18.04.2021, 11:28

İtalya Başbakanının “Diktatör” Densizliği

Geçtiğimiz günlerde, İtalya Başbakanı Mario Draghi,   Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için “diktatör” ifadesini kullandı. Ankara’da ağırladığımız, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in, bir süre ayakta bırakılmasıyla ilgili olarak, konuşurken haddini aşan çok çirkin bir yakıştırma yapmıştır.

Draghi Bu konuşmasında; “Erdoğan’ın Komisyon Başkanı Von der Leyen’e yönelik tavrını kesinlikle doğru bulmuyorum. Uygun bir davranış olmadığını düşünüyorum ve Von der Leyen’in maruz kaldığı aşağılamaya çok üzüldüm. Bunlar hakkında birisi açık konuşmalı - Ne iseler onu söyleyelim - diktatörler...” ifadeleriyle, Sayın Cumhurbaşkanımızı diktatörlükle suçlamıştır.

Bu haksız açıklamaya karşı, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere kamuoyundan ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan son derece haklı tepkiler verilmiştir.  

Aslında biz bu çirkin yakıştırmalarla ilk kez karşılaşmıyoruz. Hatırlanacağı üzere, CHP Meclis Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili olan Özgür Özel’in Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik “diktatör bozuntusu” söylemini kullanmıştı.

Özel’in bu çirkin söylemi üzerine siz değerli okuyucularıma 23 Aralık 2020 tarihinde, “ Diktatör Kimmiş! Gördünüz mü?” başlıklı yazımda düşüncelerimi aktarmıştım. İtalyan Başbakanının bu densizliğinden sonra,  bu iki olayı birleştirip, bir değerlendirme yapmak istiyorum.

 

Her ne açıdan değerlendirilirse değerlendirilsin son derece çirkin bu hareket karşısında gerekli olan cevap gecikmeksizin verilmiştir.  Aklı başında bir devlet adamına yakışmayacak bu densiz yakıştırma üzerine, öncelikli olarak, İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani’yi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştır.

İtalyan Büyükelçi Gaiani, İtalya Başbakanı Draghi’nin Cumhurbaşkanımıza yönelik ifadeleri nedeniyle uyarılmıştır. Bu çirkin ifadelerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği bu nedenle de “Hadsiz ifadeleri kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz” denilmiştir.

 Daha sonrasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu ifadeleri kullanmıştır: “Türkiye ilk kez misafir ağırlamıyor. AB Başkanlarının Türkiye ziyaretinde uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır.”

Yine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz” ifadesini kullanmıştır.

Yine bu konuda, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay da, “Eğer diktatörlüğün ne olduğunu görmek istiyorsa yakın tarihine baksın, çok daha net görür. Cumhurbaşkanımıza gelince faşizmin de, komünizmin de, her türlü diktatörlüğün, vesayetin karşısında dimdik duran, milleti ile ekibiyle birlikte dimdik duran bir cumhurbaşkanı vardır.

Bu cumhurbaşkanı her seçimde halkın teveccühü ile defalarca seçilmiş ve gelmiştir. Dolayısıyla hiç kimsenin kendi iç çekişmelerini bahane ederek veya popülizm yakalama, bunu Fransa başındaki zatta da gördük. Burada popülizm uğruna, kendisini ispat etme uğruna Türkiye’ye veya Cumhurbaşkanımıza laf atmaya, Cumhurbaşkanımız üzerinden iç siyaset oluşturmaya kimsenin hakkı yoktur.

Hele hele Türkiye’ye dil uzatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Türkiye dün olduğu gibi bugün de, yarın da sessizlerin sesi olmaya, mağdurların sesi olmaya bütün gücüyle devam edecektir. Demokrasinin kalesi olmaya da devam edecektir…” diyerek, Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimle işbaşına gelmiş bir dünya lideri olduğuna işaret etmiştir.

  Yine bu konunun kendisine sorulması üzerine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da şöyle bir cevap vermiştir: “Öncelikle İtalya Başbakanı’nın yapmış olduğu açıklama, tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir. Türkiye-İtalya ilişkilerinin tam iyi bir noktaya geleceğini umduğumuz bir dönemde bu Draghi denilen adam, bu açıklamayı yapmak suretiyle aramızdaki münasebetlere maalesef baltayı vurmuştur.

Zaten sen atanarak oraya gelmiş birisin, seçimle gelmiş birisi değilsin. Tayyip Erdoğan’a bir defa böyle bir ifadeyi kullanabilmen için her şeyden önce senin tarihinden haberinin olması lazım ama gördük ki senin haberin yok.

Biz milletimizden aldığımız güçle, milletimizin bize vermiş olduğu o irade teslimiyetiyle milletimize hizmette yolumuza devam edeceğiz…”

Görüleceği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız da demokrasi ve seçimle işe gelmenin önemine işaret ederek, bu yakıştırmayı bir densizlik ve terbiyesizlik olarak nitelemiştir.

İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez bu sözlerine en sert tepki ise Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’den gelmiştir.

Akdeniz ve Karadeniz’de cepheleşmeler tırmanırken, AB Konseyi Başkanı ile AB Komisyonu Başkanı’nın geçtiğimiz haftaki Ankara ziyaretlerinin sanal ve sahte bir koltuk krizi bahanesiyle gölgelendiğini ve işin çirkin bir karalama propagandasına dönüştürüldüğünü söyleyen Devlet Bahçeli, açıklamasına şu şekilde devam etmiştir:

   “ …Koltuk meselesinden nem kapan, estirilen yalan rüzgârına kanan, İtalya’nın acemi ve çaylak Başbakanı Sayın Cumhurbaşkanı’na diktatör iftirası atmıştır…”; “Diktatör arayan kendi geçmişine bakmalıdır. Çok şükür bizden Duçe çıkmadı, Führer çıkmadı, Firavun çıkmadı, Franko çıkmadı, Salazar çıkmadı, ülkemizde de Nazi kalıntıları ve kara gömlekliler görülmedi...”  diyerek,   İtalya Başbakanı’nın çizmeyi aştığını ve gizli Musollini hayranlığı sergilediğini söylemiştir.

 Gerçekten de İtalyan Başbakanının sarf ettiği sözlerle meclisimizde siyaset yapan sözde siyasetçiler de Cumhurbaşkanımıza karşı zaman zaman aynı suçlamada bulunma cüretini ve hadsizliğini göstermektedir. Bunlardan birisi de CHP Meclis Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili olan Özgür Özel’dir.

Özgür Özel, Sayın Cumhurbaşkanımızın muhalefete yönelik olarak yapmış olduğu;“Türkiye’yi istedikleri şekilde yönlendiremeyenlerin, ülke içindeki muhalefeti ve kurumları maşa olarak kullanma faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Son 7 yıldır uğradığımız her saldırıyı nasıl boşa çıkardıysak, bu beşinci kol faaliyetini de aynı şekilde hüsrana uğratacağız” konuşmasında geçen, “beşinci kol” ifadesinden her nedense büyük bir rahatsızlık duymuştur.

Özgür Özel “beşinci kol” terimini ilk kullanan kişinin İspanya diktatörü Franco olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanımızı“Franco özentisi diktatör bozuntusu” diye eleştirmişti. Diğer taraftan İtalya Başbakanı’nın da aynı suçlamayı yapması bize hiç şaşırtıcı gelmiyor. Bilakis söz birliği içinde bilinçli bir şekilde bu çirkin yakıştırma yapılıyor.

İtalya Başbakanı’nın da Özgür Özel’in, de Sayın Cumhurbaşkanımızın yapılan her yerel ve genel seçimde ezici bir üstünlükle halkımızın teveccühleriyle haklı bir başarı elde ettiğini görmezlikten gelerek, bilinçli bir şekilde “diktatör” algısı yaratmaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Tamamen bir haksız ve yersiz bu yakıştırma, halkımızın gönüllerinde taht kurmuş olan Sayın Cumhurbaşkanımıza düşmanlığının ve milli iradeye düşmanlığın çok açık bir yansımasıdır.

İktidara geldiği günden beri her zaman halkımızın dertleriyle dertlenen, çözümler üreten, Türk ve İslam Dünyasının birlik ve beraberliği için çalışan, stratejiler üreten, siyasi kavrayış ve zekâsı kendisine saldıranların kestiremeyeceği bir derinliktedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü siyasi kavrayış ve zekâsıyla izlediği politikalar, kendi çıkarlarına çomak sokulan sömürgeci ve emperyalist batılı devletleri ciddi şekilde rahatsız etmektedir.

Bu amaçla hemen her olayda Türkiye karşıtlığında ve Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı düşmanlıkta uzlaşı içindedirler. Türkiye’nin, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde kavuşmuş olduğu askerî, stratejik ve teknik güç üstünlüğünü kullanmasını önlemek istemekteler.

Yapılan tüm güzel işleri yalanma ve karalama kampanyası içinde haksız ve yersiz bir şekilde, Sayın Cumhurbaşkanımız “Türkiye’nin başına zoraki gelen bir diktatör” gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin yaşamış olduğu ve yaşadığı tüm sıkıntıların tek kaynağının Sayın Cumhurbaşkanımız olduğu algısı oluşturulmak istenmektedir.

Sonuç olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızı diktatör olmakla suçlayan kim olursa olsun hepsini nefretle kınıyor, tüm halkımızı güçlü Türkiye idealimiz doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olmaya davet ediyorum. 

Bizler, tüm bu çirkin propagandalara karşı, Sayın Cumhurbaşkanımıza her ne suretle olursa olsun sahip çıkmalı ve O’nun vereceği kararların sonuna kadar destekçisi olmalıyız. Allah yar ve yardımcımız olsun inşallah.                                           

Yorumlar (0)
banner331
24
açık
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:39
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:22
Yatsı 22:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@