"KOMUTANIM BEN İYİLEŞTİM, LÜTFEN YARDIMCI OLUN. BÖLGEYE GİTMEK İSTİYORUM"

"VATAN GÖREVİ İLLA VURUŞARAK OLMAZ OĞLUM. VATAN İÇİN MÜCADELEYE DEVAM ETMEK İSTİYORSAN, FUTBOL OYNA, AY YILDIZLI FORMAYI O ŞEKİLDE TAŞI."

Osman Hocam futbola olan merakınız ne zaman başladı ?

Gazi olma hikayenizi anlatır mısınız ?

Osman Çakmak: Futbola olan tutkum, heyecanım aşkım 11 yaşında başladı. Milli takım formasını giymek en büyük hayalimdi.

Tokat / Zile / Narlıkışla köyünde doğdum. Çiftçi bir ailenin çocuğuyum. Oralarda bu hayaller biraz zordu. Babam işi sebebi ile İstanbul’a gittikçe onunla gitmeye başladım hayallerimi gerçekleştirmek adına.

İstanbulda Zeytinburnu spor’un seçmelerine katıldım. Yenidoğan Güneş spor’da oynadım.

Tam futbolda parlama sağlayacağım zaman maddi imkansızlıklar yüzünden bırakmak zorunda kaldım. Çalışmak için Rusya’ya gittim. Aileme maddi destek sağlamak istedim. Döndükten sonra vatani görevimi yapmak için Şırnak’a gittim. Vatani görevim esnasında bölücü terör örgütünün döşemiş olduğu mayına basmam sonucunda sol ayağımı kaybettim. Hayallerim bitmişti derken; yattığım rehabilitasyon merkezine gelen o dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, gazilerle sohbet ediyordu. Koltuk değnekleriyle öne çıktım "Komutanım ben iyileştim, lütfen yardımcı olun. Bölgeye gitmek istiyorum" dedim. Komutanın gözleri buğulandı, elini omzuna koydu ve "Vatan görevi illa vuruşarak olmaz oğlum. Vatan için mücadeleye devam etmek istiyorsan, futbol oyna, ay yıldızlı formayı o şekilde taşı." dedi.

O gün bugündür; Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonunun çatısı altında Ampute Futbol’a başladım.

Sayın hocam Ampute futbolun farklılıkları var. Bunlardan biraz bahşeder misiniz ?

Osman Çakmak : Ampute futbol çok zor bir branş. Üst düzey zeka istiyor. Konsantrasyonun çok yüksek olması gerekiyor. Ampute futbolda iki kanedyen değnek ile oynanıyor. Biz bunu yere basan ayakla birlikte üç ayak olarak değerlendiriyoruz. Rakiple karşılaşınca bu altı ayak oluyor ( gülüyor )

Top sana gelmeden önce çok iyi hesap yapmak zorundasın. Bir de kanedyen engeli var haliyle ‘koşan futbol ‘ normal oynanan futboldan iki seviye daha zor.

TARİH BİZİ ALTIN HARFLERLE YAZSIN

Osman hocam 2017 de 45.000 seyircinin önünde nağmalup Şampiyon oldunuz. Kaptan olarak takımınıza neler söylediniz , nasıl motive ettiniz bir toteminiz var mıydı ?

Osman Çakmak : Avrupa şampiyonası ilk organize edilirken bu şampiyonluğu biz almamız lazım diye motive ettik birbirimizi. İlk almak çok önemliydi. Çeyrek finalde Rusya’yı yarı finalde Polonya’yı yendiğimiz zaman final maçına gelen nağmalup ve gol yemeyen bir İngiltere takımı vardı.

Bizim İngiltere’yi Vodafone Park’ta karşıkağımızda şunu insanların söylemesini istemiyorduk ‘’ Gönüllerin Şampiyonu veya bu sefer olmadı ama bir dahakine şampiyon ‘’ denilsin istemiyorduk ve çok inandık şampiyon olmaya. Maça çıkmadan önce hocalarımız bize gerekli taktiği verdikten sonra ben kaptan olarak arkadaşlarıma ; Tarih bizi altın harflerle yazsın diyerek sahaya çıktık.

Benim sahaya çıkmadan önce totemim evet var  hepimiz dua ediyoruz ama o gün sahaya çıkmayacak olan arkadaşımın yanına gidip duasını alıyorum .

GÖNÜLLÜ TEKNİK DİREKTÖRLÜK YAPIYORUZ FUTBOLCU KARDEŞLERİMİZ DE GÖNÜLLÜ

Sayın hocam Ampute futbola olan destek nasıl? Sponsor bulabiliyor musunuz? Sizler bildiğimiz kadarı ile gönüllü çalışıyorsunuz? Bunun bir karşılığı olmalı sonuçta A Milli takım teknik direktörleri ve futbolcuları belli bir ödenek alıyor. Siz de bu durum neden yok ?

Sn Cumhurbaşkanımız sağolsun çok destek veriyor. Her kupayı aldığımızda bizleri Külliyeye davet etti. Sporcu kardeşlerimize ne gerekiyorsa verin diye talimatta verdi. Ama ülkede şuan sıkıntılar varken bunun takipçisi biz olacağız inşallah. Sporcu kardeşlerimin hakkını savunacağım. Hepsi alın teri döküyor. Evet bizler Gazi olarak maddi durumlar bi şekilde herşey çözülür ama bu zor günlerde devletimizin yanındayız. Ali Ağaoğlu , Melih Gökçe sağolsun çok destek verdiler. Şuan sistem tam olarak gönüllü teknik direktörlük yapıyoruz futbolcu kardeşlerimiz de gönüllü maaşımız yok. Tabii bizimde futbolcu kardeşlerimizinde emeğinin karşılığını almalarını diliyoruz, istiyoruz .

RÖPORTAJ:

BAHADIR BULUT – DORA KÜBRA YILDIZ