Nepal’in Jajarkot bölgesinde meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin etkisiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 157’ye yükseldi. Nepal İçişleri Bakanlığı yetkilisi Rama Acharya, depremin Jajarkot bölgesinde 105, komşu Batı Rukum bölgesinde ise 52 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğunu açıkladı. Depremin merkez üssü Ramidanda köyü olarak belirlendi. Deprem sonrasında birçok ev yıkıldı ve bölgede heyelanlar meydana geldi. Yollar kapanarak ulaşım güçleşti. Bölgeye ulaşan arama kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu deprem, Nepal’i son 8 yılın en şiddetli depremiyle sarsmış oldu. 2015 yılında ülkede meydana gelen 7.9 büyüklüğündeki depremde 9 kişi hayatını kaybetmiş, 1 milyondan fazla ev yerle bir olmuştu. Bu felakette ülke ekonomisine 6 milyar dolarlık bir zarar verildi.

Hamas'ın İsrail Esir Takası Girişimi Hamas'ın İsrail Esir Takası Girişimi

Nepal hükümeti, felaket bölgesine yardım ulaştırmak için gerekli tüm önlemleri alarak kurtarma ve yardım çalışmalarını hızlandırdı. Sivil toplum kuruluşları ve uluslararası yardım kuruluşları da felaketzedelere destek sağlamak amacıyla koordineli bir şekilde çalışıyor. Özellikle enkaz altında kalanların kurtarılması ve yaralılara acil müdahale edilmesi için ekipler gece gündüz demeden çalışıyor.

Depremin etkileri bölgede hala sürüyor ve hayat normal seyrine dönene kadar kurtarma çalışmaları devam edecek. Nepal halkının acil ihtiyaçları için yardım kampanyaları da düzenleniyor ve bağışlar kabul ediliyor.