Günümüzde endüstri 5.0 diğer adıyla insansız teknoloji devri olarak ele alınıyor. İlk olarak Almanya’ nın Hannover şehrinde gerçekleşen dünyanın en kapsamlı teknoloji fuarlarından birinde adını duyurdu. Fuarda Society 5.0 yani toplum 5.0 felsefesi tanıtıldı. İnsanız hava araçlarının üretiminde kendine büyük bir yer edinecek olan endüstri 5.0 şu anda dünya savunma sanayisinde en üst teknoloji sıralamalarında yer alıyor.

Endüstri 5.0’ ın sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle hareket etmesi ise teknolojik üretkenlik açısından büyük önem arz etmektedir. Küresel olarak rekabetçi ve savunma sanayisinde ülkemizi dünya lideri konumuna getirecek bir savunma kazanımı olacaktır.

 Temel olarak dört ana unsurda birleşir. Bunlar büyük veri, yapay zekâ, robotik ve kablosuz sensör ağıdır. Büyük veri, verilerin analiz edilmesi ve elde edilen bulgular dahilinde doğru çıkarımların yapılabilmesi, yaşamı kolaylaştırıcı uygulamalar geliştirme noktasında önemli bir yer tutmaktadır.

Yapay zekâ, tanımlanan görevleri yerine getirebilmek adına insan zekasını taklit eden, topladıkları veriler sayesinde kendisini geliştirebilen sistemlerdir. Robotik, robotların tasarımını, inşasını, işletilmesini ve kullanımı içeren teknolojidir. Kablosuz sensör ağı, çevrenin fiziksel koşullarını izlemek, kaydetmek ve toplanan verileri merkezi bir konumda düzenlemek için mekânsal olarak dağıtılmış sensör grubu olarak tanımlanmaktadır.

En önemli unsurlardan birisi ise ‘’Dijital İkizler’’ konusudur. Dijital ikizler; fabrikaların, üretilen parçaların, üretim sürecinin vb. olguların somut olarak fiziksel bir gerçeklikte olmasının yanı sıra bilgisayar ortamında soyut olarak simülasyonun oluşturulmasına denir.

Bir uçak fabrikasında üretilecek olan uçağın üretim sürecinin en başından sonuna kadar gerçekleşen süreçlerin dijital ortamda fabrikanın tamamını ve tüm etkenlerinin bilgisayar ortamına dökülmesi ve dışardan müdahalesi, düzeltmesi vb. durumların bir tuş ile kontrolünün sağlanmasına olanak sunuyor.

Uçak üretildikten sonra bile uçağın dayanımı ve kullanımını size simülasyon şeklinde sunuyor. Bu şekilde üretimde sıfır hatayla çıkan bir insansız hava aracının ömrünü uzatıyor.

Bu konuya en güzel, en yakın zamanda ve en milli örnek ise TUSAŞ firmasının Milli Muharip Uçağı üretiminde görmek mümkün. Milli Muharip Uçağının tasarımı ve üretimi için dijital ikiz teknolojisi ile çalışmalara hız kattı.

Dijital ikiz teknolojisi ile Milli Muharip Uçağı daha fabrikadan çıkmadan testlerini dijital ortamda yapma imkânı sağlayacak. Ayrıca üretim aşamasında olan MMU’ nun ise tasarım, ürün geliştirme sürecinin hızlanmasına büyük katkı sağlayacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL ise duruma ilişkin yaptığı açıklama ile çok güzel çalışmalara imza atıldığını ve ülkemizin gelişen dünya savunma sanayisinde lider konuma gelmek için çalışıldığını çok güzel bir şekilde belirtmiştir. ‘’Milli Muharip Uçağımızı dijital ikiz teknolojisi #3DExperience ile dijital ortamda tasarlayıp büyütüyoruz. Mühendislik süreçlerimizde en yeni teknolojileri kullanıyoruz.Hedeflerimizi gerçekleştirmek için yolumuz teknolojik inovasyon.’’  diyerek büyük bir acıyor.