Bir futbol aşığıysanız, muhtemelen yükselme ve küme düşme terimini duymuşsunuzdur. Ancak futbolda küme düşmenin ne olduğunu ve sisteminin nasıl işlediğini biliyor musunuz?

Takımlar bir lig sezonunda iyi performans göstermediğinde kolayca küme düşerler. Tersine, alt kademedeki takımlar bir atılıma sahiptir, bir üst lige ilerleyebilirler. Bu, maçları heyecanlı hale getirmenin ve takımların her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlamanın bir yoludur.

Bu sisteme dayanarak, alt liglerde bir takımın zirveye ulaşması yıllar alabilir. Üst lige terfi edene kadar her sezon sürekli olarak en üst sıralarda yer almak zorundalar. Ancak bir takım bir kez üst lige çıktığında, orada kalacaklarının garantisi yok. İşte küme düşme süreci burada başlıyor.Küme düşmek demek, futbol takımlarının gelecek sezon katıldıkları ligden daha düşük bir ligde  oynayacakları anlamına gelir. Bir ligdeki her takım için futbolda küme düşme gerçek bir olasılıktır. Düşme ve yükselme, yıl sonunda ligin sonunda heyecan getiriyor. Küme düşme ve yükselme ile taraftarların takımlarını önemsemek için nedenleri var.Küme düşme, bir kulüp ve taraftarları için başa çıkması en zor şeylerden biri olabilir.Herkes takımının iyi olduğunu görmek ister ve bir takım küme düştüğünde yutulması acı bir hap olabilir.

Futbol piramidinin korunmasını sağlamak için, diğerlerinin yükselmesine yol açmak için takımların aşağı inmesi gerekir. Rehavete yer olmadığı için bir ligdeki tüm kulüpler için rekabetçi olmasını sağladığı için oyunun önemli bir yönüdür.Sonuç olarak, aynı sayıda takım aşağıdaki ligden yukarı çıkarak etkin bir şekilde yer değiştirecek.

Bir kulüp bir lige düştüğünde, sponsorluklardan gelen para miktarı azalır, çünkü anlaşmaları almak veya sürdürmek zorlaşır.Artık bir kulüp ne kadar yüksekte olursa, bir ülkedeki en iyi ligler arasındaki gelir sıçraması büyük olma eğiliminde olduğundan, onları etkileme olasılığı o kadar yüksek.Yani bir takım ligden düştüğünde, yukarıdakilerin tümü düşer, bu da büyük bir gelir kaybı anlamına gelir.

Özellikle büyük bir takım küme düştüğünde, özellikle de düşmek için fazla iyi görülen bir kulüpse, itibarlarını ciddi şekilde azaltabilir.Bir takıma destek her zaman taraftarlarından olacak olsa da, küme düştükten sonra doğal olarak olacak bir şey ilginin azalmasıdır. Bir takım bir ligden ayrıldığında, mevcut bilet fiyatlarında bir stadyumu satmak zorlaşıyor.Herhangi bir futbolcunun hedefi, en üst düzeyde en iyi takımlarda oynamaktır. Yani bir takım küme düştüğünde, bir oyuncunun katılmasını erteleyebilir. Çok düşük bir seviyede oynaması nedeniyle, oyuncu bunu kariyerinde bir geri adım olarak görecektir.Düşmenin en zor işlerinden biri de yıldız oyuncularınızı yanınızda tutmaktır.

Birçok futbol kulübünün küme düşmesinin ve sonra kendilerini geri almak için mücadele etmesinin büyük bir nedeni.  Daha önce sahip oldukları kadro çok değişti, birçok oyuncu kapıdan çıktı.

Şimdi tuhaf bir şekilde, bir kulüp takımının çoğunluğunu asla kaybetmek istemezken, çoğu zaman buna mecbur kalacak.Yapabileceğiniz gibi, bir futbol takımı küme düştüğünde olan şey ideal bir durumdan uzaktır. Para kaybı, faiz ve yukarıda sıralanan diğer faktörler, eskiden bulunduğunuz yere geri dönmenizi zorlaştırabilir. Dolayısıyla her kulübün başarılı olma hırsı olsa da, futbol piramidinin tepesindeki takımların asıl amacı geri adım atmamaktır.

 Esen kalın sporla kalın.