Cem TUNÇ Bey, öncelikle sizi tanıyalım?

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri mezunuyum. Mezuniyetimin ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans eğitimleri aldım.

Evliyim. Kızım Yağmur TOBB Teknoloji Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi alıyor.

Ailemle seyahat etmeyi, Fütürizm konusunda araştırma yapmayı, Spor yapmayı ve izlemeyi seviyorum.

Fenerbahçe taraftarı, temsilci kongre üyesiyim.

Digital platformun önde gelen firmaları arasındasınız Adres Bilgisayar nasıl oluştu?

10 yıl süren akademik ve idari görevlerim sonrasında artık kendi şirketimi hayata geçirmek zamanının geldiğini düşündüm. Bu fikrimi Aile büyüklerimle paylaştıktan sonra kardeşim Murat, eşim Canan ve 20 yıllık iş ortağım Ahmet Erdem’le 2001 yılında projemizi hayata geçirdik. 20 senedir sayısız Teknoloji ürünü satışı ve bilişim network projesini başarı ile hayata geçirdik, Türkiye çapında sayısız ödüller aldık.

Birçok STK ya üyesiniz biraz bunlardan bahsedermisimiz STK nın sizlere kattığı nedir?

Adres Bilgisayar aslında aile şirketimiz olan Adresgrup® iştirakidir.

Adresgrup® Bilgisayar, İnşaat, Medikal alanlarında faaliyet gösterir.

Adresgrup® Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketin, yatırım planlaması ve ticari açılımlarında söz sahibiyim.

Elbette tüm yaşantımız iş hayatından ibaret değil. Kendi tecrübemizi iş hayatında olduğu gibi sosyal hayatımızda da çevremizle paylaşmaya, farkındalık yaratmaya gayret gösteriyoruz.

STK alanında faaliyetleriniz neler derseniz;

• Bilişim Gönüllüleri olarak 5 yıldır sosyal sorumluluk projelerinde faaliz.

• Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Yönetim Kurulu Üyesiyim.

• TUSIAV Vakıf Dijital Dönüşüm Platformu Başkan Yardımcısıyım.

• Global Girişim A.Ş. (GGYD) 88 hisseli şirketimizin Kurucu Ortaklarındanım.

STK LARI İLE BİRÇOK SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE İMZA ATIYORSUNUZ SPOR VE SPORCULARIN HERZAMAN YANINDA OLDUGUNU HİSSETTİRMEK NASIL BİRŞEY? DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

Sivil Toplum Kuruluşları farkındalık yaratma görevlerini spor alanında da yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ankaradaki STK lar olarak “Kadına Şiddete Hayır” vb mottolarla geleneksel futbol turnuvaları düzenliyoruz.

Bu sayede hem spor yapıyor, hem sosyalleşiyor hem de toplumsal sorunlara dikkat çekiyoruz.

ÜLKEMİZDE SPOR VE ESPOR HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ PAYAŞIR MISINIZ?

2000’li yılların başıyla birlikte sportif faaliyetlerin içerisinde olduğu ekonomik pay büyümeye başlamış, spor karşılaşmaları birer eğlence ürünü halini almıştır.

Hal böyleyken; izleyici ve sporcular için en iyi şartların sağlanması hususunda çalışmalar yapılmıştır. Sporcuların idman yaptıkları saha şartlarının elverişli olması, giydikleri malzemelerin daha kaliteli hale gelmesi, stadyumların son teknolojiye uygun altyapıya sahip biçimde yeniden inşa edilmesi gibi yeniliklerle iyileştirmeler yapılmıştır. Artan ekonomik pay ile birlikte oyuncuların kazanmış olduğu ücretlerde de ciddi artışlar meydana gelmiş, oyuncu transferlerinde harcanan bonservis miktarları tavan yapmıştır. Tüm bunların ışığında günümüzdeki futbol endüstrisi ortaya çıkmıştır. Bu büyüyen endüstri gençler ve aileler için cazip hale gelmiştir. Artık aileler çocuklarının profesyonel sporcu olmasına sıcak bakıyorlar.

Teknolojide meydana gelen gelişmeler her alanda olduğu gibi spor sektöründe de değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Dijitalleşmeyle spor malzemeleri, ekipmanları, çalışma koşulları ve tesisler daha profesyonel hale gelmiş, bu durum devamında oyunun kendisinin de teknolojiden yardım almasının önünü açmıştır. Gelişimin önünde durmak mümkün olmadığı gibi yeniliklerden faydalanarak ilerleme sağlamak bir o kadar olasıdır.

e Spor, tam da bu noktada dijitalleşme ile ortaya çıkan, rekabetçi bir ortamda, profesyonel şekilde oynanan video oyunlarına verilen isimdir.

Sanal ortamları sosyalleşme aracı olarak kullanan genç neslin bu vesile ile daha ulaşılabilir olması büyük şirketlerin yatırımını dijital mecralara kaydırmalarına imkan sağlamıştır. Dijital oyunların bu yönüyle şirketler için önemli bir yatırım alanı olacağı da aşikardır.

Sporun Dijitalleşmesi; Yapı olarak spor, daimi bir hareketi içerisinde barındırmaktadır. Sürekliliğin içerisinde ortaya çıkan kural değişiklikleri, eklenen yenilikler ve yapılan değişikliklerle daima güncel tutulmaya çalışılmıştır.

SPOR AKTİVİTELERİNİN DİGİTAL ORTAMDAKİ HALİ “E SPOR”

Sporun özüne ve doğasına zarar vermeyecek ancak modern yaşama da uygun hale gelmesini sağlayacak yeniliklerin başında da dijitalleşme gelmektedir.

En temel haliyle dijitalleşme günlük yaşamdaki tüm aktivitelerimizin elektronik ortama aktarılması olduğuna göre E Spor da Spor aktivitelerinin dijital ortamdaki hali olarak tanımlanabilir.

Geleneksel Spor Kulüpleri de artık E Sporu branşlarına ekliyorlar.

Çünkü Teknolojinin önlemez gelişimi, Gençlerin teknolojiye bağlılığı, Esporu hayatın değişmez bir parçası olmaya zorluyor.

SPOR VE GÜNLÜK YAŞAM

Gençlik yıllarımda okul ve sporu sürekli hayatına entegre etmiş birisi olarak gençlerin mutlaka bir spor branşı ile amatör olarak bile olsa ilgilenmeleri gerekliliğini öneriyor ve önemsiyorum.

İş İnsanlarını ise amatör sporcular için sponsor olmaya davet ediyorum.

Sesimizi duyurma fırsatı için de Sizlere teşekkür ediyorum.