Futbol şampiyonaları için amaç amaçlarının değerlendirilmesidir. Başarılı bir ekip oluşturmak, doğru profesyonel becerilere sahip bir grup insan bulmaktan daha fazlasıdır. Onların içgörüleri, karşılıklı güven ve saygı ortamında iletişim kurabilen, işbirliği yapabilen ve yenilik yapabilen son derece üretken bir ekip için zemin hazırlamanıza yardımcı olabilir. Yeterince üst düzey kulüp yöneticisine liderlik tarzlarını sorarsanız, birçoğunun "En iyi oyuncuyu ve teknik adamı  alıp yollarından çekiliyorum" dediğini duymanız olasıdır. Belli bir düzeyde mantıklı olan iyi bir çizgi. Doğru insanları işe almak elbette güçlü bir ekip oluşturmanın en önemli parçasıdır ve insanlara daha fazla özerklik vermek için yetki vermek güçlü bir motive edicidir. 

Ancak bir ekip yönetmek o kadar basit değil. Liderler, grubun birlikte iyi çalıştığından ve doğru önceliklere odaklandığından emin olmak için çok daha pratik bir rol oynamalıdır.

Liderler, küçük çocukların uzun bir yolculuğa çıkmadan önce ebeveynlerine sıklıkla sordukları aynı soruya ekiplerine bir cevap borçludur: “Nereye gidiyoruz ve oraya nasıl gideceğiz?” Başka bir deyişle, hedef nedir ve yol boyunca ilerlemeyi nasıl ölçeceğiz?

Bu kulağa basit gelebilir, ancak genellikle ekiplerin, bölümlerin ve kulübün karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Başarı neye benziyor? Zaman içindeki başarıyı izlemek için bir puan tablosu oluşturacak olsaydınız, bu neyi ölçerdi?

JimCollins'in dediği gibi, “Üçten fazla önceliğiniz varsa, hiçbir önceliğiniz yoktur” demeye bayılır. Bu öncelikleri ve bunların nasıl ölçüleceğini belirlemek, tartışmasız bir takım liderinin en önemli işidir çünkü herkesin yaptığı işlerin çoğu bu hedeflerden kaynaklanacaktır. Bu öncelikler, bir roket fırlatma yörüngesi kadar dikkatli bir şekilde sıralanmalıdır, çünkü en ufak bir yanlış hesaplama bile bir ekibi zamanla rotadan çıkarabilir.

Örneğin bir futbol takımı düşünün. Bir takım içinde birçok "kabile" vardır - hücum ve savunma, hakem ve yardımcı hakemler, alıcılar, geri koşucular ve defans oyuncuları. Ancak ekibin hedefi açık olduğundan ve ilerlemeyi izlemek için harici bir puan tablosu olduğundan, ekipte genellikle “biz ve onlar” dinamiğinden daha büyük bir “biz” duygusu vardır. Evet şampiyon olan takımlarda da bu ruh ve azim vardır süper lig şampiyonu Trabzonspor’u tebrik ederim. Süper lige direk çıkan Ankaragücü ve Ümraniyespor’u tebrik ederim.Spor Toto 1. Lig`e çıkan Pendik spor ve Sakaryaspor’u tebrik ederim.TFF 2. Lig`e çıkan Düzcespor ,Esenler Erokspor ve Batman Petrol Spor u tebrik ederim.TFF 3. Lig`e çıkan Muş 1984 Muş Spor,Eynesil Belediyespor, Arguvan Belediyespor, Kepez Belediyespor, Amasya 1968 Futbol Kulübü, Sapanca Gençlikspor |, Bulvarspor, AyvalıkgücüBelediyespor ve Efeler 09 Spor Futbol Kulübü tebrik ederim.

Herkes kendi bireysel rollerini yerine getirdiğinde bir ekip daha güçlüdür.

Esen kalın sporla kalın…