19 Kasım 2023 İstanbul'da kar yağışı etkili oldu, Zonguldak'ta gemi ikiye bölündü!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından İstanbul'da bazı kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Öte yandan ülke genelinde etkisini gösteren fırtına nedeniyle bir geminin ikiye ayrıldığı bildirildi.

İstanbul'da kar yağışı etkili oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından İstanbul'da bazı kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, gün içerisinde etkisini artırdı.

Kar yağışı nedeniyle İstanbul'un yüksek kesimleri beyaza büründü. Sarıyer, Beykoz, Şile, Pendik ve Tuzla gibi ilçelerde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.

Kar yağışı nedeniyle İstanbul'da ulaşımda da aksaklıklar yaşandı. Sarıyer, Beykoz ve Şile gibi ilçelerde bazı yollarda ulaşım tek şeritten sağlandı.

Zonguldak'ta gemi ikiye bölündü

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından ülke genelinde etkili olan fırtına, Zonguldak'ta da hayatı olumsuz etkiledi.

Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle sürüklenen yük gemisi, karaya oturdu. Büyük dalgalar nedeniyle ortadan ikiye bölünen gemi, 2 parça halinde kıyıya vurdu.

Gemide bulunan 13 mürettebat AFAD, Sahil Güvenlik ve itfaiye ekipleri tarafından sağ şekilde gemiden tahliye edildi. Geminin 2 parçası da halatlarla kıyıya bağlandı.

Kocaeli'de kar yağışı etkili oldu

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından Kocaeli'de de kar yağışı etkili oldu.

Yoğun kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu'nda ulaşım aksadı. Sürücüler araçları ile yavaş ilerlerken, İstanbul istikametinde ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi.

Tek Aşı, Sağlık Hizmetlerini Daha Verimli Hale Getirebilir Tek Aşı, Sağlık Hizmetlerini Daha Verimli Hale Getirebilir

Yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Yolun Ankara istikametinde de ulaşım yavaş ilerliyor. Karayolları ekipleri de bölgede kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı.

Yalova'da fırtına etkili oldu

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından Yalova'da da fırtına etkili oldu.

Çınarcık ilçesinde dalgalar nedeniyle deniz taştı. Balıkçı barınakları yıkılırken, tekneler de zarar gördü. Sahil yolunun bir bölümü yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

Çınarcık ilçesi ve Esenköy beldesi arasında ise sağanaktan dolayı toprak kaymaları yaşandı. Ulaşım güçlükle sağlanırken, Karayolları ekipleri yoldaki kaya ve taş parçalarını temizledi.

Yalova'nın yüksek kesimlerinde ise kar yağışı etkili oldu. Çınarcık'ın Teşvikiye beldesine bağlı Delmece Yaylası'nda gece saatlerinde başlayan kar yağışı aralıksız devam ederken, kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı.

Meteoroloji'den uyarılar sürüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde beklenen sağanak ve fırtına nedeniyle vatandaşları uyardı.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, "Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün ve yarın (19-20 Kasım) Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batı kesimleri ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Ege Bölgesi'nde kuvvetli (21-50 kg/m2), İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batı kesimleri ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor.

Yağışların, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Ege Bölgesi'nde yarın (20 Kasım) akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi, diğer bölgelerde ise yarın (20 Kasım) öğle saatlerinden itibaren azalarak aralıklı yağmur ve sağanak şeklinde devam etmesi bekleniyor.

Yağışların, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Ege Bölgesi'nde sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara neden olabileceği, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde ise buzlanma ve don olayına neden olabileceği tahmin ediliyor.