İZMIR (AA) - Görme engellilerin yazılı kaynaklara erişimini sağlamak üzere 2004'te İzmir'de kurulan TÜRGÖK, sayıları 7 bini aşan üyeleri için, sesli ve braille (kabartma) baskılı roman, öykü, şiir, gezi, kişisel gelişim kitapları seslendiriyor.

TÜRGÖK, her eğitim seviyesine yönelik ders kitapları, LGS, LYS, YKS, e-KPSS, açık öğretim soru bankaları ve sınav testlerini de üyelerine ücretsiz gönderiyor.

Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla, kurtuluş mücadelesinden bugüne yaşananları anlatan 3 saat 15 dakikalık sesli dergi hazırlayan TÜRGÖK, çalışmayı internet sitesinden paylaşacak.

TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan, AA muhabirine, kitaplığın görme engelli eşi Gültekin Yazgan tarafından İzmir'de kurulduğunu ve sonrasında Türkiye'nin her iline yayıldığını söyledi.

Eşinin, görmeyenler için ne kadar gerekli olduğunu bildiğinden bu kitaplığı kurduğunu ve onların eğitimlerine, kültürel ve sosyal gelişimlerine destek sağlamayı hedeflediğini anlatan Yazgan, eşinin ölümünden sonra bu görevi kendisinin üstlendiğini belirtti.

Yazgan, "Yönetim kurulu ve çalışanlarımızla birlikte kitaplığımızda kabartma ve sesli kitaplar üretiyoruz. Baskı makinelerimiz, seslendirme odalarımız var. Orada çok sayıda gönüllü hizmet ediyor. Ayrıca sosyal sorumluluk için okullardan öğrenciler gelip burada çalışıyor ve kendilerine gerekli çalışma belgelerini veriyoruz. Bu çalışmalar sırasında 3 tane dergi çıkarıyoruz kuruluşumuzdan beri." dedi.

Tülay Yazgan, 2006'dan itibaren çıkardıkları sesli "Arkadaş" dergisinin 201. sayısının ekimde Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla özel hazırlandığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Dergi, eylülde 200. sayısını çıkardı. Bu dergiyi internet sitesi ve CD olarak Türkiye'nin her köşesine ulaştırıyoruz. Ekim ayı Cumhuriyet'imizin 100. yıl dönümü. O nedenle dergimizi Cumhuriyet'imizi anlatan bir dergi haline getirdik ve bunu da kurtuluş mücadelesinden başlayıp bugüne kadar nasıl gelindiğini içeren, şiirler, bilgiler içeren bir dergi olarak tamamlıyoruz. Hem internet sitemize koyacağız hem de interneti olmayanların ulaşabilmesi için CD olarak yollayacağız. Bir de kitap projemiz var, yine İlber Ortaylı ve Şermin Yaşar'ın yazdığı 'Cumhuriyetin İlk Sabahı' kitabını kabartma olarak hazırladık. 100 adet basıp körler okullarına yollayarak çocuklarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamalarına kitaplarla destek olacağız."

Yazgan, eserleriyle birçok insanın hayatına dokunan ve görmeyenlerin kişisel ve sosyal gelişiminde etkili olan Doğan Cüceloğlu'nun tüm eserlerinin de gönüllüler tarafından seslendirilerek kitaplığın arşivine eklendiğini sözlerine ekledi.


Muhabir: Halil Fidan