Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, 28 Aralık 2023'te gazeteci Fatih Altaylı'nın YouTube kanalına konuk olarak Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde yürüttüğü Pençe-Kilit Operasyonu'nu değerlendirdi. Pamukoğlu, operasyonun yönetimini eleştirerek, "Biz oralarda üsler kuruyoruz. Fakat bu üs meselesi ben Hakkari’ye atandığımdan beri kabul etmediğim, uygulamadığım bir şey." ifadelerini kullandı.

Pamukoğlu, toprak odaklı stratejilere karşı çıkarak, "Gayrinizami çatışmada toprak önemli değil. Teröristin kendisi önemlidir, bize kendisi lazım. Hududu korumak başka bir şey, teröristleri bulup yok etmek başka bir şey." şeklinde konuştu. Üslerin dezavantajlarına dikkat çeken Osman Pamukoğlu, "Ne üssü? ABD, Vietnam'da üsleri basılarak 56 bin ölü verdi. Üs demek, sen sabitsin demek, sen gözetleniyorsun, sen takip ediliyorsun demek." dedi.

Skandal Sözler Eşi ve Kızını Pijamayla Sokağa Atan Doçent Skandal Sözler Eşi ve Kızını Pijamayla Sokağa Atan Doçent

Tecrübenin kişiyle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayan Pamukoğlu, "Tecrübenin kurumla ilgisi yoktur. Tecrübenin kişiyle ilgisi yoktur. O kişi giderse, tecrübe gider." şeklinde görüş belirtti. Pamukoğlu'nun bu sözleri, Türkiye'nin güvenlik stratejileri ve terörle mücadele konusundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi.