Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yönetimi’nden açıklama

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yönetimi, festivalin durdurulmasını isteyen Selman Gemuhluoğlu’nun oy birliği ile danışma kurulu üyeliğinden çıkarıldığını açıkladı.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yönetimi’nden açıklama

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yönetimi, festivalin durdurulmasını isteyen Selman Gemuhluoğlu’nun oy birliği ile danışma kurulu üyeliğinden çıkarıldığını açıkladı.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yönetimi’nden yapılan açıklamada, "İlk çalışmalarına 2016’da başlanan ve Fethi Gemuhluoğlu’nun vefatının 40. yılı anısına gerçekleştirilen Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 2018 yılında Balkon Film çatısı altında 82 farklı ülkeden 800’ü aşkın film başvurusuyla başarıyla gerçekleştirildi. 2019 yılında aynı ekip ile yola çıkıldı. Bütçe olmamasına rağmen 8 aylık sıkı bir gönüllü ekip çalışmasıyla başvuru süreci tamamlandı. Ön jüri filmleri belirledikten sonra danışma kurulu üyelerimizden Selman Gemuhluoğlu, seçilen filmlerin çoğunun temaya uymadığını ve temayı daraltmak istediğini söyleyerek, festivale bir buçuk ay kala yarışma şartnamesine aykırı kararlar almayı savundu ve ön jürinin kararları yerine kendi isteklerini dayattığı bir tavır sergiledi. Danışma kurulu ve ön jüri ile yapılan toplantı sonucu isteklerinin asılsız, dayatmacı ve sansürcü bir yaklaşım olduğu kendisine de söylenerek, istekleri reddedildi. Birkaç gün sonra Selman Gemuhluoğlu festivalin derhal durdurulması için Festival için yegane emeği sarfeden ekibe bir ihtar gönderdi. Bu ihtarda, 2018’de Balkon Film’in yapımını ve organizasyonu gerçekleştirdiği festivalin adını, Şubat 2019’da kendi adına tescillediği öğrenildi. Halbuki marka tescilde kullandığı logo ve web sitesi dahil, festival için alınan Cumhurbaşkanlığı Himayesi, Kültür Bakanlığı ile yapılan destek sözleşmesi ve süreç içerisinde yapılan bütün yapımlar, festivalin kurumsal kimliği, alım sözleşmeleri ve faturaları ile birlikte bütün resmi evraklar, festivalin Balkon Film’e ait olduğunu göstermektedir. En baştan itibaren Selman G.’nin danışma kurulu dışında fikri hiçbir katkısı olmamıştır. Sadece babasına ait olan ‘Dostluk Üzerine Konuşması’ festivale ilham kaynağı olup oradan çeşitli alıntılar kullanılmıştır. Bu ihtarından sonra karşı ihtar çekilip markanın 3 gün içinde yasal sahibine devri talep edilmiş ve Selman G. oy birliği ile danışma kurulundan çıkarılmıştır" denildi.

Açıklamada 2019 yılında festivalin ilham kaynağı "Aşık Veysel"in belirlendiğine vurgu yapılarak, "Bugüne kadar Fethi Gemuhluoğlu’nun manevi mirasının zarar görmemesi adına ilgili konular medya ve iletişim kanallarında festival ekibince gündem edilmemiş, ancak Selman G. kendisi ve babası saygıdeğer Fethi Gemuhluoğlu ile ilgili ilişkisi kesilen festivale her türlü zararı verebilmek için festival paydaşlarına bizzat gitmiş ve festivalin kendi malı olduğunu iddia ederek, bakanlık ve belediyeler gibi kamu kurumlarının -aradaki protokollere rağmen- festivale verecekleri destekleri engellemeye çalışmıştır. Bu sebeple Selman G.’nin festivalimizle hiçbir irtibatının kalmadığını, Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin bu yıl Aşık Veysel’in anısına kurmuş olduğumuz İstanbul Sanat Paylaşım Derneği tarafından yapılacağını ve Selman G.’nin festivale verdiği/vereceği maddi manevi zararlardan dolayı hukuki sürecin başlatıldığını duyurmak isteriz" ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner320

banner319