Zağnos Paşa Camisi projesi hayata geçti

Balıkesir’de 600 yıllık geçmişe dayalı Zağnos Paşa Camisi’nin zaman içinde kaybolan siluetinin yeniden kazandırılmasına yönelik yürütülen çalışmaların ilk aşaması meydan düzenlemesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Balıkesirliler projenin hayata geçirilmesiyle cuma namazını caminin avlusunda kıldı.

GENEL 09.04.2021, 15:28
Zağnos Paşa Camisi projesi hayata geçti

Balıkesir’de 600 yıllık geçmişe dayalı Zağnos Paşa Camisi’nin zaman içinde kaybolan siluetinin yeniden kazandırılmasına yönelik yürütülen çalışmaların ilk aşaması meydan düzenlemesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Balıkesirliler projenin hayata geçirilmesiyle cuma namazını caminin avlusunda kıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatıyla caminin siluetini ortaya çıkarmak için proje hazırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destekleriyle Anıtlar Kurulu ile istişare halinde çalışmalar yürüten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, önce bölgedeki alt yapı sorunlarını ortadan kaldırdı daha sonra da etrafındaki yolların bakım ve onarımlarını gerçekleştirdi. Tarihi meydanın çevresindeki taşıt yolları ise doğal taşlarla kaplanarak yaya öncelikli bir dolaşım sağlandı. Taşıt trafiği yavaşlatılarak tarihi dokuya uygun bir çevre oluşturuldu. Bin 600 metrekarelik mevcut cami avlusunun kapasitesi birinci sınıf malzemeler kullanılarak 3 bin metrekareye çıkarıldı. Bin 636 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 6 bin 274 metrekare alanı kapsayan proje kapsamında, 12 binanın kamulaştırılması yapılarak, yıkıldı, bir binanın da iki katı tıraşlandı. Bu sayede Zağnos Paşa Camisi, Karesi Türbesi, Paşa Hamamı ve alanda bulunan tescilli yapı başta olmak üzere; tarihi yapıları bütünleştirecek proje tamamlandı. Proje çerçevesinde Balıkesir’in ilk yerleşim yerlerinden birisi olan Aygören Mahallesi’nde de tarihi dokunun sağlanması için çalışmalara devam edilecek.

Tarihi Zağnos Paşa Camisi önünde düzenlenen törende meydan düzenleme çalışmalarında kullanılan mermerleri hibe eden Ermişler Ailesi ile birlikte tüm çalışanlara şükran beratı takdim edildi. Törene, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhittin Demirtaş, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Dr. Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir’in yanı sına ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, çalışanlar ve vatandaşlar katıldı.

“Pandemi sürecindeki kısıtlamaları fırsat bildik”

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz projede emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olmak üzere herkese teşekkür etti. Başkan Yılmaz konuşmasında şunları söyledi:

“İki sene önce yine Cuma günü Büyükşehir Belediye Başkan adaylığımız tespit edilmiş burada yine böyle bir kalabalıkta karşılanmıştık. O gün içimden Allah nasip ederse bu camiyi çok kısa bir süre içerisinde olması gerektiği hale getirelim dedim. Arkadaşlarla beraber seçildiğimiz andan itibaren buradaki çalışmalara başladık. Zağnos Paşa Camii’ni Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği Başkanımız İbrahim Ermişler ve heyetiyle istişareler yaptık, buradaki arkadaşlarla nelerin yapılması gerektiği konusunda öncelikle caminin avlusunun yetersizliği ve burada insanlarımızın abdest alma haricinde diğer ihtiyaçlarının karşılanacağı tuvaletlerin uygun olmadığı kanaatine vardık. Arkasındaki meydanın kamulaştırması süreci gereğinden fazla uzadığı düşünülüyordu. Meclisimizden kararlarımızı alıp, istişarelerimizi yaptıktan sonra bu konuyu bakanlığımıza da arz ettik. Ardından Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla buradaki STK’larımızla beraber süreci yönettik ve altı ay önce, pandemi sürecinde en uygun zamanda, insanların ibadetle ilgili pandemi yasaklarında başlamaya karar verdik ve Allah nasip etti bugün buranın tadilattan sonra meydan düzenlemesinin kullanıma açılmasını sağlıyoruz.

“Emeği geçenlerden Allah razı olsun”

Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başta bizi cesaretlendiren ve yürüyün arkanızdayız diyen Bakanımız Murat Kurum Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Hem şimdiki valimize hem de Ersin Yazıcı Valimize teşekkür ediyoruz. Allah zengin olmayı birçok kuluna nasip ediyor ama hayırlı işlerde harcamayı, paylaşmayı herkese nasip etmiyor. Ermişler ailesi sağ olsunlar biz taş beğenmeye gittiğimizde “bunları alamazsınız” dediler bize. Ne demek alamayız, biz beğendik dedik. Ama “parayla alamazsınız” dediler. “Biz bunları bağışlamak, biz yaptırmak istiyoruz, biz bu taşların hamisi olmak istiyoruz” dediler. Biz de kabul ettik. Betonda birçok arkadaşımız biz bunun parasını almak istemiyoruz dediler. Çok farklı insanlarımız biz nasıl katkı sunabiliriz diye geldiler. Allah hepsinden razı olsun.

