Bakan Karaismailoğlu: "19 yıl önce imkansız görünen birçok hedefi gerçeğe dönüştürdük"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 19 yıl önce imkansız görünen birçok hedefi gerçeğe dönüştürdüklerini belirterek, "Türkiye, AK Parti iktidarları ile kaderine razı bir ülke olmaktan gelişmiş bir ülke olmaya doğru ilerleyen bir konuma gelmiştir" dedi.

POLİTİKA 29.04.2021, 17:27
Bakan Karaismailoğlu: "19 yıl önce imkansız görünen birçok hedefi gerçeğe dönüştürdük"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 19 yıl önce imkansız görünen birçok hedefi gerçeğe dönüştürdüklerini belirterek, "Türkiye, AK Parti iktidarları ile kaderine razı bir ülke olmaktan gelişmiş bir ülke olmaya doğru ilerleyen bir konuma gelmiştir" dedi.

Konya-Karaman Yüksek Hızlı Tren projesinin test sürüşüne katılmak üzere Karaman’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tren Garı’nda düzenlediği basın açıklamasının ardından bir dizi ziyaretlerde bulundu. İlk ziyaretini Karaman Valiliğine yapan Bakan Karaismailoğlu, burada Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık’tan kentle ilgili bilgiler aldı. Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’yı da makamında ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, ardından partisinin il başkanlığına geçerek partililerle buluştu. Burada bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Hiç şüphesiz Türkiye, AK Parti iktidarları ile kaderine razı bir ülke olmaktan gelişmiş bir ülke olmaya doğru ilerleyen bir konuma gelmiştir. Milletimiz Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı ile hizmet odaklı bir siyasi anlayış ile tanışmıştır. Türkiye’nin her yerinde AK Parti il ve ilçe başkanlıkları milletin evine dönüşmüş ve son 19 yılda hayata geçen nice dev yatırım ile partimiz halkımızın gönlünde taht kurmuştur. Birincisi halkımıza hep en iyisini vermek için çalışmaktır. İkincisi de attığımız her adımda, ülkemizi dünyanın lider ülkeleri arasında görmek hedefiyle hareket etmektir. Biz bu anlayışla 19 yıl önce imkansız görünen birçok hedefi gerçeğe dönüştürdük. Sağlıktan eğitime, savunmadan ulaştırmaya pek çok alanda asırlık bir mesafe kat ettik” dedi.

"Türkiye’yi Avrupa’nın 6., dünyanın 8. Yüksek Hızlı Tren işletmecisi yaptık"

Bakan Karaismailoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 2003 yılından bu yana Türkiye’nin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 86 milyar lira yatırım yaptık. Yurdun dört bir yanını bölünmüş yollarla ördük. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 200 kilometreye çıkardık. Otoyollarımızla konforlu, güvenli, hızlı ulaşımı köylerimize kadar götürdük. Bin 714 kilometre olan otoyol ağımızı, bin 809 kilometre daha artırarak 3 bin 523 kilometreye çıkardık. 2003 yılında 83 adet tünelimiz varken, bugün bu sayıyı 435’e yükselttik. 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu 590 kilometreye yükselttik. 2003 yılından bu yana 3 bin 469 adet köprü ve viyadük yaptık. Köprü ve viyadüklerimizin uzunluğunu ise 700 kilometreye ulaştırdık. Türkiye’yi Avrupa’nın 6., dünyanın 8. Yüksek Hızlı Tren işletmecisi yaptık. Ülkemizi yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Dünyanın en önemli ticaret koridorlarının hakimi olduk. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Marmaray’ı inşa ederek Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun hayata geçmesini sağladık. 26 olan havalimanı sayısını 56’ya yükselttik. Hava yolunu halkın yolu haline getirdik. İstanbul Havalimanı ile ülkemizi küresel havacılığın merkez üslerinden biri haline getirdik. Mavi vatanımız denizlerimizde limanlarımızın, tersanelerimizin sayısını artırarak güç kazandık. Gemi inşası alanında iddialı bir ülke haline geldik. Ülkemizi bilişim otobanlarıyla ördük. 2003 yılında 88 bin olan fiber hat uzunluğumuz 425 bin kilometreye ulaştı. Haberleşme ve yayıncılık uydularımızdan 5A’yı sene başında yörüngesine fırlattık. Bugün ise 5B’nin fırlatılışı için gün sayıyoruz. Eş zamanlı olarak yerli ve milli uydumuz 6A’nın entegrasyonuna devam ediyoruz. Marmaray, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, İstanbul Havalimanı, Ordu Giresun Havalimanı, Ankara-Niğde Akıllı Otoyolu ve Yüksek Hızlı Tren hatları gibi büyük projeleri başarıyla bitirdik ve hizmete sunduk. 2022 yılında hizmete açılacak 1915 Çanakkale Köprüsü için geri sayıma başladık. Malkara-Çanakkale Otoyolu, Aydın-Denizli Otoyolu, Rize-Artvin Havalimanı, Ankara-İzmir ve Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren hatları, Filyos Limanı, Kanal İstanbul gibi dev projelere de başarıyla devam ediyoruz. Saymakla bitmeyecek nice eseri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ile hayata geçirdik."

