteci olarak söylüyorum, böyle bir rezalet olamaz. Cımbızlayıp çekiyor, sonra bütün bir Türkiye sathında benim kardeşimi linç ediyor. Bu mu adalet arkadaşlar? Hak bu mu? "Bize gelince yapalım, amandır, sükût edin ama karşı tarafa gelince linç edilmesine sükût edelim, sessiz kalalım." Bu doğru değil. ‘ diye konuştu.

Aydemir Ak Partili olduğu için şehit edilen esnafı hatırlattı

Sunumunda HDP’e yönelik tepkilerini dillendiren Milletvekili Aydemir, ‘ Biz sadece mülkün temeli olarak görmüyoruz adaleti ve biz o meşhur aforizma "Kılıçla alınır bir mülk ama adaletle muhafaza edilir." Buna yürekten iman ediyoruz, her hücremizle iman ediyoruz. Bunu yapmayanlar zaten kaybederler. Adalet, adalet, adalet, adalet yerini bulsun yine o meşhur aforizma, varsın kıyamet kopsun. Kim olursa olsun muhatabımız, lütfen bu zaviyeden bakalım derim ben. Hususen de HDP’lilere şunu söylüyorum: siz bu mevzularda sükût edin, hiç değilse görünmeyin, sessiz kalın çünkü sizin siciliniz çok berbat bir sicil, ben Erzurum’dan biliyorum. Bakın, burada Ağrı Milletvekili oturuyor, bir vesile yine söylemiştim. Sadece suçu günahı AK Partıli olmak, başka hiçbir günahı olmayan Ağrı’da bir bakkal. Direğe bağladılar, gariban bir adam, katlettiler, sadece suçu bu. Bir tanesinden ses çıkmadı, tek birinden kınama bile çıkmadı. ‘ dedi.

Aydemir çağrısını yineledi

Milletvekili Aydemir, HDP Milletvekillerine seslenerek, ‘Bütçe görüşmelerinde söyledim ben, FETÖ’yle ilgili bir kayıt. Biz her zaman söylüyoruz, ‘kim ki FETÖ’nün yelkenine rüzgâr taşımış, kim ki o cenahta konuşlanmış, yer bulmuş, Allah milyar kere milyar onun belasını versin ve bunlara çağrıda bulunuyorum: Yiğitseniz, mertseniz, sözünüzün hükmü olsun diyorsanız "Allah PKK’nın belasını versin." bir defa deyin.’ çağrısını yineledi.

‘Hainlerin demokrasi diye bir derdi mi var?’

Bir HDP Milletvekilinin ‘terörün müsebbi demokrasinin olmayışı’ şeklindeki ifadesine tepki veren Milletvekili Aydemir, ‘Bakın, dün burada bir kayıt düştünüz: "Terörün müsebbibi demokrasinin olmayışı." dediniz. Ya, böyle bir şey olabilir mi ya? Terörü mazur gösterme, terörü masum hâlde göstermek. Böyle bir şey olur mu? Bırakın bunu. Olur mu öyle şey ya? Yani PKK’nın derdi demokrasi mi? PKK’nın demokrasi diye bir derdi var mı? ‘ diye sordu.

Helalleşme gündemi

Milletvekili Aydemir, ‘Bakın, , CHP Genel Başkanı helalleşme diye bir kavram koydu orta yere. Sayın Kılıçdaroğlu "Helalleşelim." dedi. Size de böyle bir özel güzelleme yaptı, gönderme yaptı. Bugün teröristlerden birisi, teröristbaşlarından birisi, aynen Kılıçdaroğlu’na şunu söylüyor: "Helalleşmenin yolu bize özerklik tanımanızdır." Yani "Bu ülkeyi bölmenizdir." diyor. Şimdi, bu kafanın demokrasiyle ilgisi olabilir mi? Demokrasi diye böyle bir derdi olur mu bu kafanın? Bu kafanın derdi bölmek, parçalamak.’ diye konuştu.

‘Önce vatan’

Sunumunda, ‘Öyleyse, hukukun cari olabilmesi için, adalet kavramının hakkıyla yerini bulabilmesi için mutlaka ama mutlaka kavramları da yerli yerinde konuşmamız lazım, düzgün bir zemine oturtmamız lazım.’ diyen Milletvekili Aydemir, ‘ Aksi hâlde hep birlikte kaybederiz. Ben biliyorum ki hep beraber "Önce vatan." diyoruz hepimiz yani elhamdülillah bakın, biz burada...’ dedi.

Teröre karşı yürütülen başarılı mücadele

Konuşmasında terörle mücadelede elde edilen başarıya değinen Milletvekili Aydemir, ‘PKK’yı yer ile yeksan ettik, 1 tanesi kalmayacak. Şimdi, elhamdülillah bakın, PKK’nın üzerine yürüdük, bunları bitirme noktasındayız. "FETÖ" diye bir imansız, zalim yapı. Bunları hep beraber yok etmek durumundayız ki pirüpak bir zemin çıksın ve orada biz düzgün siyaset yapalım. O zaman projelerimizi konuşalım. Ülkemizin geleceği adına ne yapabiliriz, dünya zemininde, milletler camiasında milletimizi daha ileriye nasıl taşırız, bunları konuşalım. Kürt, Türk, Zaza, Laz yahu "İnsansa mesele bitmiştir." diyoruz biz ve Türk milleti tarifinin içerisinde bütün bu etnik kimlikleri görüyoruz biz ya. Birinin bir diğerinden farkını gören namerttir. Kendi adıma söylüyorum ben bunu, AK Parti adına da söylüyorum. Kürt’ü öteki gören bir Allah kulu şu ekibin içinde yoktur. Öyle şey olur mu? Cumhur İttifakı adına söylüyorum. Bakın, ben Milliyetçi Hareket Partisini, Ülkü Ocaklarını çok yakından tanıyan birisi olarak söylüyorum. Orada asla Kürt’ü öteki gören bir anlayışa ben rastlamadım. Ben Erzurum camiasını biliyorum, Erzurum zaviyesinden, zemininden biliyorum. Oralarda böyle bir şeyi hiç görmedim ben.

Biz, ırkçı yaklaşım nereden gelirse gelsin lanet ediyoruz, onu ayağımızın altına alıyoruz ve adalet adına kim ki konuşursa, kim ki sahici notlar düşerse o da başımızın tacıdır, onu da her daim saygıyla, hürmetle anarız.’ dedi.

Yorumlar (0)
banner331
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@