Bakan Karaismailoğlu: "2023 yılında kendi uydumuzu kendimiz yapmış olacağız"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türksat 6A’nın tamamen milli imkanlarla entegrasyon ve test çalışmalarını Ankara’da başarı ile yürütüyoruz. Uzay ve haberleşme çalışmaları gelecekte daha büyük bir hızla ilerleyecek. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünde, kendi uydusunu kendisi yapabilen dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerimizi alacağız" dedi.

POLİTİKA 08.04.2021, 19:41
Bakan Karaismailoğlu: "2023 yılında kendi uydumuzu kendimiz yapmış olacağız"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türksat 6A’nın tamamen milli imkanlarla entegrasyon ve test çalışmalarını Ankara’da başarı ile yürütüyoruz. Uzay ve haberleşme çalışmaları gelecekte daha büyük bir hızla ilerleyecek. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünde, kendi uydusunu kendisi yapabilen dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerimizi alacağız" dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen Karayolları Genel Müdürlüğü 71. Bölge Müdürleri Genel Toplantısı Kapanış Değerlendirmesi Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Karaismailoğlu, ulaştırma altyapısının en önemli bileşeni olan karayolu çalışmalarındaki ilerlemeler ile birlikte 2020 yılı hedeflerindeki gerçekleşmeleri, 2021 yılı hedefleri, projeleri ve ihalesi planlanan işleri detaylı olarak gözden geçirdiklerini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, bundan 18 yıl önce 2003 yılında, Türkiye’de başlayan yeni ulaşım ve iletişim çağının, yenilenme ve dönüşüm süreciyle devam ettiğinin altını çizerek, “Bu dönüşüm, ulaşım ve haberleşme alanlarında bütünsel kalkınma odaklı mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen ve dünyayı coğrafyamıza entegre etmeyi hedefleyen iddialı bir sürece işaret ediyor. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ulaşım ve haberleşme sektörleri başta ekonomi olmak üzere her alandaki gelişmenin ana lokomotifleri olarak 2053 ve 2071’e uzanan yolculukta önemli bir rol üstlenecek” diye konuştu.

"Dinamikleri göz önüne alarak yolumuza devam edeceğiz"

Bugüne kadar ulaşım ve haberleşme sektörlerindeki temel belirleyicileri, “Halihazırdaki ihtiyaçlar, beklentiler ve bunların itici gücü olan hedefler” olarak sıralandığını anımsatan Karaismailoğlu, “Ancak dünya çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve sosyal ve ekonomik değişimler artık neredeyse anlık olarak yaşanıyor. Bu nedenle yeni dönüşüm sürecinde açığa çıkmamış ihtiyaçları planlamalarımıza daha fazla dahil edeceğiz. Öngörülerimizle, faaliyet alanımız olarak belirlediğimiz ’insan, yük ve data ulaştırma’da yarını tasarlayacak ve buna uygun hedefler koyacağız. Ulaşım ana planımız ve stratejik planımız doğrultusunda ortaya koyduğumuz vizyonla mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamiklerini dikkate alarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

"2003 yılından bu yana alanımızda 1 trilyon 86 milyar lira yatırım yaptık"