“Emeği geçen 320 çalışana şükran beratı verdik”

Şu anda hizmete açılan kısmımız bizim bu bölgede yapacağımız çalışmaların başlangıcıdır. Kazım Özalp Sokağını olduğu gibi tarihi dokusuna kavuşturmayı düşünüyoruz. Buradaki binalarımızın da sokak sağlıklaştırması bünyesinde tarihi dokuya uyum sağlamasını, kent mobilyalarının uyum sağlamasını planlıyoruz. Allah nasip ederse bunların hepsini sizlerin desteğiyle, meclis üyelerimizle birlikte hayata geçireceğiz. Programdan önce burada 320 emeği geçen arkadaşımıza belediyemiz adına şükran beratı verdik. Biz de belediyedeki çalışanlarımıza diyoruz ki bu şehire hizmet etmek hangi makamda olursa olsun herkese nasip olmuyor. Yaptığımız iş bize özel bu şehire hizmet etme hakkı verilmiş. O zaman gecemizi gündüzümüze katalım, yapabileceğimizin en iyisini yapalım, düşünelim, hatalı yerleri tekrar yapmamak adına istişare edelim diyoruz. Burada da bütün arkadaşlarımız; satın almacısından güvenliğini sağlayana, temizliğinden burada uygulama yapanına, bütün birimlerimiz hepsi çalıştı ve inanın bir kişinin bile gecenin bu saatinde niye bu işi yapıyoruz” veya şuradan kaytarayım” dediğini görmedim. Caminin kutsallığı, bize olan manevi değeri bütün arkadaşlara yansıdı. Bunu da gözlemleyince bu arkadaşlar da ölümsüzleşsin şükran beratımızı onlara takdim edelim dedik.”

Bakan Yardımcısı Muhittin Demirtaş: “Bu güzel eseri Balıkesir’e kazandırmanın mutluluğu içindeyiz”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhittin Demirtaş ise bakanlığın Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalara devam ettiğini belirtti. Bakan Yardımcısı Muhittin Demirtaş Balıkesir’e de yatırımlarının devam ettiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Bu güzel eseri Balıkesirli hemşerilerimize kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bakanlığımız hazırlamış olduğumuz bütün projeleri 50-100 yıllık vizyonla hazırlayıp bunları halkımızın hizmetine sunmak için canla başla çalışmaktadır. Ülkemizde maalesef bir deprem gerçeği var. Balıkesir şehrimiz de Kuzey Anadolu Fay Hattının yakınlarında bulunmakta ve yine bu bölgede sıkça küçük depremlerin olduğunu biliyoruz. Bakanlığımız bütün illerde deprem çalışmalarıyla ilgili kentsel dönüşüm çalışmalarını son derece gayret göstermektedir. Yerel yönetimlerimizle birlikte ortak çalışmalarımızla deprem binaların yıkılmasına neden olduğu için depremden önce bu gayreti göstererek inşallah Balıkesir’de de bu kentsel dönüşümü hızla tamamlayacağız. Bugüne kadar bakanlık destekleriyle yaklaşık 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağladık. Her yıl 300 bin binayı da depreme karşı güçlendirmek için program yaptık. İnşallah Balıkesir de bu programlarımız içerisinde gerekli hizmet desteğini alacaktır" dedi.

“600 yıllık geçmişi olan Zağnos Paşa camisinin çehresini düzenledik”

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun yanı sıra bakanlık olarak tarihe vefa, geçmişe saygı sloganıyla bugüne kadar 44 yılımızda 79 meydanımızı yeniden ihya ediyoruz. Meydanlarımızı tarihi hüviyetine kavuşturacak bu projeyle yüzlerce tarihi ve kültürel aksımızı yeniden ihya ediyor, yine yüzlerce etapta yenilediğimiz iş yerlerimizi de esnafımıza kazandırıyoruz. Bugün de 600 yıllık geçmişe sahip olan Fatih Sultan Mehmet’in çok değerli vezirlerinden Zağnos Paşa tarafından caminin de içerisinde bulunan Zağnos Mehmet Paşa Külliyesi meydanı ve çevresinde yürüttüğümüz çalışmaları belediye başkanlığımızın çok kıymetli katkılarıyla 6 ay gibi çok kısa bir zamanda tamamlamış bulunmaktayız. Meydanı eski halinden 3 kat daha büyüterek ferah bir alana kavuşmuş olduğunu gördük. Ama bu daha birinci etap. Sayın bakanımızın da daha önce verdiği söz icabınca diğer etaplardaki projeleri de desteklemeye devam edeceğiz. Bakanlık olarak toplam değeri 2 milyar 654 milyon lira olan 7 bin 388 konutu tamamladık. İçinde cami, iş merkezi, okul, hastane ve dükkanların olduğu 64 sosyal donatı inşasını da yine tamamladık, 74’ünün inşa çalışmaları ise devam ediyor. Ayrıca Balıkesir’de büyüklüğü 1 milyon 553 bin metrekare olan 7 millet bahçesi yapıyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından Tarihi Zağnos Paşa Camisi’nin çevre düzenleme projesi yapılan duanın ardından hizmete açıldı. Projenin hizmete açılmasıyla birlikte Balıkesirli vatandaşlar 6 ay aradan sonra caminin avlusunda cuma namazını kıldı.
Yorumlar (0)
banner331
16
açık
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:43
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:18
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@