Rövanşlar Nasıl Olacak

Geçen hafta takımlarımız ilk resmi maçlarını Avrupa’da oynadılar. Fenerbahçe, Dinamo Kiev ile deplasmanda 0-0 berabere kalırken; Başakşehir, İstanbul’da İsrail temsilcisi Netanya ile 1-1’lik sonuçla ayrıldı. Konyaspor ise; BateBorisov’u 3-0 yenmeyi başardı.

Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında Fenerbahçe, Ukrayna’da yaşanan savaş dolayısı ile Dinamo Kiev ile maçını, Polanya’nın Lodz şehrinde oynadı. Uzun süredir resmi müsabaka oynamayan rakibi karşısında, kalesinde fazla pozisyon görmeden maçı tamamladı. Defansif anlamda sorun gözükmüyor gibi olsa da Serdar Aziz’in sakatlığının nüksetmiş olması ve yaklaşık 1,5 ay sahalardan uzak kalacak olması, Çarşamba günü oynanacak olan rövanş için canları sıkacak gibi gözüküyor. Hal böyle olunca, kadroda düşünülmeyen MarcelTisserand, bu yılda Fenerbahçe ile kontratını garantilemiş durumda… Ancak bu stoperlerle uzun bir maraton asla tamamlanamaz. Acil olarak 1 ya da 2 stoper takıma takviye edilmelidir.

Maçın ofansif boyutunda ise; ilerde bu organizasyonu yapacak bir akla ve lidere ihtiyaç duyulduğu apaçık görülmektedir. Hücumda kaos futbolu ile belki bir yol kat edebilirsiniz ama hedefe ulaşılmak istenen yolu asla tamamlayamazsınız. Belki takıma daha sonra katılacak olan JoanPedro, bu organizasyonu yapabilir.

Çarşamba günü Kadıköy’de taraftar desteği ile her ne olursa olsun, çok büyük bir aksilik olmazsa Fenerbahçe’nin turu geçeceğine inanıyorum.

Başakşehir, kalite olarak Netanya takımı ile asla kıyaslanamaz. Sezonun ilk resmi müsabakası olması sebebiyle, maç başında organize olmakta güçlük çekti. İkinci yarı yapılan değişikliklerle, rakibi ile arasındaki farkı bize gösterdi diyebilirim. Rakibinin tek yaptığı şey, her alanda sürekli baskı yapması oldu. Ancak kalite karşısında bunun çok sürdürülebileceğini düşünmüyorum. Başakşehir, evet, kendi evinde berabere kaldı. Olabilir. Ama bu takımı dünyanın her yerinde, rahatlıkla yenebilecek güçte… Ben İsrail’de de turu geçen tarafın, Başakşehir olacağına yürekten inanıyorum.

İsrail takımı, kendi evinde, ateşli taraftarının önünde yine her alanda, rakibine baskı yaparak, Başakşehir’in oyun kurmasına engel olmaya çalışacaktır. Özellikle orta alanda ve ileri uçta teknik becerileri yüksek oyuncular, bu problemi çözecektir. İkinci yarıda oyuna giren Münir, bu takımın banko oyuncusu olmalıdır. Çocuk yürüyerek adam geçiyor ve rakip defansın tüm dengesini bozuyor. Emre Belezoğlu ve kurmaylarının, bunu mutlaka dikkate alması gerekir. Kesinlikle işleri daha kolaylaşır.

BateBorisov, kendi liginde çok dominant bir takım olsa da Konyaspor’un rakibi olamaz. Konyaspor, seyircisiz oynanan maçta, bir devreden daha fazla 10 kişi oynamasına rağmen, akıllı oyunu ile müsabakayı 3-0 çok rahat kazandı. İkinci maçta yine Konya’da bu sefer seyircili oynanacak.

Bu tur artık buradan dönmez. Konyaspor, kendi seyircisinin önünde yine müsabakayı çok rahat kazanır ve adını bir üst tura yazdırır. Galip gelmek, ülke puanı açısından önemli… Onun için ilk maçın rehaveti ile oynamamalı. Bu bilinçle yine galip gelmesini bekliyoruz.

Müsabakalar hafta içi çarşamba ve perşembe günü oynanacak. Yeni alınan kurallar gereği, deplasmanda atılan gol avantajı uygulaması kaldırıldı. Mutlak suretle bir takımın galip gelmesi gerekiyor. Umarım tüm takımlarımız galip gelir ve 3’te 3 yaparız.

Tüm takımlarımıza başarılar dilerim.