Sektör Eğitim
Yayınlama Tarihi 15 Haziran 2019
Telefon +902122202222
Resmi Web Sitesi https://www.etilerhastanesi.com.tr/blog/

Diyabet, hayatımızın çeşitli alanlarında otaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Vücut bunu kendi kendine yapabildiği gibi, kalıtsal olarak da ortaya çıkabilir. Bu noktada diyabet hakkında merak edilenleri şu şekilde belirtebiliriz:
Diyabet Önlenebilir Mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık 8 milyon kişi, ülkemizde tanısı konulmuş diyabet hastasıdır. Bunun dışında kalan kişiler ise, diyabet hastası olmalarına rağmen, hastalıktan haberleri bulunmamaktadır. Birden fazla tipi bulunan bu rahatsızlık, toplumda çok sık görülmektedir. En sık görülenleri ise, Tip 1 ve Tip 2‘dir. Bu türlerin bu kadar çok bilinmesinin en temel sebebi, insülin kullanılması gerektiğidir. Tip 2’de genel olarak ilk tedavi yöntemi için kilo verme yöntemi uygulanmaktadır. Bu hastalık türünün yüzde 30’u genetikten gelmektedir. Ancak tip 2 diyabet, doğru yöntemler ve tedaviyle beraber erkenden tanısı konulabilir ve kontrol altına alınabilir.
Belirtiler Önemli Mi?

Diyabet hastalığında tanı yapabilmek için belirtilerin çok iyi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Çok su içme, sürekli idrara çıkma, hızlı zayıflama, cilt yaralarında geç iyileşme ya da sürekli ağız kuruluğu gibi belirtiler, diyabetin en sık karşılaşılan belirtileri arasında yerini almaktadır. Belirtilerin erken fark edilmesi ve ona göre önlem alınması son derece önemlidir.
İdeal Kiloyu Korumak Önemli Midir?

Diyabet hastalığına yakalanmamak ve kendinizi korumak için ideal kilonuzu korumanız gerekmektedir. Bu hastalıktan kurtulmanın ilk yolu, sağlıklı beslenmek ve şekerden uzak durmaktadır. Doğru beslenerek, katkı maddeli gıdalardan uzak durarak, hastalık riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Tip 2 diyabet riski olan kişiler, mutlaka sağlıklı beslenmeye daha çok önem vermelidir. Tip 2, Tip 1’e göre daha önlenebilir bir hastalıktır. Bu riski taşıyan Tip 2Ler vücut ağırlığının %6 ya da 7’sini vermelidir. Bu şekilde hastalığın yüzde 56’sı önlenmiş olur. Bununla beraber düzenli olarak egzersiz yapılması gerekmektedir.
Tarçın Tüketmek Hastalıkta Yardımcı Olur Mu?

Çoğu diyabet hastası, şekerini dengelemek amacı ile, tarçın tüketimini tercih etmektedir. Doğal bir ilaç olarak da bilinen tarçın, vücuda alınan karbonhidratlı gıdaların emilmesi konusunda yardımcı gıdalar arasında yerini almaktadır.