SANAL DÜNYANIN TEHLİKELERİ

İnsan zevkinin kölesi değil efendisi olmalıdır!

                                                          Aristotales

Gün geçtikçe zevklerimiz bizi esir almaya başlamadı mı?

Avucumuzdaki telefonlar, tabletler; evimizin başköşesindeki ekranlar her an hayatımızın içinde değil mi?

Çocuklarımızı uzaklaştırmaya çalıştığımız sanal dünyanın hortumunda savrulup gidiyoruz. Evlatlarımıza uygun görmediğimiz arkadaşlıklar, içerikler, ortamlar ya da değerlerimize aykırı davranışlar küçük bir karenin içinden özel hayatımıza sızmıyor mu?

Yapılan TUİK araştırmalarına göre Türkiye’de kitap okumaya kişi başına ayrılan süre günde yalnızca 1 dakika, televizyon izlemeye 6 saat, internete 3 saat.

Ayrıca çocukların 32 bin 849’unun sigara, 4 bin 439’unun esrar, 213’ünün bonzai, 171’inin hap, 118’inin de eroin kullandığı tespit edilmiş.

Araştırmada bonzai kullanım yaşının 10 yaş altına düştüğü saptandığına göre bu maddelere çocuklarımız nereden ulaşıyor ya da maddelerle nasıl tanışıyor?

Yaşam artık sadece nefes aldığımız, dokunduğumuz ya da aktif olduğumuz alan değil. Son yıllarda yaşam alanımız oldukça genişledi. Mesela; mobil oyunlarda bambaşka dünyalar kuruluyor, sanal paralarla alışverişler yapılıyor, sahte ilişkilerle sosyal çevre oluşturuluyor ve hareketsiz ortamlarda spor yapılıyor. Tüm bu yaşam merkezi günümüz gençlerine cazip geliyor. Terlemeden futbol oynamak, karakterini yansıtmadan arkadaşlık kurmak, kazanmadan harcamak,.. gibi davranışlar gerçekle sanal dünyanın arasında sıkışan bir NESİL üretiyor!

Gençlerin yüzde 79'u kendilerini iyi hissettirdiği için, yüzde 67'si problemlerinden kaçmak için, yüzde 66'sı akran baskısı yüzünden, yüzde 47'si ise yapacak daha iyi bir şeyleri olmadığı için uyuşturucu ve alkol kullanıyor.

Bir araştırmaya göre; Facebook'ta çok vakit geçiren gençlerde, alkol ve uyuşturucu kullanımı daha yüksek olduğu ortaya çıkmış. Gençler, yakın arkadaşlarını değil, sosyal medyada daha uzun vakit geçirdikleri kişilerin dünyalarını modelliyor.

Geleceğimizi kurtarmak bizim elimizde!

Önce farkında olmalıyız, neyin mi? Tehlikelerin! Çocukların boş zamanlarını dolduran düşmanlarımızı iyi tanımalıyız. Çocuklarımızı spora, sanata ve sosyalleşecekleri ortamlara yönlendirmeliyiz.

Son günlerde birçok yerde spor kulüpleri, sanat merkezleri, aktivite salonları açılmakta. Ve bu mekanların ayakta kalması, desteklenmesi için de konserler ya da kermesler düzenlenmekte.

Bunlardan biri de Sinop Boyabat 1868 Spor kulübünün 20 Kasım’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenleyeceği İrem Derici konseri olacak. İrem Derici, gençlerin boş zamanlarını sporla değerlendirmeleri ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için hazırlanmış bu konsere, hemşerilerinin sosyal duyarlılığını desteklemek için çıkacak.

Unutmayalım ki;

''Teknoloji, iyi bir hizmetçi fakat tehlikeli bir efendidir.''

                                                    Christian Laus Lange

Bırakalım hizmetçi kalsın, ne dersiniz?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 4 ay Önce

Mükemnel bir yazı