KTO Şubat Ayı Meclis Toplantısı yapıldı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı, koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında, video konferans ile gerçekleştirildi. KTO Başkanı Ömer Gülsoy, esnaf, tüccar ve sanayicilerin öncelikli aşılanmasını beklediklerini söyledi. Pandeminin etkisiyle hizmet sektörünün bitme noktasına geldiğini belirten Gülsoy, “Kayseri’de birçok işyerinin camında ‘nefes alamıyoruz’ yazıları dikkat çekiyor. Bu sektöre acilen can suyu, nefes vermek zorundayız” dedi.

KAYSERİ 24.02.2021, 10:22
KTO Şubat Ayı Meclis Toplantısı yapıldı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı, koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında, video konferans ile gerçekleştirildi. KTO Başkanı Ömer Gülsoy, esnaf, tüccar ve sanayicilerin öncelikli aşılanmasını beklediklerini söyledi. Pandeminin etkisiyle hizmet sektörünün bitme noktasına geldiğini belirten Gülsoy, “Kayseri’de birçok işyerinin camında ‘nefes alamıyoruz’ yazıları dikkat çekiyor. Bu sektöre acilen can suyu, nefes vermek zorundayız” dedi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı, koronavirüs salgını gölgesinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Başkan Ömer Gülsoy, Yönetim Kurulu üyeleri, Meslek Komitesi ve Meclis Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu, İcra Kurulu Üyeleri, Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanlık Divan üyeleri katıldı. Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından görüşülen gündem maddeleri kabul edildi. Toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, COVİD-19 Pandemisinin bütün dünyada hem insanoğlunun hayatını, hem de ticareti olumsuz etkilediğini hatırlatarak başladı. COVİD-19 salgının ekonomiye etkilerine değinen Başkan Gülsoy, Kısmen de olsa ihracat odaklı çalışan üretim, yani sanayi sektörü salgından çok etkilenmedi. Ama çarşı-pazarda ciddi sıkıntılar var. Hele hele hizmet sektörü bitti, bitiyor. Kayseri’de birçok işyerinin camında ‘nefes alamıyoruz’ yazıları görüyorsunuz. Bu sektöre acilen can suyu, nefes vermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Hükümetin salgın ile mücadelede kısıtlamayı yerele indirgeme kararı almasını değerlendiren Başkan Gülsoy, “Bu geç alınmış bir karar. Gerekirse HES kodu uygulaması ile maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak ve bu kuralları sıkı denetleyerek, buradaki işyerlerini açmalıyız” diye konuştu.

Kayseri’de vaka sayılarının halen yüksek seyrettiğinin altının çizen Başkan Ömer Gülsoy, “Uyarılara biraz daha dikkat edersek sarı listeye, yani ‘normal’ olarak görülen iller arasına katılacağız. Son iki haftanın verileri baz alınarak 1 Mart’tan itibaren kısıtlamalar esnetilecek. Bu noktada il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarının elbette ‘öncen insan-önce sağlık’ dedikten sonra, üyelerimizin ve küçük esnafın yaşamasını da sağlayacak esnekliği göstereceğini umuyoruz. Gelin hep beraber Turuncuyu, sarıya, sarıyı maviye çevirmek için mücadele edelim” dedi.

Konuşmasında Kayseri’deki aşılama çalışmaları hakkında da bilgiler veren Başkan Gülsoy, şu ana kadar 125 bin civarında aşılama gerçekleştirilmiş. Bu toplam nüfusun yüzde 9’u,aşılanması gereken nüfusun ise yaklaşık yüzde15’i gibi. Aşılamayı ne kadar hızlı yapabilirsek, normale o kadar çabuk döneriz. Aşılama tüm dünyada orantılı olarak yapılmazsa uluslar arası ticarette dengelerin sağlanması da zor olur. Bazı ülkeler aşıya rahatlıkla ulaşabilirken, birçok ülke maalesef tek bir aşı bile bulamıyor. Yani para ile aldığımız aşının dağıtımında da adalet istiyoruz. Her gün işyerine giden, doğal olarak ticaretini yaparken hem çalışanlar, hem de müşteri ile temas kurmak zorunda kalan esnaf, tüccar ve sanayicilerimizin de öncelikli olarak aşılanmasını beklemekteyiz” diye konuştu.

Başkan Gülsoy, Meclis konuşmasında Eğitimde Tedbirli İkinci dönem başladığını hatırlatarak üniversitelerde de yüz yüze eğitime geçilmesini beklediklerini söyledi. Gülsoy, sözlerini söyle sürdürdü:

“Köylerdeki okullarımız da yüz yüze eğitime geçti. Şehir merkezinde de önümüzdeki haftadan itibaren yüz yüze eğitim inşallah başlayacak. Bu arada 80 bin öğrencisi olan 4 üniversitelerimizde de yüz yüze eğitime geçilmesini bekliyoruz. Üniversitelerimizde okuyan 80 bin öğrencimizin 40 binden fazlası şehir dışından geliyor. Yani 50 bin öğrencinin eğitimi için şehrimize gelmesi ticareti her manada canlandıracaktır. YÖK uygulamalı derslerin yüz yüze, diğerlerinin ise online yapılmasını tavsiye etti. Vaka sayılarına göre illerde de valiliklere ve üniversitelere yüz yüze eğitim için yetki verilmelidir.”

