Ülkemiz doğal bitki örtüsü ile zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle yeşil alanı koruma, ormanların güçlendirilmesi ve korunması hususunda devletimiz kararlı adımlar ile yol almaktadır.

Toplumsal olarak yeşil alanı korumak için her ne kadar mücadele edilse de yer yer olumsuz örnekler ile karşılaşıyoruz. Bu süreçlerden tüm ülke olarak etkileniyoruz.

Çünkü biz toplum ve millet olarak doğa ile iç içe yaşamaya adapte olmuş bir kültürden geliyoruz. Son zamanlarda oluşan orman yangınları ilemücadele kararlı bir şekilde devam etmektedir.

Burada alanında uzman bilirkişiler eşliğinde yol alarak sürece hem akademik bir gözle bakmak hem de devletin kararlı politikalarıile bu süreci iyi bir şekilde yöneten ve yürüten bir akademisyenden, başarılı bir devlet adamı olan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ hocamızdan söz etmek istiyorum.

Olayın acısını içimizde yaşarken yanan ormanlar ile birlikte geleceğimiz hatta bizden sonraki kuşakların, hayvanların ve tüm canlıların da geleceği için endişelenirken kriz yönetmekte mahir ve bir o kadar da soğukkanlı bir şekilde sürecin kontrolünü sağlamaktadır.

Devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla yardımlaşma ve dayanışma içerisinde adım atılarak güçlü bir koordinasyon içerisinde yangınlar kontrol altına alınmaktadır.

Yangın söndürme faaliyeti karadan ve havadan aralıksız bir şekilde devam ederken aynı zamanda yanan orman bölgelerinde kapsam alanı küçültülerek hem yangını söndürmek için hem de yangın alanının hareket kabiliyetini minimum seviyeye getirerek kriz süreci iyi bir şekilde yürütüldü.

Bununla da yetinmeyip basın ve yayın organları ile yakın temas içerisinde olarak güncel ve doğru bilgiler ile kamuoyunun bilgilenmesi sağlandı.

Kurumlar arası koordinasyona son derece önem verilerek nitelikli bir şekilde çalışmalara gayret edildi. Yanan ormanların yerine yeniden dikim planları hızlı bir şekilde oluşturuldu, toprağın analizi ve olası bir yeni yangın afetine karşı tüm tedbirleri almaya gayret edildi.

Yeni bir yangın süreci oluşmamasına dair alanında uzman bürokrat ve akademisyenler ile ülke genelinde kapsamlı çalışmalar için adım atıldı. Halkın bilinçlenmesi ve yangınların önüne geçilmesi için duyuru, uyarı ve gerekli tüm tedbirler hızlı bir şekilde uygulamaya alındı.

Yangından koruyarak kurtardığımız her ağacı olası bir afetten korumayı ilke ve yanan her ağacın yerine iki ağaç dikmeyi vizyon edinmeliyiz.

Bu çalışmaların yanı sıra üniversiteler ile yakın iş birliği içerisinde projeler gerçekleştirmeye önem ve özen gösteren, ülkemizin nitelikli bir şekilde kalkınmasına gayret eden, bugünün küçüklerini, yarının büyükleri olma yolunda bilinçli ve milli bir ideal ile gelişmeleri için kararlı adımlarla ilerlemeliyiz.

İşte yukarıda saydığımız tüm bu güzide başarıları hem akademisyen hem de başarılı bir devlet adamı olan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ hocamız sayesinde başarmaktayız.