YÖK’te idari kadro istifaları başlıyor biri hariç

Seçimler yaklaşırken öğrenci affı da ister istemez gündeme geliyor. Bu sefer iki koldan bir af çalışması için harekete geçildi. Birincisi Türkiye’deki üniversitelerden ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan öğrenciler için bir af paketi hazırlanıyor. Diğeri ise sayısı 64 bin olduğu söylenen yurtdışında eğitim almış ama YÖK tarafından denklik verilmeyen mağdur öğrencilerin gayreti ile torba yasaya girmeye çalışıyor. İddiaya göre YÖK büyük bir mağduriyet oluşturmuş ve bunun altında müthiş bir rant yatıyor.

YÖK ile ilgili yazdığımız yazılar elden ele dolaşıyor, kimi kızıyor kimi takdir ediyor. Türkiye’nin kalkınmasının motor gücü bilim olacak ve bunun da merkezinde YÖK olacakken YÖK’ün içine düşürüldüğü acıklı durumu artık sokaktaki ayakkabı boyacıların bile gülerek konuşuyor. Okumuş adamların düştüğü duruma bakın diyorlar. Her işi ranta çeviren Ak Parti içindeki Uhud’un okçuları eğitimin de içine ettiler.

Geçtiğimiz yazımızda “YÖK üyelerinin istifası yetmez idari kadro da derhal istifa etmeli” demiştik. Bu yazı YÖK’te ikinci bir depreme sebep olmuş ve istifalar bu hafta başlayacak. Yeni YÖK başkanını biz getirdik o bizim emrimizde diyerek YÖK’ün koridorlarında gerine gerine gezinen Şendul’un ekibi şimdi istifa mektupları ceplerinde sessizce odalarında bekliyor.

YÖK FETÖ Rant

Ak Partili Metin Külünk’ten YÖK’e FETÖ çıkışı: Bize gelen bilgiler size gelmiyor mu?

MKYK üyesi Metin Külünk, YÖK Başkanı Erol Özvar'a "Üniversitelerdeki FETÖ yapılanmasına ilişkin bize gelen bilgi ve belgeler size gelmiyor mu?" diye sordu ve "Vakit cesur olma vaktidir" diye seslendi. Metin Külünk acaba 20 yıldır niye susuyordu ve şunun şurasında makama geleli 6 ay olmamış Erol Özvara niye yüklenme gereği duydu. 20 yıldır YÖKte olan ve son 8 yıldır da başkan olan Yekta Saraç hakkında bu söylenmeyip te şimdi niye gündeme geliyor. 15 Temmuz Sonrası YÖK’te FETÖ operasyonu yapıldığını duydunuz mu. Tuvalete bile İmam atayan FETÖ YÖK’ü unuttu denilebilir mi hayır unutması mümkün değil. Peki Yekta Saraç döneminde bu operasyon niye operasyon yapılmadı da şimdi Metin Külünk tarafından güdeme getiriliyor. Metin Külünk bir de isim vererek yeni YÖK başkanı Erol Özvar’ı niye hedef aldı. YÖK’te yıllık 100 milyon Euroluk rant var ve bu rant FETÖ tarafından yönetiliyordu. Bu rant yurtdışına Eğitim Danışmanlıkları ile gönderilen öğrenciler ve bunların yasadışı yollar ve sahte belgeler ile Türkiye’ye yatay geçiş adı altında özel üniversitelere kayıtlarının organize edilmesidir. YÖK denetleme kurulu her sene özel üniversiteleri denetler ve bu öğrenciler bir ve ya iki yıl sonra üniversitelerden atılırlar.  Bu yol FETÖ’den ele geçirildi ve artarak devam etti. Yekta Saraç kendi itiraf etti her yıl 10 bin sahte geçiş yapılıyor diye ama herhangi bir soruşturma açılmadı. Birçok ilde bazı tutuklamalar yapıldı sonra da takipsizlikle sonuçlandı.