Gara operasyonda 16 şehit verdiğimizi ifade eden Başkan Gülsoy, “Terörle mücadelede devletimizin ve güvenlik güçlerimizin mücadelesini takdirle karşılıyorum. Kayseri’nin en büyük meslek örgütü olarak, her zaman güvenlik güçlerimizin yanında olacağız. Ben şahsen terörle mücadelenin iktidarı-muhalefeti olmadığına inanıyorum. Yani PKK denen alçak, hain, satılmış terör örgütünün siyasi uzantısı olan malum parti hariç, diğer partilerimizin aynı dili konuşması gerekir. Terörün siyaseti olmaz. Kim ki terörle mücadele de siyaset ve gelecek hesabı yaparsa, bu millet feraseti ile onu görür ve günü geldiğinde gereken dersi verir. Dağdan kaçan, teslim olan, devletin ikna edip dağdan indirdiği terörist bile örgütün PKK terör örgütü olduğunu söylüyor. Sözde müttefikler PKK Terör örgütüdür diyemiyor” diye konuştu.

Salgının getirdiği olumsuzluklardan bahseden KTO Başkanı Gülsoy, güven ve istikrar için ekonomi ve yargı reformunun zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Gülsoy, “Salgın nedeniyle cari açık arttı, bütçe dengesi bozuldu, borçlanma maliyetleri ister istemez yükseldi. İşte böyle bir tabloyu tersine döndürmek için, günlük siyasi çekişmeler ve polemiklerden uzak, mutlaka güven ve istikrar odaklı adımlar atmamız gerek. Bir süredir dillendirilen, özellikle yabancı sermayenin de beklediği ekonomi ve yargı reformunu zaman kaybetmeden hayata geçirmeliyiz. Güven ve istikrar, içeri de olduğundan çok, dışarıdan da hissedilmeli” dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği’nin 31 Marta uzatıldığını hatırlatan Başkan Gülsoy, “İnşallah mart sonuna kadar Türkiye salgın ve diğer alanlarda normale döner de yeniden böyle bir ödenek talebine ihtiyaç kalmaz. Ama dönmez ise destek ve teşvikler ile Kısa Çalışma Ödeneği’nin 1 Haziran’a uzatılması gerekir” diye konuştu.

Hükümetin perakende ticarette AB standartlarını devreye sokmaya çalıştığını hatırlatan Başkan Gülsoy, “Zincir marketlerle ilgili yeni düzenlemeler hayata geçecek. Tedarik ve dağıtım kooperatifleri teşvik edilecek. Üretici ve tüketicileri birçok alanda koruyan yeni düzenlemeler gelecek. Artık geleneksel, stabil ticaret devri geçti. Hepimiz üretimimizi- ticaretimizi yaparken evrensel kuralları ve tüketicinin memnuniyetini göz önünde bulundurmak zorundayız” İfadelerini kullandı.

Kayseri’nin en büyük meslek örgütü olarak şehrin değerlerine sahip çıkmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Gülsoy, “Benim adeta slogan haline getirdiğim bir söz var. Ulaşım olmadan ticaretin olmayacağını artık hepimiz görüyoruz. Dün Sivaslı ve Yozgatlı kardeşimiz, bir mal almak için iki saatte Kayseri’ye gelip, ihtiyacını görüp gidiyordu. Bir süre sonra Sivaslı Yüksek Hızlı Trenle iki saatte, Yozgatlı da bir saatte Ankara’ya gidecek ve Kayseri yerine artık Başkent’ten alıp-satacak. Demek ki ulaşım olmadan ticaret de olmuyormuş. Onun için ısrarla Yüksek Hızlı Tren istemeye devam edeceğiz. Israrla, ‘Biz neden Niğde otobanına bağlanmıyoruz’ diyeceğiz. ‘Neden bizim Lojistik Merkezimiz bitirilmiyor, neden Mersin liman bağlantımız daha da hızlandırılmıyor’ demeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Meclis konuşmasının sonunda Başkan Gülsoy, Kayseri Ticaret Odası’nın bu ay içerisinde adeta büyükelçi akınına uğradığını belirterek, “İlk olarak AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sayın Büyükelçi ve eşi hanımefendi ile ekonomi kurmayları şehrimize geldi. Geçtiğimiz hafta da İrlanda, Slovenya, Hırvatistan, Estonya ve Yeni Zelanda Büyükelçilerini odamızda ağırladık. Bu beş ülkeye Kayseri’nin ihracatı yaklaşık 20 milyon dolar civarında. Dış ticaret hacmimizde 30 milyon dolar gibi. Büyükelçilere karşılıklı ticaret hacminin daha da artırılması gerektiğini ifade ettik. AB üyeliği konusundaki şikayetlerimizi bu misafirlerimize de ilettik. Kayseri’ye dışarıdan gelen hemen her heyet mutlaka Odamıza uğruyor ve şehrin kadim ticari tarihi hakkında bilgi alıyor. Bu noktada üyelerimizin de en iyi şekilde temsil edildiğinden asla şüpheniz olmasın” dedi.
Yorumlar (0)
banner331
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:14
Öğle 13:09
İkindi 16:53
Akşam 19:53
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@