06.02.2021, 08:02

Kış Bahçesini Düş Bahçesine Çevirmek

Beyaz, sessiz, kimsesizdi kışlar eskiden. Şimdi ise yemyeşil kış bahçeleriyle neşe dolu. Yaza nisbet belki biraz… Ama huzurlu bir ortamda, yaz düşlerini yaşamak zor değilartık her mevsim evimizde, bahçemizde.

Sıcaklığın 10-12 derecenin altına düşmesi bitkiler için kötü haberdir. Bitkilerin gelişmesi yavaşlar ya da durur. Hastalık ve zararlılara karşı dirençleri düşer. Beslenmeleri bile aksar. Hassas olanları ölür.

Evinizde yaz aylarında büyük keyif alarak alarak oturduğunuz,balkon ve teras gibi açık alanlarınızda,kış aylarında da,gazetenizi okumak,kahvenizi yudumlamak istemez misiniz?.. Etrafınızda yeşilin tonları,renklerin harmonisi içindeki,güzelim çiçeklerinizin de size gülümsediği böyle bir ortam ne hoş olurdu değil mi?.. dışarıda kış soğuğu kamçı gibi yüzleri acıtırken,yaz düşlerinin devamını yaşamak çok ta zor değil...Siz mutlu, bitkileriniz mutlu böyle bir ortamı sağlamak için ne yapalım?

Terasınızı, balkonunuzu hatta bahçenizi kışında keyif alınan bir mekana çevirmek mümkün. Cam, ısıcam, polikarbon gibi malzemelerle oluşturulan kış bahçeleri hem sizi hem bitkilerinizi soğuktan korur.Kış aylarında yaz keyfini yaşamanızı sağlar. Sıcak günlerde ise, güneşin zararlı etkilerini azaltır, toz ve çevre kirleten etmenlerden korur. Kış bahçenizi, sabit, sürgülü, katlanır, yarım ya da tam açılır şekilde oluşturabilirsiniz. Biraz daha fedakarlık ederek,güneşin zararlı ışınlarını süzen cam ve ısı kaybını azaltan özellikte ek malzeme ile kış bahçenizi,daha çok çeşitte bitkinin yetişebileceği,düş alemlerine dönüştürebilirsiniz.

Bitkileriniz rahat nefes alsın

Kış bahçelerini kurarken, bitkilerinizin de kış aylarında yaşayabilecekleri bir ortamı nasıl hazırlayacaksınız? Bu ortamı sağlamak için yapılacak basit ilaveler, hem sizin kış aylarında, ortamdan keyif alma duygunuzu daha çok yükseltecek, hem de bitkilerinizin size,kış aylarında da yaz günlerindeki gibi gülümsediklerini göreceksiniz.

Eğer küçük bir kış bahçeniz varsa:

  • Termometre
  • Fazla nem ve buğulanmayı önleyen basit bir aspiratör
  • Ortamı gerektiğinde ısıtacak tavana sabitlenmiş veya seyyar elektrikli basit bir ısı kaynağı,ya da kış bahçesi kurulurken,yapılabilirse ev içi kalorifer tesisatına bağlanmış bir radyatör
  • Gün ışığının yetersiz olduğu günler için, gün ışığı veren birkaç lamba veya basit birkaç fluoresant lamba ilavesi, bitkilerinizi sevindirmeye yetecek.
  • Ortam sıcaklığının 14 derecenin altına düşmesini engelleyecek termostat destekli ısı sistemi

Büyük bahçeler sizden biraz daha fazla ilgi ister:

  • Ortam nemini ölçen bir nemölçer(higrometre) ile kombine sıcaklık ölçer(termometre) alet sistemi veya her biri ayrı higrometre, termometre
  • Gerektiğinde fazla nemi dışarı atacak otomatik havalandırma sistemi
  • Kuru havalarda gerekli nemi sağlayacak nemlendirme sistemi(Nem oranının yüzde 80’den aşağı düşmemesi gerekir.)
  • Ortam sıcaklığının 14 derecenin altına düşmesini engelleyecek termostat destekli ısı sistemi
  • Gün ışığının yetersiz olduğu günlerde devreye girecek, uzmanınca kurulmuş ve konumlandırılmış ışıklandırma sistemleri, bitkilerimizin rahat nefes alması ve sağlıklı gelişmeleri için gereklidir.

