CENEVRE (AA) - Alrifai, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında, İsrail ile Filistin arasında 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  • İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 704 artarak 5 bin 791’e yükseldi
  • Gazze'deki hastanelerde tüm jeneratörlerin durmasına 48 saatten az bir zaman kaldı
  • AB'nin Gazze'de çatışmaya ara verilmesi çağrısına yönelik beklenti zirveye kaldı

Farklı saldırılarda aktif olarak çalışmalar yürüten UNRWA binalarının yıkıldığını ve 35 UNRWA personelinin öldürüldüğünü kaydeden Alrifai, bu sayının daha yüksek olabileceğini kaydetti.

Alrifai, "Bazı meslektaşlarımız İsrail saldırılarında öldürülse de bunu hepsi için doğrulayamam. Şarapnel dahil delilleri toplamak ve analiz etmek için kapasitemiz sınırlı. Tam olarak ne olduğunu gerçekten değerlendirebilmemiz çok daha uzun zaman alıyor." dedi.

BM Cenevre Ofisi Enformasyon Birimi Basın ve Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Rolando Gomez ise AA muhabirinin, "İsrail'in Gazze'ye yönelik kara operasyonu için Orta Doğu'ya ilave olarak ABD birliklerinin gönderilmesi sizce gerilimi daha da tırmandırır mı?" sorusunu yanıtladı.

Gomez, BM'nin ulusal kararlar hakkında yorum yapmayı tercih etmediğini ancak temel mesajının "gerilimin düşürülmesi" yönünde olduğunu belirterek "Gazze'ye kesinlikle insani erişim istiyoruz. Bu erişimi artırmak istiyoruz ve bunun için emniyet ve güvenlik de dahil tüm koşullara ihtiyaç var." dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölgesi Acil Durumlar Direktörü Rick Brennan de Gazze'de devam eden bombardımanın, yarısı kadın ve çocuk olmak üzere 5 binden fazla ölümle sonuçlandığını belirterek "Hastanelerin üçte biri artık sağlık hizmeti veremiyor." dedi.

UNRWA, dün yaptığı açıklamada, İsrail saldırıları altındaki Gazze'de 7 Ekim'den bu yana "35 meslektaşlarının" öldüğünü duyurmuştu.

İsrail saldırıları altındaki Gazze'de son olarak "6 meslektaşlarının" daha hayatını kaybettiği bilgisi verilen açıklamada, 7 Ekim'den bu yana düzenlenen saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının 35'e yükseldiği bildirilmişti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 360'ı çocuk ve 1292'si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90'ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20'si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 30 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihat Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.


Muhabir: Muhammet İkbal Arslan