İŞ HAYATI VE MOTİVASYON BECERİMİZ

Güzel Türkçe’mize giren bir kelime mood. Kelime anlamı ‘‘ruh hali’’ olan mood’umuzu neler belirliyor? Bütün mesele nasıl hissettiğimizle başlıyor bence. Ne oluyor da coşuyoruz ne oluyor da çöküyoruz. Koşullar elbette etkileyici faktörler ancak bundan daha da önemlisi yaşam iştahımızın kaynağı nedir? Beslenme alanlarımız nerelerdir? Hayatımızın yönetmeni miyiz yoksa bizi çekiştirip duruyorlar ve biz de sürükleniyor muyuz? Bu temel sorular, kendimize sormamız gereken ve cevaplarını içselleştirdiğimiz sorular olmalı. Hayatımızı,  bize ne sunulursa kabul ederek yönetemeyiz.

Düşünmeyi bırakmamak, her gün belli bir zaman dilimini buna ayırmak bireyin kendine olan sorumluluğudur. İsteklerini, hayallerini düşünen ve bunları hayata geçirmek için planlayan herkese selam olsun. Bu dünyaya sadece yiyip içip çalışmak, trafikte vakit harcamak ve TV karşısında uyuşmak için gelmiş olamayız. Bunlardan fazlası olmalı. Hayallerimizi hatırlayalım. Bilim ve felsefe hayatın tanımlanmasında çok önemli roller oynar. Bilgiyle donanalım ve güzelleşelim. Gerçek güzellik budur. Beynimizi yormadan, yorulmadan, odaklanmadan, sadece hayatın akışını izlemek belki bir müddet iyi gelebilir ancak ‘‘uyanma’’ mutlaka gerçekleşmelidir.  İnsan, özel varlıktır hakkını vermek gerek değil mi?

Son günlerde yüksek bir enerjiye sahip olduğumu hissediyorum, yani ruh halim çok iyi ve bu enerjiyi yansıtıyorum. Düşündüm ve çözümlemesini de kendi içimde yapmaya çalıştım. Nihayetinde buldum! Sorun olarak gördüğüm meseleleri sorun olarak görmeyi bırakmışım, enerjim yükselmiş ve güçlenmişim. Ne mutlu bana. 15 yıldır bir firmada beyaz yaka tabir edilen sınıfta çalışmaktayım, tavsiyem; ofislerinizde var olan negatif, gergin ve mutsuz ortamlar varsa siz de o şekilde bir ruh haline bürünmek zorunda değilsiniz. Bunu biliniz. Bu durumu derhal tersine çevirebilirsiniz. Yaptığınız işi severek ve mutlu yapın. İşinizi aynı zamanda eğlenerek, hayatınızın amacı noktasına koyun ve hedeflerinize keyifle gidin. Bana göre çalışmanın tanımı da budur. Her daim çevreme bu enerjiyi vermişimdir.

Zayıfı terk eder şirketler, zayıfı terk eder sevgililer. Kısaca güçlü olmamız için çok neden var. Kendini tanımlamış, ne istediğini bilen, planları olan, yaşam iştahı yerinde mutlu bir birey aynı zamanda güçlü bireydir. Güzele, pozitife, enerjiye, ilhama aşıktır insanoğlu. Sen bir defa düşüncelerinle, bilincinle, bilginle kendin ol;  bak bakalım neler getiriyor sana hayat. Yanlış ya da doğru, yakın ya da uzak kendi olabilmiş her kesimden insandan alacağın çok şey vardır. Ama unutma hep ben alayım olmaz, sen de vereceksin. Bir kahveyi bile iştahla, dünyanın en güzel şeyini içiyormuş gibi içenle içeceksin.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur ÖZKAN
Onur ÖZKAN - 1 yıl Önce

Dikkate alınması gereken, harika bir makale. Emeğinize sağlık.

Ali Rıza Emre
Ali Rıza Emre - 1 yıl Önce

Başlangıç için mükemmel bir yazı. Takipteyiz :)

F. F. Hincal
F. F. Hincal - 1 yıl Önce

Tebrik ediyorum devamını bekliyoruz

Sevim Alkaş
Sevim Alkaş - 1 yıl Önce

Hayatı çok güzel yorumlayıp özetlemişsin,çok duygulandım başarıların hep daim olsun öpüyorum.

Gülçin Çalışkan
Gülçin Çalışkan - 1 yıl Önce

Canı gönülden tebrik ediyorum

Hikmet Geneci
Hikmet Geneci - 1 yıl Önce

Tebrik ederim
İnsanlarda oluşan umutsuzluğa ışık olmakta ki bu yazınız mukemmel

Hakan Eroglu
Hakan Eroglu - 1 yıl Önce

Çok çok begendim. Tebrik ederim. Tespitler mükemmel. Yazıların devamını bekliyoruz

Melek Aslan
Melek Aslan - 1 yıl Önce

Tebrik ederim.Çok güzel bir yazı olmuş.Hayatı anlamak için hayallerin peşinden gitmek gerekir.YazmYa devam


banner320

banner319