GAZZE/KUDÜS/CENEVRE (AA) - İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya bölgesine, Gazze kentinin batısına ve Han Yunus kentlerine hava saldırıları düzenledi.

  • Abluka altındaki Gazze'den İsrail'e roketler fırlatıldı
  • Hamas'ın silahlı kanadı İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" operasyonu başlattı
  • İsrail, Gazze saldırıları sonrası savaş durumu ilan etti
  • İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurdu
  • 3 SORUDA - Hamas'ın 7 Ekim saldırıları
  • İsrail-Filistin'deki gelişmelere dünyadan tepkiler

Görgü tanıklarına göre, Han Yunus'taki hava saldırılarından birinde önceden uyarı yapılmaksızın bir ev hedef alındı.

İsrail güçleri, Refah kentinde de bir tarım arazisine saldırı düzenledi. Saldırıda ölen ve yaralananların bulunduğu aktarıldı.

Gazze’de ölenlerin sayısı 770'e yükseldi

Filistin Sağlık Bakanlığı, sosyal medya hesabı Facebook'tan yaptığı açıklamada,

Gazze Şeridi'nde ölenlerin sayısının 770'e yükseldiği, yaralıların sayısının ise yaklaşık 4 bin olduğu belirtildi.

Bakanlık, 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da ölen Filistinlilerin sayısının 18, yaralananların ise yaklaşık 100 olduğunu bildirdi.

Ölen İsraillilerin sayısı 1000'i geçti

Haaretz gazetesinin İsrail'in Washington Büyükelçiliğine dayandırdığı haberinde, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısında ölü sayısının 1000'e ulaştığı belirtildi.

İsrail Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Gazze'den düzenlenen saldırılarda yaralanan İsraillilerin sayısının 2 bin 806'ya yükseldiği kaydedildi.

BM: Savaş suçlarının işlenmiş olabileceğine dair açık kanıtlar var

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğu Kudüs ve İsrail dahil işgal altındaki Filistin topraklarıyla ilgili çalışmalar yürüten BM Bağımsız Uluslararası Araştırma Komisyonu, Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Soruşturma komisyonu, yaşanan son şiddet olaylarında savaş suçlarının işlenmiş olabileceğine dair açık kanıtların bulunduğunu vurguladı.

"Uluslararası hukuku ihlal eden ve sivilleri hedef alan herkesin suçlarından sorumlu tutulması gerekir." denilen açıklamada, Komisyonun, Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı saldırı ve İsrail güçlerinin Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık vermesi sırasındaki savaş suçlarına ilişkin kanıtları topladığı ve sakladığı kaydedildi.

"Gazze'den gelen silahlı grupların, yüzlerce silahsız sivili vurduğu" yönündeki haberlerin, nefret uyandırıcı olduğu ve bunlara hoşgörü gösterilemeyeceği belirtilen açıklamada, "Sivilleri rehin almak ve onları canlı kalkan olarak kullanmak savaş suçudur." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Komisyon, İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırısından ve şüphesiz sivillerin hayatını kaybetmesine sebep olacak ve 'toplu ceza' anlamına gelecek olan su, yiyecek, elektrik ve yakıtın kesilmesini de içeren Gazze'ye tam bir kuşatma ilan etmesinden ciddi kaygı duymaktadır." ifadesine yer verildi.

Komisyonun hem bireysel cezai sorumluluğu hem de komuta düzeyindekilerin sorumluluğunu kapsayan yasal hesap verebilirliği garanti etmeye kararlı olduğu belirtildi.

Artan şiddetten "derin üzüntü duyulduğuna" işaret edilen açıklamada, İsrail güvenlik güçleri ve Filistinli silahlı gruplara "uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna tam olarak uyma" çağrısı yapıldı.

Filistinli silahlı gruplarca rehin alınan tüm kişilerin, koşulsuz ve güvenli şekilde serbest bırakılması çağrısında da bulunuldu.

Açıklamada, şiddeti sona erdirmenin ve sürdürülebilir barışa ulaşmanın tek yolunun; "Filistin topraklarının yasa dışı işgaline son verilmesi ve Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkının tanınması, çatışmanın temel nedenlerini kararlılıkla ele almak" olduğu kaydedildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu: Kazanacağımız bir savaşın içindeyiz"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, İsrail muhalefetine "ulusal birlik hükümeti kurma" çağrısında bulundu.

Netanyahu, "Dünyanın en büyüklerinden olan Amerikan uçak gemisi bize doğru geliyor. ABD, İsrail'i her şekilde destekliyor." ifadelerini kullandı.

