TARIM POLİTİKASINDA HERŞEYİ İLE KENDİNE YETEN BİR TÜRKİYE OLMAK İÇİN ADIM ATMALIYIZ

Türkiye dört mevsim yaşayan, gıda, tarım ve hayvancılık alanında elverişli bir doğa, iklim ve toprak yapısına sahip olan bir coğrafyada yer almaktadır.

Tarım alanlarının güvenliği sağlanarak daha güçlü bir şekilde verim alacak stratejiler ile yol almak için adım atmalıyız.

Dünya savaşın eşiğinde gelecek korkusu ile dura dursun, bizler sulh içerisinde önce kendimize sonra dünyaya ihracat politikamızı artırmak için gıda, tarım ve hayvancılık alanında gelişmelere öncelik vermeliyiz.

Bu hususta gıda tarım ve hayvancılık milli güvenlik politikası olmalıdır.

Doğa ve tabiatı korumak için, insan ve diğer canlı türlerinin hayat sürecinin refah seviyede ilerlemesi, flora bitki örtüsünün korunması, gıda, tarım vb. alanlarda yeni ve doğru bir adım ile yol almak için yapılan araştırmalar ile sonuç odaklı çalışmalıyız.

En önemlisi Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerine planlı göçler ile bu bölgelerin her açıdan kalkınması büyük ölçüde kazanımlar sunacaktır.

 Aynı zamanda bu stratejiler terörle mücadele açısından milli güvenlik politikalarına önemli katkılar sunacaktır.

 Bölgesel ekosisteme göre tarım ve hayvancılık alanında güçlü stratejiler ile geleceğe yol almak için gayret etmeliyiz.

Araştırma üniversitelerinin Türkiye’nin geleceğine katkı sunacak bu derece mühim konular için saha analizleri ve akademik görüşlerine öncelik vermeliyiz.

Savunma sanayi alanında elde ettiğimiz başarıyı şimdi de gıda, tarım ve hayvancılık stratejimizde başarılı sonuçlara ulaştıracağız.

Toprağın değerini bilen bir medeniyet ekseninden gelen güçlü bir toplum olarak tüm zorlukları aştığımız gibi şu an içinde bulunduğumuz zorlukları da aşacağız.

Güçlü bir tarım politikası aynı zamanda zengin bir gıda politikası demektir. Tarım ve gıda da elde edilen başarı doğrudan hayvancılık politikasını da olumlu ölçüde etkileyecektir.

Çünkü gıda, tarım ve hayvancılık birbiri ile stratejik bağ içerisinde yol alan bir zemindedir. Bu güzide değerlerin ülkemiz, milletimiz ve devletimiz için kazanıma dönüşmesi öncelikli hedefimizdir.

Tarım ürünlerinin analizi, verimlerinin artırılması, üreticilerin bilinçli üretime sevk edilmesi, teknik ve maddi desteklerin denetlenebilir bir şekilde çiftçiye, üreticiye sunulması, toprağın bolluğunun artırılması, doğanın güven içerisinde korunması için güçlü stratejilere sahip olmak için hep birlikte çalışmalıyız.