14 yaşındaki çocuktan 1,5 kiloluk ur çıktı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Doktorları 6 Saatlik Bir Ameliyat Sonucunda 14 Yaşındaki Ahmet Kal İsimli Bir Hastadan 16 Santim Uzunluğu Ve 1 Buçuk Kilo Ağırlıkta Bir Tümör Çikardilar. Renal Hücreli Kanserin En İleri Evresinde Olan Ahmet Kal'ın Vücudundaki Tümör Böbreğin İçerisinden Vücudun Ana Toplar Damarına, Oradan Da Kalbin Sağ Kulakcığının İçerisine Kadar Uzanmış Durumdaydı. Aile İlk Olarak Tokat'ta Ki Devlet Hastanesine Giderek Burada Tümörün Teşhisi Konuldu. Akabinde Omü'ye Sevk Edilen Ahmet Kal Burada Ameliyat Oldu. 6 Saat Süren Ameliyatta Üroloji, Genel Cerrahi, Kalp Damar Cerrahisi Ve Anestezi Bölümlerinden Profesör Doktorlar Görev Aldı. Çocukluk Çaği Böbrek Tümörlerinin Çok Nadir Görülen Böbrek Tümörleri Olduğunu İfade Eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu, " 10 Yaşından Sonra Renal Hücreli Kanser Daha Sık Karşımıza Çikar. Bizim Hastamız Da 14 Yaşında, Erkek Çocuk. Renal Hücreli Kanserin En İleri Evresinde Karşımıza Çikti Maalesef. Tümör Böbreğin İçerisinden Vücudun Ana Toplar Damarına, Oradan Da Kalbin Sağ Kulakcığının İçerisine Kadar Uzanıyordu. Bu Tip İleri Evre Tümörleri Daha Sık Erişkinlerde Görürüz. Böyle Olgularda Tümörün Tedavi Edilebilmesi İçin Sadece Böbreğin Çikartilmasi Yeterli Olmaz. Mutlaka Kalbe Kadar Uzanan Tümör Trombüsünün De Çikartilmasi Gerekir. Bu Ameliyat İse Sadece Bu Konuda Çok Deneyimli Merkezlerde Gerçekleştirilebilir. Üroloji, Genel Cerrahi, Kalp Damar Cerrahisi Ve Anestezi Bölümlerinin Eş Zamanlı Ve Koordine Olarak Çalişmasini Gerektiren Çok Komplike Bir Ameliyattır" Dedi.

14 yaşındaki çocuktan 1,5 kiloluk ur çıktı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi doktorları 14 yaşındaki bir çocuktan 16 santim uzunluğunda ve 1 buçuk kilo ağırlığında tümör çıkararak büyük bir başarıya imza attı.

Ailesi tarafından, şiddetli böbrek ağrısı şikayetiyle Tokat Devlet Hastanesine götürülen 14 yaşındaki Ahmet Kal’da yapılan tetkiklerde tümör teşhisi konuldu. Hasta, doktorlar tarafından Samsun’a sevk edildi. OMÜ Tıp Fakültesine getirilen Ahmet Kal, burada ameliyat edildi. 6 saat süren ameliyatta üroloji, genel cerrahi, kalp damar cerrahisi ve anestezi bölümlerinden profesör doktorlar görev aldı. Ameliyat sonucunda Ahmet Kal’dan 16 santim uzunluğu ve 1 buçuk kilo ağırlıkta bir ur çıkarıldı. Renal hücreli kanserin en ileri evresinde olan Ahmet Kal’ın vücudundaki tümör böbreğin içerisinden vücudun ana toplar damarına, oradan da kalbin sağ kulakçığının içerisine kadar uzanmış durumdaydı.

"Bu ameliyat sadece bu konuda çok deneyimli merkezlerde yapılabilir"

Çocukluk çağı böbrek tümörlerinin çok nadir görülen böbrek tümörleri olduğunu ifade eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu, "10 yaşından sonra renal hücreli kanser daha sık karşımıza çıkar. Bizim hastamız da 14 yaşında, erkek çocuk. Renal hücreli kanserin en ileri evresinde karşımıza çıktı maalesef. Tümör böbreğin içerisinden vücudun ana toplar damarına, oradan da kalbin sağ kulakçığının içerisine kadar uzanıyordu. Bu tip ileri evre tümörleri daha sık erişkinlerde görürüz. Böyle olgularda tümörün tedavi edilebilmesi için sadece böbreğin çıkartılması yeterli olmaz. Mutlaka kalbe kadar uzanan tümörün çıkartılması gerekir. Bu ameliyat ise sadece bu konuda çok deneyimli merkezlerde gerçekleştirilebilir. Üroloji, genel cerrahi, kalp damar cerrahisi ve anestezi bölümlerinin eş zamanlı ve koordine olarak çalışmasını gerektiren çok komplike bir ameliyattır" dedi.

"Şu an çok iyi durumdayım"

Ameliyat öncesi çok şiddetli ağrılar çektiğini söyleyen Ahmet Kal, "Böbreklerimden baya şiddetli ağrılarım vardı. Kanlı bir şekilde idrarımı yapıyordum. Ameliyattan sonra narkoz etkisi ve biraz da acılarım vardı. Şu an çok iyi durumdayım. Biraz zamanla çok daha iyi olacağım. Doktorlara çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner320

banner319