"Konya-Adana arasındaki seyahat süresini de 5 saat 50 dakikadan 2 saat 20 dakikaya indirmiş olacağız"

Karaman’a da hizmetleriyle her şeyin en iyisini, en güzelini sunmak için çalıştıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, "Son 19 yılda ilimizin ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 4 milyar 337 milyon lira harcama gerçekleştirdik. 2003 yılında bölünmüş yol uzunluğu sadece 19 kilometre iken, bugün 167 kilometreye çıkardık. BSK kaplamalı yolu yok iken, 275 km BSK kaplama yaptık. Konya’ya bölünmüş yol ile bağladık. Karaman Çevre Yolu, Karaman-Bucakkışla-Ermenek Yolu (Taşkent - Adiller) Ayrımı-Sarıveliler- (Taşkent-Alanya) Ayrımı Yolu, Ayrancı-Erdemli Yolu çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Karaman - Mersin Yolunun en kritik kısmı olan Sertavul Tüneli ve Medreselik Viyadüğü’nde de çalışmalarımız başarıyla sürüyor. Çift tüp olarak inşa edilen Sertavul Tüneli’nde sağ tüpte 446 metre sol tüpte de 556 metre olmak üzere bin metre kazı destek çalışmasını tamamladık. Projeyi 2022 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bunların yanında bugün Karaman’a bir de müjde getirdik. Bildiğiniz üzere Konya-Karaman arasındaki yüksek hızlı tren hattımızda sona yaklaştık. Alt ve üstyapı çalışmalarımız tamamlandı. Sinyalizasyon yapım çalışmaları ile test ve sertifikasyon işleri de bitirilen hattımızda haziran ayında hızlı tren işletmeciliğine geçmeyi planlıyoruz. Hattımız yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığına da hizmet verecek. Bu kesimin işletmeye açılmasıyla birlikte Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya inecek ve hat kapasitesi de 3 kat artacak. Tamamı 237 kilometre uzunluğundaki Konya-Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Hattı Projemizin Karaman-Ulukışla kesiminde de çalışmalar hızla devam ediyor. Bu kesimde de yüzde 76 oranında fiziki gerçekleşme sağladık. Konya-Karaman-Adana arasındaki tüm kesimlerin yapımı tamamlandığında, bu hattımızda saatte 200 kilometre hızla seyahat edilebileceğiz. Konya-Adana arasındaki seyahat süresini de 5 saat 50 dakikadan 2 saat 20 dakikaya indirmiş olacağız. Bu şekilde Konya ve Ulukışla üzerinden gelen yüklerin Mersin ve İskenderun limanlarına daha hızlı aktarılması sağlanacak, bu bölgeler arasındaki ticaret, ekonomi, turizm ve kültürel etkileşim artacaktır" diye konuştu.

"Konuşmaktan başka marifeti olmayanlara cevap vermek bile vakit kaybıdır, bu ülkenin vaktinden çalmaktır"

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Karaman’ın ulaşım ağını tesis ederken iletişim ağını da güçlendirmeyi unutmadık. Fiber optik kablo uzunluğunu, 539 kilometreden 2 bin 22 kilometreye çıkardık. Daha önce hızlı internet kullanıcısı olmayan Karaman’da bugün 231 binin üstünde hızlı internet abonesi bulunmaktadır. Karamanlı çiftçimizi, sanayicimizi, turizmcimizi dünya ile yakınlaştıracağız. Yeni pazarlara ulaştıracağız. Karamanlı gençlerimizi dünyadaki akranlarıyla aynı olanaklara kavuşturacağız. Ekonomik canlılığı artırırken, yeni iş sahaları oluşturacak, istihdamı artıracağız. Ülkemizin ’gelişmekte’ olan ülke olmaktan ’gelişmiş’ ülke olmaya doğru hızla ilerlediği bu tarihi dönemeçte var gücümüzle çalışacağız. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bundan sonra hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmaktır. Biz ülkemiz ve insanımız için bu seviyede bir mücadele ve emek verirken, maalesef asılsız iddialarla, çarpıtılmış haberlerle üzerimize gelmeye devam ediyorlar. Mühendislik bakımından dünyaya örnek olan, ülkemizin zenginliğine zenginlik katan projelerimize kusur bulmaya çalışıyorlar. Kısa vadeli hesaplar yapıp, köprülerden kaç araba geçmiş, havaalanına kaç yolcu gelmiş oturup sayıyorlar. Her biri 20 yıllık, 30 yıllık, 50 yıllık ekonomik ve sosyal öngörülere göre inşa edilmiş, stratejik birer adım olan projelerimizi komik iddialarla hatta yalanlarla karalıyorlar. Konuşmaktan başka marifeti olmayanlara cevap vermek bile vakit kaybıdır, bu ülkenin vaktinden çalmaktır. Biz yüzümüzü milletimize dönerek büyük hedeflerimizi anlatmalıyız. Karamsarlığa mahal vermemeli, herkese umut aşılamalıyız. Bütün bunları yaparken her haneyi, her sofrayı kendi hanemiz, kendi soframız bilmeliyiz. Refahı her haneye ulaştırmadan bir an bile durmamalıyız. Gençlerimizle büyük Türkiye hayalimizi paylaşmalıyız. Gelecekten kaygı duymamalarını sağlamalıyız. İşsizlere iş, evsizlere ev, aşsızlara aş olduğumuzu göstermeliyiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplumun tüm kesimlerinde oluşan birlik ve beraberlik ortamını her daim diri tutmalıyız. Ülkemizin bugüne kadar kazandıklarını, ülkemizin yükseldiği konumu en doğru ve etkili şekilde korumalı, görmeyen gözlere göstermeli, duymayan kulaklara duyurmalıyız.”

Karaman’da ziyaretlerini tamamlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu daha sonra geldiği Yüksek Hızlı Tren ile Ankara’ya döndü.
Yorumlar (0)
banner331
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:38
Öğle 13:06
İkindi 17:01
Akşam 20:24
Yatsı 22:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@