Günümüzde toplumsal olarak karşılaştığımız en büyük rahatsızlıkların başında kişilik bozukluğu geliyor. Kolay kolay tanı konamayan ve kişinin ruhsal evrede ki geçiş süreçlerinin kontrolü olmayan bir durumda nerde nasıl davranılacağını bilmeyen kişilerin kişiliklerinde oluşan bir ruhsal bozukluk evresinin zararları bazen toplumsal huzuru bozmaktadır.

Kişilik bozukluğu diğer bir adıyla Borderline hastanın sağlıksız bir düşünme, işleyiş ve davranış tarzına sahip olduğunuz bir tür zihinsel bozukluktur. Bu süreç evresinde kişi yer yer atak evrelerinde çevresine huzursuzluk verebilir.

Kişilik bozukluğu olan bir kişi, durumları ve insanları algılamakta veya ilişkilendirmekte zorlanır.

Kişilik bozukluğu hastanın ilişkilerinde, sosyal aktivitelerinde, iş ve okulda önemli sorunlara ve sınırlamalara neden olur.

Bazı hastalar, kişilik bozukluğunun olduğunun farkında olamayabilir, çünkü düşünme ve davranış tarzı kendilerine son derece normal gelmektedir.

Kendilerini son derece mükemmel, gözlemci, akıllı veya en zeki insan olarak görürler. Bazen tartışma evrelerinde kendilerini övmekten kaçınmazlar.

Bu durumda hasta karşılaştığı zorluklar veya olumsuzluklar için her zaman başkalarını suçlar. Herkes suçludur, kendisi haklıdır.

Kişilik bozuklukları genellikle genç yaşlarda veya yetişkinlik döneminde başlar. Sevgi eksikliği, aileden uzak geçen çocukluk evresi, şiddet görme veya dışlanma korkusu ile başlayan kişilik bozukluğu tedavi edilmediği sürece toplum huzuru için önem teşkil eden sorunlara neden olabilir.

Kişilik bozukluğunun birçok türü vardır. Bazı türleri kişinin yaşının ilerlemesiyle birlikte daha az görülmeye başlayabilir.

Kişilik, kim olduğumuzu tanımlamamız için hayati öneme sahiptir. Tutumlar, düşünceler, davranışlar ve ruh halleri de dahil olmak üzere benzersiz özelliklerin bir karışımını ve bu özellikleri diğer insanlarla ve çevremizdeki dünyayla olan ilişkilerimizde nasıl ifade ettiğimizi içerir.

Bireyin kişiliğinin bazı özellikleri miras alınır, bazıları ise yaşam olayları ve deneyimleri ile şekillenir. Belirli kişilik özelliklerinin çok katı ve esnek olmaması durumunda bir kişilik bozukluğu gelişebilir.

Kişilik bozukluğu olan insanlar, toplumun normal veya normal olarak gördüklerinden daha farklı bir bakış açısına sahip olurlar. Kişilik bozukluğu olan kişilerde genel olarak zayıflık başa çıkma gibi beceriler sağlıklı ilişkilere oranla çok daha zor olur.

Siz siz olun çevrenizde gördüğünüz kişilik bozukluğu olan kişileri lütfen bir kliniğe tedavi almaya davet edin, aksi takdirde hiç beklemediğiniz bir anda sizin huzurunuzu bozacak hadiseler ile karşılaşabilirsiniz.