Kış bahçelerinizi kurdunuz. Bitkilerinizin sağlıklı olmasını sağlayacak ortam için çok emek harcadınız. Size güzelliklerini armağan etmeye hazırlar. Şimdi sıra onları yerleştirmeye geldi. Kış bahçenizde kademeli raflar ve tezgahlar kullanabilirsiniz.

Ön sıralara küçük boyda olanları, daha fazla ışık isteyenleri, yapraklı ve çiçekli olarak zevkinize göre düzenleyiniz. Arkalarına ise uzun boylu olanları, kış bahçeniz büyükse, daha az ışık ve daha çok sıcaklık isteyenleri gerilere koyarak hepsinin gözükmesini sağlayınız.

Çiçeklerinin renkleri birbirine uyumlu bitkilerinizi aynı saksılar içinde de kullanabilirsiniz. Renk cümbüşü içinizi açacak. Kış bahçenizin dış cephesinde,balkon ve teras pervazlarına,sağlam ve emniyetli olarak,kuvvetli düpellerle sabitlenmiş,ya da kaynakla tutturulmuş mermer,metal tabanlar,çember ve çerçeveler monte edebilirsiniz.

Akıntıların da dışarıya zarar vermeyeceği şekilde, akıntı yolu ve izolasyon önlemlerinizi almalısınız. Bunlara yerleştireceğiniz  saksı, çiçek tarhları ve diğer çiçek yetiştirme ortamlarında, bodur çamlar,ladinler,serviler,blue starlar yada fare kulağı,çayır karanfilleri,kasımpatılar,bodur güller ve menekşeler yetiştirebilirsiniz.Dışarıdaki ve içerdeki bitkilerin güzellik harmonisinden alacağınız keyif,eş dost hayranlığından duyacağınız haz,yorgunluğunuza değecektir.

Bitkinizi şımartın

Kış bahçenizdeki bitkilerinizin ilk konumlandırdığınız günlerdeki güzelliklerini korumak için besin takviyesi yapmanız gerekebilir. Çiçekli bitkilerinize, azot fosfor, potasyum (NPK) ve mikro elementler içeren, yerli veya yabancı profesyonel firmaların ürettiği gübrelerden her ay vermelisiniz.

Yaprak gübrelerini kullanacaksanız, bitkilerin çeşidine ve gerekli dozlarına çok dikkat ederek,  uygulayınız. Kauçuk türleri, difenbahyalar, krotonlar, flamingolar ve beyaz yelkenlerinizin yapraklarının daha parlak olması için 3-4 ayda bir ithal sıvı parafin sprey kullanın. Sprey tozlanmayı geciktirir.

Sağlıklı olsunlar

Kış bahçesi bitkilerinin, konumlandırmasını beslemesini iyi yaptık. Dirençlerini artırdık. Ama yine de kış bahçelerinde hastalık ve zararlıların ortaya çıkma riski açık havada olduğundan daha fazladır.

Bitkilerinizin yapraklarının alt yüzeylerini sık sık kontrol edin. Siyah noktacıklar ya da hareketli zararlılar gördüğünüzde akar iönleyici ürünler püskürtünüz. Uygulamayı mümkünse dışarıda yapınız ve uygulama yaparken gözlük, maske ve eldiven kullanınız. Dışarıda uygulama imkansızsa, yiyecek içeceklere bulaşmayacak önlemleri alınız. Evcil hayvanlarla teması mutlaka önleyiniz.

Akarlar gibi, emici ağız yapısıyla bitkilerden beslenen beyaz sinek, yaprak bitleri,yaprak pireleri gibi zararlıları kontrol edenuygun ürünler (böcekleri kontrol eden ürünler) yardımıyla kurtulabilirsiniz.Saksıların toprağında çeşitli kurtlar varsa,bir böcek kontrol edici,beyaz ve kırmızı solucan bulunursa,helmisitleri(solucan kontrol eden ürünler),nematod (mikroskobik solucana benzeyen canlılar) tesbit edilirse,nematositleri (nematod kontrol eden ürünlerr)toprağa uygulayın.Kış bahçelerinde bitkilerinizde külleme (sphaerothaeca sp., erysiphe sp.),yaprak deliği hastalıkları ( coryneum sp.),yaprak lekesi hastalıkları mildiyö (plasmopara sp.) ve septorya (septoria sp.), küfler (botrytis sp.) de sık görülür.  Bu durumda hemen uygun bir fungisit (mantar hastalıklarını kontrol eden ürünler) kullanınız. Başlıca mantar hastalıklarının hiç oluşmamaları ve koruma önlemi olarak, birkaç hastalığı kontrol eden geniş etki alanlı fungisitin birini veya karışabilenleri,akarisitlerle birlikte, 3-4 haftada bir bitkilerinize püskürtünüz.