Bakan Karaismailoğlu, bundan böyle tüm ulaşım modlarının sürekli birer reform ve inovasyon alanı olacağını belirtti. Türkiye’yi dünyanın en büyük ve önemli ticari koridorlarının hakimi yaparken, coğrafi açıdan kalkınmada eşitliğe destek vermek hedefiyle çalışacaklarına değinen Karaismailoğlu, “Ana motivasyon kaynağımız bütünsel kalkınmaya sağladığımız katma değer olacak. Çünkü insanımızın refahı ve mutluluğu ancak ve ancak köyden şehre, doğudan batıya kalkınmada eşitlikle tesis edilebilir. Ulaşım ve haberleşmenin Türkiye’de kalkınmanın en temel dayanağı olduğunu bilerek, 2003 yılından bu yana alanımızda 1 trilyon 86 milyar lira yatırım yaptık. Yaptığımız ve devam eden projelerimizin toplam nihai yatırım meblağı 1 trilyon 555 milyon TL’ye ulaşılacak. 1 milyar 86 milyon liralık bütçemizin yaklaşık 548 milyar TL’si yani yarısından fazlası biten projelere harcandı. Devam eden projelerimize ise 295 milyar liralık bir bütçe ayırdık. Toplam yatırımlarımızın yüzde 22’sini oluşturan Kamu Özel İşbirliğiyle (KÖİ) yürütülen projelere ise 243 milyar liralık bir kaynak ayırdık. Önümüzdeki dönemde devam eden projelerimizi 420 milyar TL’lik bir pay daha ayırırken, KÖİ’lere de 48 milyar TL daha aktaracağız. Yani hazineden ayıracağımız payın yüzde 10’u kadar” ifadelerine yer verdi.

Yatırımlar

Karaismailoğlu, 2003’ten bugüne karayollarına 105,1 milyar dolar ayırarak, otoyollar, bölünmüş yollar, köprüler, tüneller, viyadükler, tek yol ve iyileştirme çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Karaismailoğlu, demiryollarına 31,9 milyar dolar, havayollarına 15,1 milyar dolar, denizyollarına 1,9 milyar dolar, haberleşmeye de 15,2 milyar dolar yatırdıklarını anımsattı.

5G açıklaması

Bilişim teknolojilerinde çığır açacak 5G’ye hızlı bir şekilde geçiş yapabilmenin en önemli gündemlerinden biri olduğunu altını çizen Bakan Karaismailoğlu, “Tüm bilişim, iletişim ve haberleşme alanındaki büyük yatırımlarda olduğu gibi 5G’de de yerli sanayicimizin süreçlere aktif olarak katılımını sağlıyoruz. Temel ilkemiz, önemli oranda yerli ve milli imkanlarla bu geçişi sağlamak. 5G projesinde önemli görevler üstlenen 10 firmamızla bir araya gelerek uyumlu bir iş modeli belirledik. Bu amaçla geliştirdiğimiz, ‘Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ne TÜBİTAK da destek veriyor” dedi.

"Sayılı ülke olacağız"

“Türksat 5A haberleşme uydumuzu, bu yılın başında yörüngesine fırlattık. Sırada Türksat 5B haberleşme uydusu bulunmaktadır” diyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türksat 6A’nın tamamen milli imkanlarla entegrasyon ve test çalışmalarını Ankara’da başarı ile yürütüyoruz. Uzay ve haberleşme çalışmaları gelecekte daha büyük bir hızla ilerleyecek. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünde, kendi uydusunu kendisi yapabilen dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerimizi alacağız.”

"2 bin 814 proje için şantiyelerde hummalı çalışma var"

Bakan Karaismailoğlu, bugüne kadar yaptıkları yatırımların Türkiye’nin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’na yüzde 3’lük katkı sağladığını bildirdi. Halen çok sayıda projelerinin devam ettiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Tam 2 bin 814 proje için şantiyelerimizde hummalı bir çalışma yürütüyoruz. 715 milyon TL tutarındaki bu proje bütçelerinin yaklaşık 295 milyon TL’si halihazırda bu alanlara aktarılmıştır. Bakanlığımız ve bağlı ilgili ilişkili kuruluşlar hükümetin toplam bütçesinden yüzde 31’lik bir oranla en büyük payı almıştır. 2003-2021 yılları arasında yaptığımız 1 triyon 87 milyon liralık yatırımın yüzdesel dağılımına bakıldığında; karayollarımıza yüzde 61,7,demiryollarımıza yüzde 18,6, havayollarına yüzde 10,4, haberleşmeye yüzde 8,2, denizyollarına yüzde 1,1 pay ayrılmıştır. Toplam yatırım miktarımız içinde yapmayı planladığımız önemli işlerin yüzde 51’ini tamamlamış olduğumuzu görüyoruz. Tamamlanan KÖİ’lere ise 243,3 milyar TL ayırarak, bütçemizden yüzde 22’lik bir pay ayrılmıştır” ifadelerini kullandı.