İkinci büyük yolsuzluk ise denklik biriminde yapılıyor Yekta başkan olana kadar ağır aksakta olsa denklik kendi içinde bir işleyişi vardı. Yekta başkan olunca tesadüfen ve ya hakkıyla denklik alma işi bitti tamamen takip edilen özel öğrenciler denklik alıyor ve binlerce öğrenci denklik birimine geldiğinde tabiri caiz ise “it” muamelesi görüyordu. Aşağılamalar hakaretler ve yıllarca süren işlemler. Ama Ak Partililerin Balkanlarda ele geçirdiği üniversitelere gidenler her türlü sahteliklerine rağmen tıkır tıkır denklik işlemleri yürüyordu.

YÖK’teki FETÖ operasyonu kime gözdağı olacak

Denklik biriminin en etkili hanımefendisi bizim “YÖK üyelerinin istifası yetmez idari kadro da derhal istifa etmeli” sözümüze çok alınmış ve istifa etmeye hazırlanıyormuş. Sayın hanımefendi sizi istifa ettirmeyecekler. Size önümüzdeki aylarda balkanlarda bir kelime İngilizce eğitim almadan üniversitenin olduğu şehre gitmeyen 800 öğrencinin sahte denklik işlemlerini yaptırdıktan sonra gönderecekler. Eğer bu işlemleri yapmam derseniz inanın sizi FETÖ’nünYÖK  imamı olarak tutuklattıracaklar. Hatırlayınız geçen seneler size o Üniversitenin öğrenci temsilcisini göndermişti bir etkili şahıs ve siz de hukuk servisinden 2 arkadaşınız ile üç saate yakın bir konuşma yapmış ve işin hilelerini anlatmıştınız. Hatırlamadım demeyiniz lütfen zira o çocuk sizin tüm konuşmalarınızın ses kaydını almış ve şimdi size şantaj yapıyor. İsterseniz o çocuğa verdiğin evrakı burada paylaşabilirim ama savcılar istediğinde vereceğiz. Argoda bir söz vardır yediğin hurmalar şimdi seni tırmalar diye. Devletin memuru olup kurallara uyacağınıza şendulun memuru olmanın size vadedilenlere kanmanın hesabı ağır olacak. Yektayı Milli Eğitim bakanı yapacaklardı yapamadılar. Ama size yaptırılan bazı işlemler konusunda baskı yapan bir YÖK üyesi şimdi Amerika’da ama size FETÖ imamlığından hapis yolunu gösteriyorlar. Bu adalet değil tabi ama sakın istifa etmeyin ki o 800 öğrenciye nasıl denklik vereceğini herkes görecek.  Denklik biriminde öğrencilere nasıl ve niye “İt” muamelesi yaptırıldığınız Balkanlardaki AK Partili birkaç rantiyecinin üniversitesini koruyup kollamak için binlerce öğrenciyi mağdur ettirildiniz. Yekta danışman olabildi diğeri Amerika’ya alelacele bir görevle gönderildi ama bak diğer YÖK üyeleri ortada kaldı. Şimdi yapacağın istifa etmek değil. Erol Özvar’a gidip itiraf edeceksin. Denklik biriminde yapılan haksızlıkları sahtekârlıkları bir bir anlatacaksın. Seni bu işe türlü vaadler ile kandırıp itenler sana sahip çıkmayacaklar ve bir FETÖ soruşturması ile seni içeri attıracaklar. Binlerce denklik mağduru bu hile ve sahtekarlıkları biliyor. Hanımefendi Yektayı Milli Eğitim bakanı yapamayanlar seni yarı yolda bırakacak. Erol Özvar’a git itirafta bulun özel kalemi aşamıyorsan da teferruatlı bir mektup yaz.  İstifa falan etme gelecek günler senin için çok zor geçecek sırf balkanlarda bir üniversiteye sahip çıkmak için binlerce öğrenciyi denklikte mağdur ettirildin. Şimdi sana sahip çıkmayacaklar, itiraf ederek kendini kurtar. Metin Külünk bayram değil seyran değil YÖK’te niye fetö operasyonu yapılmadı diye ortalığa dökülmedi seni kurban verecekler.