İLHAM PERİLERİMİZ, ARKADAŞLARIMIZ

Eski Türklerde askerler savaşırken arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kaya veya taşa vererek ok atarlarmış. Atalarımız genellikle bozkır hayatı yaşadıkları için bu sırt dayanan nesne ya bir taş ya da  kaya olurmuş. Yıllar sonra sırt dayanan taşın ismi ‘‘arka taş’’ tan  ‘‘arkadaş’’ şeklinde dilimize yerleşmiş ve bugün güvenebileceğimiz, bizi arkadan vurmayacak olan, samimiyetine güvendiğimiz kişilere verdiğimiz isim olmuş.

Bizler çocukluğumuzdan itibaren ailemizi bilmemiz ile eş zamanlı olarak arkadaş kavramını da biliriz. Sokaklarda oynarken ilkokula başladığımızda hep bir yarenimiz olmuştur. Önce bize paylaşmayı öğretir arkadaş sonra ilginç yaklaşım ve sorularıyla birçok konunun aklımıza gelmeyen yönlerini görmemizi sağlar. Zaman zaman ailemize hatta kendimize söyleyemediklerimizi paylaşırız çünkü arkadaşınlayken gerçek anlamda kendin olabildiğin bir alandasındır. Sana yetişkin olduğunu hissettiren kişidir arkadaş.

Çeşitli kimliklerle bu hayatta var oluyoruz. Anne babanın çocuğu, birilerinin eşi, birilerinin kardeş, birilerinin  abla olduğu  birçok rol vardır bu hayatta. Ama arkadaşınla öyle değildir dünya. Sadece arkadaşınla sen bir yetişkin ve gerçek bir birey olursun. O noktada sana hissettirdiği müthiş bir benlik kavramıdır ki bu da paha biçilemez bir farkındalıktır. O senin suç ortağındır düşündükçe gülümsediğin.

Kişinin gelişiminde aile, çevre, eğitim ne kadar önemliyse, arkadaşları ve sosyal çevresi de bir o kadar önemlidir. Aile seni korurken, arkadaş seni cesaretlendirip yeniyi denemeni sağlar, zaman zaman hata da yaptırır ama çok şey öğrenmiş olursun. En muazzam deneyimlerinin başkahramanıdır. Cesaretle yaptığın her şeyde yanında olandır arkadaş. Kafana eser gecenin bir yarısı onunla çıkar, onunla gezersin. Algılarını yükseltir ve seninle uzun uzun birçok konuyu irdeler, en çok vakti de o sana verir.

Her yönüyle çok özeldir arkadaş bu sebeple iyi seçmek, kaybetmemek, kırmamak, özen göstermek gerekir. Her birinin yeri ayrıdır. Doktor bir arkadaşımın güzel bir sözü vardır, şöyle demişti: “Arkadaşlar ilaç gibidir, hepsinin yeri ayrıdır, vitaminler bir yerde, ağrı kesiciler bir yerde, antibiyotikler bir yerde durmalıdır. Biri birinden daha iyi değildir, hepsinin etki alanı farklıdır.” Çok doğru bir tanımlama.

Özellikle de size ilham veren, hayatı, problemleri, mevcut durumları farklı bir açıdan bakmanızı sağlayan, yaşam tarzıyla ve kararlarıyla örnek olan arkadaşları hiç kaybetmeyin. Bu tanımlamalarım akıllara birkaç soru elbette getirmiştir. Böyle arkadaş mı var diyebilirsiniz. Yoksa mutlaka edinin. Belki de gerekli vakti ayırmadığımız için bir bir kaybetmiş de olabilirsiniz onları. Bu noktada bir es verip düşünmeniz faydalı olabilir. Ya da bir soru da şu şekilde olabilir: ‘‘Kötü arkadaş yok mudur?’’ Kötü neye göre kötü şeklinde bir konu var ki onu başka bir makalede irdeleyeceğim. Kötü arkadaş vardır evet, onlar da bizce kötü deneyimlerinizin kahramanıdır. Aslında kötü olsa da   bu da size tecrübe kazandırır. Bu yönüyle yine geliştirmiştir sizi aslında. Ancak tabi ki tercih etmediğimiz durumlardır. Çok da Polyannacılık yapmayalım değil mi?

Ancak en kötüsü ve en tercih edilmemesi gereken ise size hiçbir katkısı olmayan kendini tekrarlayan arkadaşlardır. Katkı mutlaka olmalıdır ve karşılıklı olmalıdır, hep bir taraftan beslenme zaten fizik kuralları gereği bitmeye mahkûmdur. Bu doğal karşılıklı akışın ilişkide olma zorunluluğu vardır. Bütün ilişkilerin temel konusudur.

Arkadaşları kitaplara benzetecek olursak sizi cesaretlendirip geliştiren, size ilham veren arkadaşlarınız başucu kitaplarınızdır. Onlara sıkı sıkı sarılın. Kötü deneyimler yaşadığınız kişiler, okuyup çok da keyif almadığınız kitaplarınız. Onları da kitaplığınızın az kullanılan bölümüne koyun. Arada sırada bakmak istediğinizde size tecrübelerinizi hatırlatsın. Ve siz hiçbir koşulda kitap okumaktan vazgeçmeyin.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan Eroglu
Hakan Eroglu - 1 yıl Önce

Teşekkürler ''arkadaş "". Müthiş bir yazı daha. Eline sağlık

Ali Rıza Emre
Ali Rıza Emre - 1 yıl Önce

Vaaay! Çok güzel olmuş :)

Melek Aslan
Melek Aslan - 1 yıl Önce

Çok güzel bir anlatım bayıldım.Kaybetmek istemediğim doslarımdasın.Yolun açık olsun yazmaya devam.

Esra Kalkavan
Esra Kalkavan - 1 yıl Önce

Katılıyorum Özlem Hanım, farklı konularda da yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Fatih Hincal
Fatih Hincal - 1 yıl Önce

Çok güzel anlatmışsın arkadaşım, tebrikler

Ozgun Gokhan
Ozgun Gokhan - 1 yıl Önce

Şahanesin cnm benim kalemine güzel kalbine sağlık

Hale Akman
Hale Akman - 1 yıl Önce

Çok güzel yorumlamışsın. Ağzına, kalemine sağlık

Hande Eroğlu
Hande Eroğlu - 1 yıl Önce

İlham perileriniz hep sizinle olsun Özlem Hanım..


banner320

banner319