Van Gölü’nün kirliliği masaya yatırıldı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın koordinatörlüğünde gölün kirlilik sorunu ve çözüm yolları değerlendirilmek üzere "Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı" toplantısı yapıldı.

VAN 01.04.2021, 09:58
Van Gölü’nün kirliliği masaya yatırıldı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın koordinatörlüğünde gölün kirlilik sorunu ve çözüm yolları değerlendirilmek üzere "Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı" toplantısı yapıldı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan koordinatörlüğünde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı heyetin katılımıyla kentteki bir otelde düzenlenen "Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı" değerlendirme toplantısında gölün kirlilik sorunu ve çözüm yolları masaya yatırıldı. Toplantıya; Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çalışkan, Su ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Toprak Yönetimi Daire Başkanı Gürsel Erul, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan ve ilgili kurumlar ve STK temsilcileri katıldı.

“Van Gölü’nü birilerinin gelip koruması ve kurtarmasını beklemek yanlış”

Toplantıda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, ilgili kurumlar ve STK’larında katıldığı bir toplantıda kapsamlı olarak Van Gölü’nün konuşulmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Van Gölü’nün geçmişten günümüze mavi geldiğini ve bunu gelecek nesillere mavi olarak aktarmanın büyük bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Vali Bilmez, “Şu anda gölümüz hızla kirleniyor. Van Gölü’nü birilerinin gelip koruması ve kurtarmasını beklemek yanlıştır. Bizler Van Gölü havzasında yaşayan insanlar olarak bu değerimizi korumalıyız. Bu koruma sadece kanalizasyon yapmakla, kamu kurumlarıyla olmaz. Göl çevresinde yaşayan vatandaşların katı atıklarını göle su taşıyan kanallara atmaması gerekir. Şu anda sahilde hummalı bir çalışma var. Göl çevresindeki ahırların yıkılması çok önemli. Ahırların büyük bir kısmı yıkıldı. Diğerlerini de kısa sürede kaldıracağız. Burada vatandaşların bilinçlenmesi ve STK’ların bize destek vermesi gerekiyor. Şimdi Cumhurbaşkanımızın bizzat talimatıyla ve eşi Hanımefendinin himayesinde başdanışmanının koordinesinde koruma çalışmaları yürütülüyor. Bu çok önemlidir. Toplumsal bir duyarlılık oluşturarak Van Gölü’ne sahip çıkmalıyız. Van Gölü’nün korunması için alan yönetimi oluşturmalıyız. Bugün dünyada en değerli olan çevre ve sudur. Bundan dolayı orijinal haliyle günümüze gelen Van Gölü’nü korumak çok kıymetlidir. Van Gölümüzde 500 bin yıldır yaşayan yeni bir tür keşfedildi ve tescillendi. Yani Van Gölü’nün çok gizemleri var. Van Gölümüzün korunması için emek gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah yapılan çalıştaylarda korumayla ilgili yol haritası çıkacaktır. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Kurtarma çalışmalarının yapılması gerekiyor”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Gölü’nün her geçen gün daha çok kirletilmesinin üzücü olduğunu aktardı. Kentte yapımı tamamlanan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin Van Gölü’nün korunmasına ciddi katkı sağlayacağını ifade eden Şevli, "Van Gölü’nün Gevaş ilçesinden başlayıp Çarpanak Adası’na kadar kıyı kesiminde bir kurtarma çalışması yapılması gerekir. Birçok yerde kanalizasyon alt yapısı yok. Turizm master planının hayata geçirilmesi lazım. Sadece temizlik değil, çevre düzenlemesi, sahil bandı çalışmaları profesyonel ekiplerce yürütülmeli" şeklinde konuştu.

“Bu çalışma Van için mutluluk verici”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Gölü’nün tüm bölge için önemli bir konuma sahip olduğunu aktararak; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın çevre konusundaki hassas çalışmalarının Van Gölü’yle de bütünleştiğini belirtti. Orhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çalışma Van için mutluluk verici. Sonuca ulaşmamız konusunda çok ciddi destek verildi. Daha önce bu konuda farklı görüşmeler gerçekleştirdik. Birçok kurum bu işin içinde. Süreci bu güne kadar getirdik. Bugün de farkındalık oluşturulması adına tüm kurumlarımızla konuyu bir kez daha ele alacağız."

“Tesisimiz su alma noktasına geldi”

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Van Gölü’nün kirlenmesinin en önemli kirlilik kaynağının eski arıtma tesisinin yetersiz kalmasından kaynaklandığını belirtti. Kaplan, yapımı tamamlanan yeni Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’yle kirliliğin ortadan kalkacağını ifade ederek, tamamlanan arıtma tesisi hakkında şunları kaydetti:

“Şurayı özellikle belirtmek istiyorum, kamuoyunun doğru bilmesi açından, tesisimiz 2018 yılında ihale edildiğinde yıllık bütçesi 20 milyon TL, 2019 yıllında 25 milyon TL iken 2020 yılında valimiz, milletvekillerimiz, başdanışmanımızın ve bölgedeki belediye başkanlarımızın yoğun girişimleri sonucunda Cumhurbaşkanımızın emirleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleri ve İller Bankası Genel Müdürlüğümüz tarafından 132 milyon TL kredi sağlandı. Projemizin 5-6 yıl değil de 1 yıl içinde bitiyor. Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimize su alabilecek noktadayız. Şu an valimizin emirleri doğrultusunda çevre düzeni, asfaltlama ve yeşillendirme çalışmalarıyla beraber önümüzdeki süreçte hızlı bir şekilde hizmete alacağız.”

