'Sarallar' organize suç örgütünün faaliyetleri

'Sarallar' organize suç örgütü, İstanbul'da etkin olan ve geçmişi 1980'li yıllara kadar uzanan bir organize suç örgütüdür. Örgüt, başta yağma, tehdit, şantaj, silahlı saldırı gibi suçlarla olmak üzere, birçok suça karışmıştır.

Yağma

Sarallar suç örgütü, İstanbul'un çeşitli ilçelerinde, özellikle Esenyurt, Beyoğlu, Sarıyer ve Bakırköy'de yağma eylemlerine karışmıştır. Örgüt üyeleri, ev sahibi ve kiracıları, yabancı uyruklu şahısları ve eğlence mekanlarının sahiplerini silahla tehdit ederek yağmalamıştır.Sarallar Çöktü, Özgür Saral TutuklandıÖrneğin, 2023 yılının Ocak ayında, Sarallar suç örgütü üyeleri, Esenyurt'ta bir sitede yaşayan bir aileye silahlı saldırı düzenlemiş ve aileyi tehdit ederek 200 bin lira para gasp etmiştir.

Tehdit ve şantaj

KADES uygulaması nasıl kullanılır? KADES uygulaması nasıl kullanılır?

Sarallar suç örgütü, tehdit ve şantaj yoluyla da birçok kişiyi sindirmiş ve korkutmuştur. Örgüt üyeleri, kendilerinden şikayetçi olan kişileri, iş adamlarını ve siyasetçileri tehdit ederek susturmaya çalışmıştır.

Örneğin, 2022 yılının Ağustos ayında, Sarallar suç örgütü üyeleri, bir iş adamına silahlı saldırı düzenlemiş ve iş adamını tehdit ederek bir anlaşma imzalamaya zorlamıştır.

Silahlı saldırı

Sarallar suç örgütü, silahlı saldırılarla da birçok kişiyi yaralamıştır. Örgüt üyeleri, eğlence mekanlarına, iş yerlerine ve şahıslara yönelik silahlı saldırılar düzenlemiştir.

Örneğin, 2021 yılının Aralık ayında, Sarallar suç örgütü üyeleri, Beyoğlu'nda bir eğlence mekanına silahlı saldırı düzenlemiş ve 4 kişiyi yaralamıştır.

Diğer suçlar

Sarallar suç örgütü, ayrıca uyuşturucu ticareti, fuhuş, kaçakçılık gibi suçlarla da uğraşmaktadır. Örgüt, bu suçlardan elde ettiği gelirleri, gücünü ve nüfuzunu artırmak için kullanmaktadır.

Sarallar suç örgütünün çökertilmesi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 14 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükçekmece Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından liderliğini Özgür Saral'ın yaptığı organize suç örgütüne yönelik İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı 'Kafes' operasyonu düzenlendiğini duyurdu.

Operasyonda, Özgür Saral'ın da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Soruşturma kapsamında, suç örgütünün lideri Özgür Saral'ın yanı sıra, örgüt yöneticileri ve üyelerinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Sarallar suç örgütünün çökertilmesi, Türkiye'de organize suç örgütlerine yönelik mücadelenin önemli bir başarısı olarak değerlendirilmektedir. Bu operasyon, organize suç örgütlerinin toplum üzerindeki korkutucu ve sindirici etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Operasyon kapsamında ele geçirilenler

Operasyonda, 14 tabanca, 2 pompalı tüfek, 1200 mermi, 20 gram uyuşturucu madde, 2 adet sahte kimlik, 1 adet dijital para cüzdanı, 1 adet pasaport, 1 adet çalıntı motosiklet ve çok sayıda çek ve senet ele geçirildi.

Ele geçirilen silahlar, örgüt üyelerinin şiddet eylemlerinde kullandıkları silahlardır. Ele geçirilen uyuşturucu madde, örgütün uyuşturucu ticareti ile uğraştığını göstermektedir. Ele geçirilen sahte kimlikler, örgütün kimlik sahtekarlığı yaptığına işaret etmektedir.

Operasyona ilişkin detaylar

Operasyon, İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleşti. İstanbul’da Esenyurt, Beyoğlu, Sarıyer ve Bakırköy ilçelerinde, İzmir’de ise Karşıyaka ilçesinde bulunan adreslere baskın yapıldı.

Sabahın erken saatlerinde düzenlenen baskınlarda, Özgür Saral'ın da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Soruşturma kapsamında, suç örgütünün lideri Özgür Saral'ın yanı sıra, örgüt yöneticileri ve üyelerinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Operasyon sonrasındaki gelişmeler

Operasyon sonrasında, Özgür Saral ve diğer gözaltına alınan şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.