Ciğerin En İyi Adresleri

Ciğer, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri. Küçük küçük kesilip şişe dizildikten sonra kömür ızgarada pişen ciğer şiş, özellikle Adana, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi şehirlerde çok seviliyor.

Hurriyet Seyahat olarak, Türkiye'nin dört bir yanındaki en iyi ciğer şiş adreslerini araştırdık. İşte, ünlü gurmelerin önerileriyle hazırladığımız, ciğer severlerin mutlaka denemesi gereken 10 adres:

1. Ciğerci Kel Mahmut, Adana

Adana'da 60 yıldır hizmet veren Ciğerci Kel Mahmut, şehrin en meşhur ciğercilerinden biri. Taze kuzu ciğerinden hazırlanan ciğerler, sulu sulu ve lezzetli. Erken saatlerde bittiği için, gitmeden önce rezervasyon yaptırmak iyi fikir.

2. Ciğerci Ali Haydar, Gaziantep

Gaziantep'te 62 yıldır hizmet veren Ciğerci Ali Haydar, şehrin en köklü ciğercilerinden biri. İşin başında dördüncü kuşak var. Burada ciğerle kahvaltı etmek bir ritüel. Taze kuzu ciğerinden hazırlanan ciğerler, bol soğan ve lavaşla servis ediliyor.

3. Paflar Ciğer, Şanlıurfa

Şanlıurfa'da 1960 yılından beri hizmet veren Paflar Ciğer, şehrin en meşhur ciğercilerinden biri. Taze kuzu ciğerinden hazırlanan ciğerler, bol nar ekşili soğan salatasıyla servis ediliyor.

4. Dağkapı Ciğercisi, Diyarbakır

Diyarbakır'da 1950 yılından beri hizmet veren Dağkapı Ciğercisi, şehrin en meşhur ciğercilerinden biri. Sadece kuzu ciğeri kullanılıyor. Taze ciğerler, kömür ateşinde pişiyor ve sulu sulu kalıyor.

5. Kevok Ocakbaşı, İstanbul

İstanbul'da 2014 yılında açılan Kevok Ocakbaşı, Diyarbakır'daki ünlü ciğercilerden birinin İstanbul şubesi. Diyarbakır'da yiyebileceğiniz kalitede ciğer yapıyorlar. Taze ciğerler, kömür ateşinde pişiyor ve sulu sulu kalıyor.

6. Ciğerci Edip Usta, Adana

Adana'da 1960 yılından beri hizmet veren Ciğerci Edip Usta, şehrin en meşhur ciğercilerinden biri. 1 yaşını geçmemiş erkek kuzu ciğeri kullanılıyor. Ciğerler, kömür ateşinde pişiyor ve sulu sulu kalıyor. Yağlı pideyle servis ediliyor.

7. Ciğerci Memet Usta, Adana

Adana'da 1970 yılından beri hizmet veren Ciğerci Memet Usta, şehrin en meşhur ciğercilerinden biri. Ciğerler, kömür ateşinde pişiyor ve sulu sulu kalıyor. Sabahın erken saatlerinde gitmeden önce rezervasyon yaptırmak iyi fikir.

8. Ciğerci Aziz Usta'nın Yeri, Şanlıurfa

e-İrsaliye düzenleme programı kullanım alanları nelerdir? e-İrsaliye düzenleme programı kullanım alanları nelerdir?

Şanlıurfa'da 1968 yılından beri hizmet veren Ciğerci Aziz Usta'nın Yeri, şehrin en meşhur ciğercilerinden biri. Koyun ciğerinden hazırlanan ciğerler, kömür ateşinde pişiyor ve sulu sulu kalıyor. Sabahın erken saatlerinde gitmeden önce rezervasyon yaptırmak iyi fikir.

9. Emre Mermer Ocakbaşı, İstanbul

İstanbul'da 2010 yılında açılan Emre Mermer Ocakbaşı, şehrin en iyi ciğercilerinden biri olarak gösteriliyor. Taze kuzu ciğeri kullanılıyor. Ciğerler, kömür ateşinde pişiyor ve sulu sulu kalıyor.

10. Ciğerci Zeki Usta, Diyarbakır

Diyarbakır'da 1973 yılından beri hizmet veren Ciğerci Zeki Usta, şehrin en meşhur ciğercilerinden biri. Kalın kesim ciğerler, kömür ateşinde pişiyor ve sulu sulu kalıyor. Turistik değil, lokallerin yeri.

Ciğer Şiş Nasıl Yapılır?

Ciğer şiş yapmak için öncelikle kuzu ciğeri iyice temizlenmelidir. Ardından, zarı ve yağı temizlenen ciğerler küçük küçük doğranır. Ciğerlerin üzerine tuz, karabiber ve kimyon eklenir.