"Şabtiyelerde 270 bin üzerinde çalışan"

Bakanlığın bir istihdam devi olduğuna değinen Karaismailoğlu, “Toplam sayısı 3 bin 900 olan şantiyelerimizde 270 binin üzerinde çalışanımız halen aktif olarak görev almaktadır. Aileleriyle birlikte milyonları aşan insanımıza iş ve aş sunmakla iftihar ediyoruz” dedi.

"Yatırıma hız verilecek"

Adil Karaismailoğlu,2021-2023 dönemi yatırımlara hız verecekleri yıllar olacağını işaret ederek, “207,6 milyar TL’lik bir yatırım miktarı ile doğrudan yaklaşık 200 bin, dolaylı ve doğrudan toplamı olarak 895 bin istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Net rakamlarla hedeflediğimiz 197 bin doğrudan istihdamın yüzde 11’i beyaz yaka, yüzde 89’ise mavi yakalı çalışma arkadaşlarımız olacaktır. Yaptığımız yatırımların geri dönüşlerini şimdiden kat be kat almaya başladığımızı söyleyebilirim. Dahası gelecek 10 yıllarda da sürekli hale gelecek bu katkı Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma hedefine en büyük hizmeti verecektir” ifadelerini kullandı.

"Otoyolu 8 bin 187 kilometreye çıkaracağız"

Bakan Karaismailoğlu, “Geçmişte karayollarımızda yaşanan ölümlü kazalardan milletçe çok çektik. Her bayram adeta yollarımız can pazarına dönüşürdü. Taşıt hareketliliğimi yüzde 160 artarken, bugün bu can kaybımız emniyetli hale gelen yollarımız sayesinde yüzde 79 azalmıştır. Karayollarımızda büyük hedeflerle yolumuza devam ediyoruz. Ülkemizde seyahati hızlı, konforlu ve emniyetli hale getirecek otoyol ağımızı 2035’e kadar toplam 8bin 187 kilometreye çıkaracağız” dedi.

Kanal İstanbul

Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un tamamlanmasıyla Marmara Bölgesi, limanları, lojistik bölgeleri, demiryolu bağlantıları, Marmaray ve büyüyen endüstrisi ile birlikte Avrasya’nın merkezi olacağının altını çizerek, “İstanbul Kuzeyi ise; Kanal İstanbul, İstanbul Havalimanı, ticari limanları, Kuzey Marmara Otoyolu ile, dahası demiryolu bağlantıları ve lojistik üsleriyle birlikte dünyanın en önemli lojistik merkezi haline gelecektir” diye konuştu.

"Hedefimiz 5 bin 406 kilometre"

Karaismailoğlu, Marmara Otoyol Ringi ile etkileşim halinde olan ve sanayi ve ticaretin yüzde 65’inin gerçekleştiği, nüfusun yüzde 37’sini barındıran 9 ili birbirine bağlayacağını bildirdi. Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bu süreçte dijitalleşme odağımız doğrultusunda yollarımızın üst yapısal niteliklerini de geliştirmeye azami gayret gösteriyoruz. Ülkemizde ilk defa 505 kilometre uzunluğundaki güzergahta akıllı ulaşım haberleşme altyapısı tesis edildi. Hedefimiz ise 5 bin 406 kilometre. Kısacası yollarımız, kalkınmanın, ilerlemenin, üretim, istihdam, ticaret, kültür ve medeniyetin önemli ölçütlerindendir.”
Yorumlar (0)
banner331
9
açık
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:50
Güneş 06:21
Öğle 13:10
İkindi 16:51
Akşam 19:48
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@