AK Parti'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlenen Mehmet Halis Bilden, 12 Ekim 1968 tarihinde Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimine Kazıktepe Köyü İlkokulu'nda başlayan Bilden, ortaokul ve lise eğitimini ise Diyarbakır İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. Daha sonra Dicle Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nden mezun olan Bilden, yüksek lisans eğitimini Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı.

İnşaat mühendisi olan Halis Bilden, kamu yönetimi alanında uzun yıllar deneyime sahiptir. İstanbul Pendik Belediyesi'nde Mühendis olarak görev aldığı dönemde edindiği tecrübenin ardından 1996-1999 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde Daire Başkanı olarak görev yaptı. Bu süreci takiben 2001-2004 yılları arasında Adana Büyükşehir Belediyesi'nde Daire Başkanlığı, 2004-2005 yılları arasında ise Adana Seyhan Belediyesi'nde Teknik Belediye Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulundu.

Halis Bilden, 2005-2006 yılları arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanlığı görevini üstlendi. Ardından 2006 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'na atanarak görevine devam etti. 2008 yılında Et ve Balık Kurumu Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atanmasıyla bu kurumda önemli sorumluluklar üstlendi. 13 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Tarım İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Bilden, 2007-2008 yıllarında Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliği'nde de bulundu.

Taksicilerin güvenliği için kabinli araç önerisi Taksicilerin güvenliği için kabinli araç önerisi

Evli ve üç çocuk babası olan Mehmet Halis Bilden, İngilizce dilini de bilmektedir. Diyarbakır'ın kalkınması ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla AK Parti'den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Bilden, geniş bir tecrübe yelpazesi ve yerel yönetim bilgisiyle Diyarbakır'a hizmet etmeye hazırlandığını belirtiyor.