İnsanlara uzanın. Yardım isteyin. Akıl isteyin. Danışın. Soru sorun.

İnsanlara uzanın. Yardım isteyin. Akıl isteyin. Danışın. Soru sorun.

“İnsanlara uzanın. Yardım isteyin. Akıl isteyin. Danışın. Soru sorun...”
Güler Sabancı

Forbes Dergisi’nin “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesindeki tek Türk olan ve the Financial Times tarafından ise Avrupa’nın en güçlü on kadınından biri olarak gösterilen Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı kaleme aldığı “Bir Üniversite Var Ederken” adlı kitabı ile ilgili olarak “Sabancı Üniversitesi’ne katkısı bulunan herkese teşekkür etme fırsatı olarak görüyorum” dedi. 

Bundan 9 yıl önce; 31 Mayıs 2011 tarihinde Güler Sabancı’nın daveti ve ev sahipliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliği ile Sabancı Üniversitesi “Bir Dünya Üniversitesi” olma yolunda bir arama toplantısı’na üniversitesi’nin Tuzla Yerleşkesinde katıldım. Güler Sabancı ile sınıfta gerçekleştirdiğimiz beyin fırtınası toplantımız ardından yeni tamamlanmış ve henüz açılış aşamasında olan Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (SUNUM) gezerek Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker’den bilgiler aldık.

Davetli olarak son on yıl içinde de başta Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) uluslararası enerji konferanslarına ve yine Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) ortaklığında kurulan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin daveti ile yenilenebilir enerji panellerine katıldım.

Ayrıca, 1-5 Kasım 2014 tarihlerinde, Sabancı Üniversitesi’nde, Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu (SUGK) ve Akbank işbirliğiyle, Endeavor Global, Inovent ve KAGİDER tarafından desteklenen mini MBA sayılabilecek sertifikalı Girişimci Geliştirme Programı’na (GGP) 400’ü aşkın başvuru arasından seçilerek katıldım. Program sonunda ise sertifikamı Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker’in de katılımıyla gerçekleştirilen bir törenle Sabancı Üniversitesi Karaköy Minerva Han’da aldım.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı da olan Güler Sabancı, kitabın gelirinin Sabancı Üniversitesi Burs Fonu’na aktarılacağının altını çizerek “Sabancı Üniversitesi, Sabancı Ailesi ve Sabancı Vakfı’nın destekleriyle ‘bir dünya üniversitesi’ olma vizyonuyla yola çıktı. Bugün 20.yılını kutlarken de birbirinden başarılı mezunları, uluslararası iş birlikleri, akademik dünyadaki saygınlığı ile örnek bir kurum haline geldi. Ben de bu kitapla, Sabancı Üniversitesi’nin hayal edildiği, hayata geçirildiği ve bugünlere gelmesini sağlayan yolculukta gönülden verilen emeği anlatmak istedim. Aynı zamanda, bu kitabı Sabancı Üniversitesi’ne katkısı bulunan herkese teşekkür etme fırsatı olarak da görüyorum. Umuyorum ki, Sabancı Üniversitesi’nin hikayesi, benzer hayalleri kuranlara cesaret ve ilham verir” dedi.

Güler Sabancı’nın “Bir dünya üniversitesi” vizyonuyla yola çıkarak "hayatımın en önemli gayelerinden” dediği ve yükseköğrenimde fark oluşturmak hedefiyle Bilkent ve Koç’tan sonra Türkiye’nin üçüncü vakıf üniversitesi olarak 20 yıl önce kurulan ve ilk adımlarından günümüze uzanan yolculuğunda Sabancı Üniversitesi’nin son on yılına küçük de olsa bir şekilde şahit ve dahil olmak harika bir duygu. 

İngiltere Atom Enerjisi Kurumu Emeritus Başkanı Lady Barbara Judge CBE (1946-2020) "Ne olursa olsun bir karar vermeden önce yakın çevrenizden oluşan küçük bir gruba da sormayı ihmal etmeyin. Onların söylediğini yapmak zorunda değilsiniz ama sorun" derdi.

Tarkan Deniz

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Üyesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selami Tepe
Selami Tepe - 4 hafta Önce

Tebrikler, Kardeşim. Başarıların daim yolun açık olsun, inşaAllah...

SIRADAKİ HABER

banner320

banner319