Kendi imkanlarıyla yaptıkları yerli üretim İHA’lara otonom uçuş kabiliyeti ve atış mekanizması ekleyerek SİHA üretimi yolunda önemli bir aşama kaydeden Yesevi Havacılık Lisesi öğrencileri, ayrıca F-16 uçakları için tasarlanan yeni nesil otonom fırlatma koltuğu üretimine başladı.

Kendi imkanlarıyla yaptıkları yerli üretim İHA’lara otonom uçuş kabiliyeti ve atış mekanizması ekleyerek SİHA üretimi yolunda önemli bir aşama kaydeden Yesevi Havacılık Lisesi öğrencileri, ayrıca F-16 uçakları için tasarlanan yeni nesil otonom fırlatma koltuğu üretimine başladı.

Yesevi Havacılık Lisesi bünyesinde kurulan atölyelerde öğrenciler çeşitli boyut ve özelliklerde hava araçları üretiyor. Liseli gençler, yaptıkları yerli üretim İHA’lara otonom uçuş kabiliyeti ve atış mekanizması ekleyerek SİHA üretimi yolunda önemli bir aşama kaydetti. Okulda ayrıca F-16 uçakları için tasarlanan yeni nesil otonom fırlatma koltuğu üretimine başlandı. Günümüzde, savaşların seyrini değiştirmekte önemli rol oynayan İHA’lar, çeşitli silah ve faydalı yüklerle donatılarak SİHA’lara dönüştürülebiliyor.

"İmkan sağlandığında Türk gençlerinin yapabileceklerinin sınırı yok"

Havacılık sektöründe en modern teknolojileri gençlerle buluşturarak, onları erken yaşta ileri düzey bilgilerle donatmayı hedeflediklerini söyleyen Yesevi Havacılık Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kodalak, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kodalak "Bilgi teknolojilerine, Ar-Ge çalışmalarına yatırımlar için her yıl bütçeden ayrılan payı arttırırken diğer taraftan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve TEKNOFEST işbirliği ve teşvikleri ile okul bünyesindeki iki hangar ve beş atölyede revize çalışmalar yapıyoruz. Son teknoloji makine ve ekipmanlar ile uçak teknisyenliği bölümü öğrencilerimizin yetenekleri birleşince yüzde 100 yerli İHA üretimi faaliyetleri kararlı bir biçimde sürmektedir. Gençlerimiz henüz 15-16 yaşlarında bile İHA, SİHA, Dron gibi hava araçları üretebiliyor. İmkan sağlandığında Türk gençlerinin yapabileceklerinin sınırı yok, kendileriyle gurur duyuyoruz" dedi.

Yatalak karısının çığlıklarıyla cinayet ortaya çıktı... Yatalak karısının çığlıklarıyla cinayet ortaya çıktı...

"Otonom fırlatma koltuklu protatip F-16 bile ürettiler"

Kodalak, şöyle devam etti: "Anti-hydroplaning (Islak pistte uçakların frenleme etkinliğini artırma) projesiyle TEKNOFEST Türkiye birincisi olan eğitim kurumumuz şimdi de dünyada bir benzeri bulunmayan ‘Auto Eject’ (Acil durumlarda savaş pilotunu kurtaran yapay zekaya sahip fırlatma koltuğu) patentlendirme çalışmalarına başladı. Fikirlerini 1:6 boyutlarında RC F-16 üzerinde protipe dönüştüren okulumuzun TÜBİTAK takımı da Uluslararası İHA yarışması ‘Serbest Görev’ kategorisinde finallerde yarışıyor. Akıllı ulaşım alanında TEKNOFEST Türkiye birinciliği bulunan, TÜBİTAK İHA çalışmaları, İHA-1 ticari pilot eğitimi ile SHGM (A1 Jet-Türbin Motorlu Uçaklara Kalifiye Personel Yetiştirme ve SHY-66 Yetkili Sınav Merkezi) tarafından tanınan okulumuz, en havalı mesleği yapmak isteyenlerin adresi olacak"