KIŞ BAHÇELERİNİZ İÇİN KULLANILABİLECEK BİTKİLER ŞUNLARDIR;

Küçük ve orta boy saksılarda;

Atatürk çiçeği (euphorbia sp.),

Japon güllerinin (hibiscus sp.)

Paşa kılıcı (sanseviera sp.),

Onbiray çiçeği çeşitleri (primula sp.),

Küpe çiçeği çeşitleri (fuschia sp.),

Begonyalar (begonia sp.),

minyatür-bodur güller (rosa sp.xhybrida),

Siklamenler (cyclamen sp.),

Beyaz yelkenler (spathyphiyllum sp.),

Flamingo çiçekleri(anthurium sp.),

Ortancalar (hydrangea sp.),

Sardunyalar (pelargonium sp.),

Japonşemsiyeleri (cyperus sp.),

Krotonlar (codiaeum sp.),

Difenbahyalar (dieffenbachia sp.),

çeşitli renklerdeki filkulağı çeşitleri  (caladium),

Kolyozlar (coleus sp.)

Kaktüsler (cactus sp.),

Açelyalar (azelea sp.),

Aralyalar (aralia sp.),

Aglaonemalar (aglaonema sp.),

Aşmeyalar (aechmea sp.),

Orta, daha büyük ve çok büyük saksılarda;

Çin ardıçı (juniperus ellwoodii),

salon çamları (araucaria sp.), sikalar (cycas sp.),

Palmiyeler

Palmiyelerin bodur salon çeşitleri (palm sp., cocos sp., özellikle  chamaerops excelsa., ve washingtonia sp.ri),

Kauçuk (ficus sp.),

Kauçuk türünün benjamin çeşitleri (f.benjamina),

Deve tabanı çeşitleri (philodendron sp.),

Aslan pençeleri (monstera sp.),

Hurma (phoénix sp.),

Şefleralar (schefflera sp.),

Yukkalar (yucca sp.) olabilir.

Büyük kış bahçeleri girişlerinin dışında,kapının her iki  tarafının dekorasyonunda, teras yada balkonların kapatılmayan dış boşluklarında, kış bahçeleri dış cephesinde, serviler, mavi renkli serviler, (cupressus sp.,c.arizonica glauca),leylandi serviler (cupressocyparis leylandii, cupressus macrocarpa goldcrest),  flandriyalar (neoregelia sp.),  konik çamlar (picea glauca’ conica’), kapıların hiç ısıtılmayan girişlerinde, ya da sadece tavan bölümü kapalı, önü açık seyir mahallerinde,bodur çam çeşitleri (pinus canariensis ve diğer  pinus sp.), mazı çeşitleri (thuja sp.), bodur ladin, bodur mavi ladin çeşitleri (picea sp), sedirler (cedrus sp.),  osmantus (osmanthus sp.), mavi yıldız-blue star (juniperus squamata, cupressus sp.), şimşirler (buxus sp.), gibi bitkiler arasından,seçtiklerinizle renk ve boy uymlarını gözeterek,dekorasyonunuzu tamamlayınız.Camların iç ve dış taraflarında falez taşları ile teraslanmış çiçekliklerde ve mahallerde tek veya çift sıralı olarak,yayılıcı ardıç çeşitleri (juniperus sp.), ni konumlandırabilirsiniz. Bu bitkilerin saksılı olanları bazı zamanlar çok kısa sürelerle içeri alınabilirler. Fakat özellikle çam, servi ve ardıç türlerinin, kış mevsiminde soğuklanma ihtiyaçlarının olduğu unutulmamalıdır. Limon serviler ve Çin ardıçları hep iç mekanlarda tutulmalıdırlar. Çünkü soğuğa dayanıklı değillerdir.

Yorumlar (1)
Nilgün İkbal Hepergil. 3 ay önce
Tebrikler
banner331
10
açık
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:45
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:17
Yatsı 21:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@