Cibaliye Mülteci Kampı'na Hava Saldırısı Cibaliye Mülteci Kampı'na Hava Saldırısı

Gazze'de yaşanan trajik olaylarda, İsrail tanklarının kuzeydeki bir hastaneyi kuşatması sonucu onlarca kişinin öldüğü bildirildi. Gazze sağlık yetkilileri, hastanenin İsrail tankları tarafından kuşatıldığını ve açılan ateş sonucu en az 12 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Endonezya Hastanesi, binlerce sivilin güvenli sığınak olarak tercih ettiği bir nokta olmuştu. İsrail'in Gazze'yi altı haftadır süren işgali nedeniyle bölgede yakıt ve elektrik sıkıntısı yaşanıyor.

Bu gelişmeler, Hamas militanları ile İsrail arasındaki çatışmaların tırmanışını sürdürürken, ABD ve İsrailli yetkililer arasında Katar arabuluculuğunda rehinelerin serbest bırakılması konusunda anlaşma sağlanmaya çalışıldığı belirtiliyor.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, Gazze'ye yönelik saldırılarda 7 Ekim'den bu yana 5 binden fazla çocuğun yaşamını yitirdiğini açıkladı. Uluslararası topluma, Filistinli çocukların yaşam ve eğitim haklarını koruma çağrısı yapıldı.

İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, Hamas tarafından rehin alınanların serbest bırakılması konusunda umutlu olduklarını belirtirken, ABD'nin Gazze'de sivillerin güvenliği gözetilmeden başlatılacak operasyonlara karşı uyarıda bulundu.

Bu olaylar, bölgedeki insan hakları ve güvenlik endişelerini artırırken, uluslararası toplumun bu duruma çözüm bulma çabaları devam ediyor.