“2021 yılı için de güzel haberler duyacaksınız”

VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, “Erciş bölgesinde iki arıtma tesisimiz var; Çelebibağ arıtma tesisi ve 2020 yılı içerisinde İller Bankası Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapılıp tarafımıza devredilen Gölağzı İçme Suyu Arıtma Tesisi, bu tesisimiz göl kenarındaki ikinci en büyük tesisimiz. Bununda işletmesi yüzde yüz kapasiteyle devam ediyor. Erciş’te VASKİ’den kaynaklı bir kirliliğimiz yok. Gevaş Arıtma Tesisi, son dönemde yaptığımız revizelerle dört dörtlük çalışır durumda, nitekim Edremit ilçemizdeki tesisimiz de aynı şekilde çalışmaktadır. Bunun dışında gölü ikinci dereceden kirleten ilçelerimiz konusunda da valimiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının talimatları doğrultusunda kararlar alındı. İlerleyen süreçte ilçe belediyelerimizle beraber açıklamalarını yapacağız. İlçelerimiz; Muradiye, Çaldıran, Özalp, Saray, Gürpınar ve Bahçesaray atıksu arıtma tesislerimizle ilgili 2021 yılı içinde güzel haberler duyacaksınız” diye belirtti.

“Biz sahillerimizi kullandıkça temizlenecek, kullandıkça dikkat edeceğiz”

Van Gölü ve havzasının kirliliğinin direk kanalizasyon kaynaklı olmadığını ve noktasal kirlilik konusunda Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasıyla büyük bir kısmının hal olacağını ifade eden VASKİ Genel Müdürü Kaplan, göl kirliliği sadece kanalizasyon kirliliğinden kaynaklanmadığına dikkat çekerek, “Van Gölü sahilindeki herhangi bir yapılaşmanın kanalizasyonu olacak diye bir kanunumuz ve mevzuatımız yok. Aslında sızdırmaz, hatta sızdırmalı fosseptik doğaya tehlikeli bir kavram değildir. Düzgün bir şekilde yapılmış fosseptik doğayı koruduğunu düşünüyorum. Özellikle Bahçesaray ve Çatak derelerimizin kirliliğinin açığa çıkmasının nedeni kanalizasyondur. Kanalizasyonu yaptığınız takdirde onun bir yere akıtılması gerekiyor. Dolayısıyla kapalı havza modelinde olan Van Gölü, bölgede yapılan bütün kanalizasyonların akacağı yerde göl oluyor. Sadece kanalizasyon kaynaklı kirleticilerimiz yok, hayvansal kaynaklı kirleticilerde var. Valimiz önemli bir noktaya değindi; ‘Biz sahili kullanmıyoruz, hayvanlarımız kullanıyor’ dedi. Bizim sahilleri kullanmamız gerektiğine inanıyorum. Biz sahillerimizi kullandıkça temizlenecek, kullandıkça dikkat edeceğiz. Burada özellikle son olarak masanın oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Çevre ve Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çalışan, Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı için Ankara’da bir takım çalışmalar yaptıklarını belirterek, çalışmanın hayırlı olmasını diledi.

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı Gürsel Erul ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı’nın da birer konuşma yaptığı program, Van Gölü’nde yapılması planlanan çalışmaların sunumunun ardından katılımcıların görüşlerini bildirmesiyle son buldu.

Toplantı sonrasında Vali Mehmet Emin Bilmez, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan ve toplantıya katılan yetkililer helikopter ile Van Gölü kıyı incelemesi gerçekleştirdi.
Yorumlar (0)
banner331
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 10 Nisan 2021
İmsak 04:56
Güneş 06:26
Öğle 13:10
İkindi 16:50
Akşam 19:45
Yatsı 21:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 31 67
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 31 61
4. Trabzonspor 32 57
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 32 48
9. Göztepe 33 46
10. Sivasspor 31 44
11. Konyaspor 31 40
12. Antalyaspor 32 39
13. Rizespor 31 35
14. Kasımpaşa 32 35
15. Malatyaspor 31 33
16. Ankaragücü 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 31 33
19. Gençlerbirliği 31 31
20. Erzurumspor 32 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 28 54
3. Altay 28 53
4. Adana Demirspor 28 52
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Tuzlaspor 29 41
9. Bursaspor 28 40
10. Bandırmaspor 28 38
11. Ümraniye 28 38
12. Boluspor 28 32
13. Balıkesirspor 28 32
14. Adanaspor 28 31
15. Menemenspor 28 29
16. Akhisar Bld.Spor 28 25
17. Ankaraspor 28 19
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 31 74
2. M. United 30 60
3. Leicester City 30 56
4. West Ham 30 52
5. Chelsea 30 51
6. Tottenham 30 49
7. Liverpool 30 49
8. Everton 29 47
9. Aston Villa 29 44
10. Arsenal 30 42
11. Leeds United 30 42
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 30 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 30 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 30 29
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 30 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 29 66
2. Barcelona 29 65
3. Real Madrid 29 63
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 29 46
6. Real Betis 29 46
7. Villarreal 29 46
8. Celta de Vigo 29 37
9. Granada 29 36
10. Athletic Bilbao 29 36
11. Levante 29 35
12. Valencia 29 33
13. Cádiz 29 32
14. Osasuna 29 31
15. Getafe 29 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 29 27
18. Elche 30 26
19. Eibar 29 23
20. Deportivo Alaves 29 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@