Hükümetinin, "Kassam Tugayları'nın saldırdığı bölgelerde kontrolü yeniden ele alacağını" söyleyen Netanyahu, "Kazanacağımız bir savaşın içindeyiz." dedi.

Elektriğin ardından Gazze Şeridi'ne su akışı da kesildi

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, İsrail'den Gazze Şeridi'ne giden su borularındaki su akışının durdurulduğunu belirtti.

BM: İsrail'in Gazze'de elektrik ve suyu kesmesi yüz binleri olumsuz etkileyecek

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Gazze'deki elektrik ve suyu kesmesinin, enerji santralini birkaç günde yakıtsız bırakabileceğini ve 610 binden fazla kişi için içme suyu kıtlığına neden olabileceğini bildirdi.

DSÖ'den "Gazze'ye insani koridor açılması" çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, taraflar arasındaki şiddetin son bulması ve kritik tıbbi malzemeleri insanlara ulaştırabilmek için Gazze'ye insani koridor açılması çağrısında bulundu.

DSÖ'nün, Gazze'deki sağlık çalışanlarına yönelik malzeme ve müdahale eğitimi desteğini sürdürdüğünü kaydeden Jasarevic, Gazze Şeridi'nde bulunan 7 büyük hastanede, önceden konumlandırılmış malzemelerin tükendiğini söyledi.

Çatışmaların başlangıcından bu yana Gazze Şeridi'nde, 13 sağlık tesisine saldırının doğrulandığını belirten Jasarevic, 6 sağlık çalışanının öldürüldüğünü ve 4'ünün yaralandığını kaydetti.

Jasarevic, İsrail'de ise bir sağlık tesisine saldırının ve bir sağlık çalışanın öldürüldüğünün doğrulandığını bildirdi.

BM: Gazze'de son 24 saatte yerinden edilen kişi sayısı 180 bine ulaştı

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) internet sitesinde yayımlanan rapora göre, Gazze Şeridi'nde 180 bin kişinin yerinden edildiği, yerinden edilenlerden yaklaşık 137 bin 500 kişinin ise Gazze'nin çeşitli bölgelerindeki 83 UNRWA okuluna sığındığı açıklandı.

İsrail, hava saldırılarının yanı sıra, denizden de vurmaya başladı

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail hücum botlarından kentin sahil kesimlerine onlarca roket atıldı.

Akdeniz kentlerinden Gazze Şeridi'nde, İsrail savaş uçaklarının gece boyu aralıksız hava saldırıları sürerken, bu kez şehrin orta kesimleri ve Han Yunus kenti sahil kesimlerindeki yerleşim yerleri denizden atılan roketlerin hedefi oldu.

7 gazeteci hayatını kaybetti

Gazze'deki hükümet basın ofisi, İsrail saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 7 basın mensubunun yaşamını yitirdiği, 10'unun yaralandığı, 2 gazetecinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Ölen gazetecilerin isimleri Said et-Tavil, Muhammed Subh, Hişam en-Nevacihe, İbrahim Lafi, Muhammed Cerğun, Muhammed es-Salihi, Esad Şemlah olarak sayılırken, Nidal el-Vahidi ile Heysem Abdulvahid'in kayıp olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca İsrail'in sivil yerleşim yerlerine bombardımanlarında 40 medya kurumunun tamamen ya da kısmen hasar gördüğü aktarıldı.

Filistinli bir doktor yaşamını yitirdi

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Cibaliya Mülteci Kampı'nda sivil yerleşim yerlerine hava saldırısı düzenlediği, saldırıda evi hedef alınan Said Derabiye isimli doktorun yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İsrail ordusu Gazze sınırında kontrolü tamamen sağladıklarını duyurdu

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze çevresindeki kasaba ve yerleşim yerlerinin kontrolünü yeniden ele geçirmek için kararlılıkla hareket ettiği ve İsrailli yaralıları tahliye ederken Filistinli unsurların elindeki birçok silaha da el koyulduğu ifade edildi.

"Gazze sınırında kontrolü tamamen sağladık. İsrail topraklarında silahlı Filistinli unsurların kalmadığından neredeyse eminiz." ifadelerine yer verilen açıklamada, çatışma bölgelerinde çok sayıda Kassam Tugayları unsurunun öldürüldüğü kaydedildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in bölgelerinde kontrolü sağladığını ve dün geceden itibaren bölgeye sızma yaşanmadığını, Gazze Şeridi çevresindeki İsrail beldelerinin tamamının tahliye edildiğini belirtti.

İsrail ordusu Gazze sınırına yığınak yapmaya devam ediyor

Öte yandan İsrail ordusu Gazze sınırına yakın bölgelere yığınak yapmaya devam ediyor.

