Yabancı Dil Öğrenmek İstiyor musunuz?

Anlıyorum ama konuşamıyorum!

Çabuk unutuyorum!

Kelimeleri cümleye dökemiyorum!

...

Bu cümleleri sadece öğrencilerden mi duyuyoruz? 

Hayııır! 

Yıllarca yabancı dil kurslarına katılan, akademik sınavlarda yabancı dil barajına takılan, kariyer hedeflerinde "dil" sorunu yaşayan birçok kişiden duymaktayız.

Hayatın içinde her birimizin farklı öğrencilik görevleri var; kimi diploma peşinde kimi de mesleki yeterlilik ya da kişisel gelişim. Başarı merdivenlerinde tökezlediğimiz, takıldığımız ya da yara aldığımız ortak dertlerimizden biri "yabancı dil."

Birinci sınıftan 12. sınıfa kadar ortalama 1300 saat ingilizce eğitimi alıyor fakat konuşamıyoruz. Çünkü gramer ağırlıklı bir müfredata sahibiz. Dünya ülkeleri arasında ingilizce yeterlilik sıralamamız 47.

Prof.Dr. Özcan Demirel'e göre en büyük yanlışlarımızdan biri; dilin kendisini değil kurallarını öğretme modelimiz. Dilin dört temel becerisi; 

Dili anlama

Okuduğunu anlama

Yazma

Okuma

...

Eğitim programımız bu becerileri öğretmek yerine grameri yani dilin kurallarını öğretiyor.

Türkçe eklemeli, İngilizce ise bükümlü bir dildir. Öğrenme şeklimiz günümüz teknolojisi ile uyumlu ve oyun tabanlı olmalıdır. Yabancı dili canlı tutmak ve pratiğe dökmek için sürdürülebilirlik önemlidir.

2023 Vizyonunda yabancı dil eğitimine öncelik vereceğini belirten Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk; 2-4. sınıflarda oyun tabanlı öğrenme, 5-8. sınıflarda 'farklılaştırılmış eğitim modeli",  9-12. sınıflarda ise lise türüne göre 'özel amaçlı İngilizce' modeliyle ilgili İngilizce dili becerisi/becerileri konularını pilot uygulamalarla desteklemektedir.

Bizim daima umudumuz var!

Dünya ülkelerini tanımak, yeni kültürlerle buluşmak ve bireysel başarımıza katkı sunmak için bireylerin de gayret etmesi gerekmez mi?

Kaç kişi izlediği programları farklı dilde takip ediyor? Kaç kişi bilgiyi kitapların dışına taşıyor ve hayatın içine katıyor? 

Eskiden mektup arkadaşlarımız vardı. Merak ettiğimiz ülkeleri mektup arkadaşlarımızdan öğrenir, kartpostalların bir yüzünde ülkemizi tanıtır diğer yüzünde de yabancı dilin acemiliğini paylaşırdık. Desenli mektup kağıtlarının yolculuğu bizim dil gelişimimize tanıklık eder, sanal dünyanın kolaycılığına kaçmazdık.

Günümüzde yabancı dili yaşatmak, öğrencilerin pratiğini arttırmak ve "dili" canlı tutmak için çalışan eğitimcilerimiz var.  Bunlardan biri Kartal İhsan Zakiroğlu Ortaokul Müdürü Alper Aydın ve öğretmen ekibi .

"İNGİLİZCE GAZETE" projesiyle büyük bir farkındalık oluşturan öğretmen ve öğrencilerin bu çalışması sadece eğitime katkı sunmuyor; takım kurma, paylaşım, sorumluluk, kreatif düşünme ve dil gelişimini de güçlendirmektedir.

Kültür bir evse, dil de ön kapının ve içerideki bütün odaların anahtarıdır.

Khaled Hosseini

Yeni evler keşfetmeye var mısınız?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabahat Yeleser Aygün
Sabahat Yeleser Aygün - 2 ay Önce

Alper müdürümüzden çok umutluyum. Okulumuzun çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum,kendisine ve ekibine başarılar diliyorum .

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Yazılarınızı ilgiyle izliyorum

selin
selin - 2 ay Önce

Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.Teşekkürler Ayşegül hanım..

Kemal Cesur
Kemal Cesur - 2 ay Önce

Harika bir yazı. Enerjinin doğru kullanılması olumlu yönde sonuç verir. Madenden anlayan eğitimciler gerekiyor.

Şeyma
Şeyma - 2 ay Önce

Çok doğru yazdınız. Katılıyorum yazılarınıza ve düşüncelerinize.

Veysi bozkurt
Veysi bozkurt - 2 ay Önce

Tebrik ederim,harika...

Birol KILIÇ
Birol KILIÇ - 2 ay Önce

Yine harika bir yazı.Kaleminize sağlık Ayşegül Hanım

Mustafa  deniz
Mustafa deniz - 2 ay Önce

Aysegul hanim basarilarinizin devamini dilerim