Türkiye ve İran, Dezenformasyonla Mücadelede İşbirliği Yapacak Türkiye ve İran, Dezenformasyonla Mücadelede İşbirliği Yapacak

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, Türkiye-İran İş Forumu'nda Buluştu"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Türkiye-İran İş Forumu"na katıldı. İki lider, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 8. Toplantısı'nda bir araya gelerek önemli görüşmelerde bulundu.

Telegram Üye Satın Al

Erdoğan, forumda yaptığı konuşmada, Kirman'daki terör saldırılarında hayatını kaybeden İranlılara başsağlığı dileyerek, terörün bölgesel istikrarı hedef aldığını vurguladı. İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini daha da güçlendireceğine inandığı forumun hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, 10 anlaşmanın imzalandığını ve bu anlaşmaların ilişkilerin hukuki zeminini güçlendirdiğini belirtti.

Erdoğan, Türkiye ile İran arasındaki ticaretin son yıllarda düşüş gösterdiğini ancak yaptırımlar ve salgın gibi faktörlerin etkisiyle olduğunu ifade etti. İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin potansiyelinin farkında olduklarını belirten Erdoğan, tercihli ticaret anlaşmasının kapsamının genişletilmesi gerektiğini vurguladı.

Sınır bölgelerindeki altyapı çalışmalarına özel önem verdiklerini ifade eden Erdoğan, Gürbulak-Bazergan Sınır Kapısı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlandığında sınır ticaretinin daha etkin bir şekilde gerçekleşeceğini söyledi.

Erdoğan'ın açıklamaları, Türkiye ile İran arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlenmesi ve ticaret hacminin artırılması yönündeki kararlılıklarını ortaya koymaktadır.