İsrail ordusuna ait obüsler, toplar sınıra yakın bölgede kazılan siperlere yerleşmiş ve namluları Gazze’ye çevrilmiş durumda. Tırlarla bölgeye yeni zırhlı araç ve tank sevkiyatı da sürüyor.

Gazze sınırına yığınağına devam eden İsrail ordusu, bölgeyi obüsle de vuruyor.

Sınırın İsrail tarafında bulunan AA ekibi, İsrail ordusuna ait bir obüsün Gazze’ye yönelik saldırısını görüntüledi.

İsrail ordusu Gazze'ye kara operasyonu seçeneği için ordunun hazır olduğunu açıkladı

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Gazze'deki savaşın gerektiği kadar süreceğini ve savaşın süreciyle ilgili bir takvim olmadığını söyledi.

Adraee, "Gazze tam bir kuşatma altında, girilemiyor, çıkılamıyor. (Gazze'ye) Su, elektrik ve yakıt kesildi. Gazze'ye kara operasyonu fikri, olasılığı ve seçeneği kesinlikle mümkün ve ordu hazır." dedi.

Gazze'den Mısır'a açılan Refah'ın çevresini vuruldu

Filistinli kaynaklar ve görgü tanıkları, İsrail ordusunun Refah'ın çevresini vurduğunu söyledi.

Refah Sınır Kapısı'nda Gazze'ye tedarik için bekleyen yakıt ve diğer ihtiyaç malzemelerini taşıyan kamyonlar ise bunun üzerine oradan ayrıldı.

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun X sosyal medya platformundan paylaştığı habere göre Tel Aviv, Mısır'a "Gazze'ye tedarik yaparsanız, kamyonları vururuz." mesajı gönderdi.

Gazze'nin çevresindeki yerleşimlerde 1500 Filistinli silahlı unsurun cesedine ulaşıldı

İsrail Ordu Sözcülüğü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistinli silahlı unsurların 7 Ekim'de sızdığı Gazze Şeridi'ni çevreleyen yerleşim birimlerinde İsrail güçleriyle yoğun çatışmaların ardından 1500 Filistinli silahlı unsurun cesedinin bulunduğunu söyledi.

Filistinli gruplar ise henüz konuya ilişkin açıklama yapmadı.

İsrail 360 bin yedek askerin seferberliğe katılmasını onayladı

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberinde, İsrail hükümetinin, 360 bin yedek askerin seferberliğe katılmasını onayladığı belirtildi.

Haberde, bu adımın "uzun bir askeri harekat gerçekleştirileceğini" gösterdiği kaydedildi.

İsrail ordusu ayrıca yurt dışından yüzlerce yedek askerin de seferberliğe katıldığını açıkladı.

İsrail ordusu öldürülen 124 İsrailli askerin kimliğini açıkladı

İsrail ordusunun, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarıyla çatışmaların başlamasından bu yana öldürülen ve kimliğini açıkladığı asker sayısı 124'e yükseldi.

Ordu, yaptığı açıklamada çatışmalarda öldürülen 38 yeni er ve subayın kimlik ve rütbelerini paylaştı.

Yeni duyurulan 38 kişiyle beraber kimliği açıklanan asker sayısının 124'e yükseldiği kaydedildi.

Rimal başta olmak üzere Gazze'nin birçok mahallesini enkaza dönüştü

"Gazze Şeridi'nin en prestijli mahallesi" olarak anılan Rimal, İsrail savaş uçaklarının ev ve binaları yerle bir ederek, moloz ve demir yığınına çevirdiği bir yere dönüştü. Tamamen yıkılmayan evler de aldığı büyük hasar sebebiyle artık oturulamaz hale geldi.

Bu saldırılar sonucunda mahallede yaşayan aileler başka bölgelere kaçmak zorunda kalırken, bazı aileler de İsrail ordusunun evlerini derhal terk etmelerini istemesi üzerine erken saatlerde evlerinden çıktı.

Öte yandan bölgedeki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) binası da zarar gördü. BM'nin tüm uluslararası personelinin aynı yerleşke içindeki başka bir binaya sığındığı aktarıldı.

Kassam Tugayları: Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'nı roketlerle vurduk

Hamas'ın silahlı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze'de sivillerin hedef alınmasına karşılık İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'nı roketlerle vurduklarını duyurdu.

Kassam Tugayları'ndan konuyla alakalı kısa bir açıklama yayımlandı.

Gazze'de sivillerin hedef alınmasına karşılık Tel Aviv'in hedef alındığı belirtilen açıklamada, Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'nın roketlerle vurulduğu ifade edildi.


Muhabir: Ekip