Z KUŞAĞININ GÖZÜNDEN

Bizler büyüğümüzden küçüğümüze nesillerden nesile atlıyor, her birimiz yaşadığı ortam, yetişme biçimi ve özellikle dönemine göre şekillere bürünüyoruz.Yıllar arası kuşaklarda Dünya'da hemen hemen yaşamını sürdüren kuşaklar X,Y,Z kuşaklarıdır. 1965-79 X, 1980-95 Y, 1996'dan sonrası ise Z kuşağı olarak geçmektedir. Kimi kaynaklarda tarihler değişse de genel olarak böyle bilinmektedir. 

Her kuşağın kendine özgü davranış biçimleri, fikirleri, seçimleri, istekleri vardır. Kimileri biz Z kuşağını geleceğin umudu olarak görse de kimileri için işe yaramaz bomboş bir nesil olduğumuzu söylemektedirler. Teknoloji çağının içine düşen Z kuşağı diğer kuşaklara oranla daha hızlı, kolay düşünme yeteneklerine sahiplerdir. Düşünce yapıları toplumun kalıplaşmış olan eski düşünce yapılarından, dinler konusundaki baskıcı, insanları ayıran o ırkçı tavırlarından, zihinlere dayatılan fikirlerden fazlasıyla arınarak yaşamayı tercih eden bir kuşaktır. Bu toplum arasındaki fikirlere karşı saygıyı öğretir ve kişiyi daha bireysel bir konuma getirir. Aslında Z kuşağının birçok özelliğini Y kuşağı taşısa da Z kuşağı kadar baskıcı tavırlara bu denli 'saçma, umursamaz' diyerek püskürtmüyorlar. X kuşağı ise tamamen otoriter tavırlarıyla Z kuşağıyla aralarındaki çatışmaları büyütüyor, özgür fikirlere düşkün gençleri kendilerine karşı iterek aykırı bir konuma getiriyorlar. Z kuşağını özetlemek gerekirse 'koyunlaşmış' olan insan düşüncelerinin arasından sıyrılıp daha medeni, yeni kapılara açılan hayatlara sürülmek istiyorlar.

Elbette negatif yönleri de çağımızın getirdiği gelişimlerden dolayı karşımıza çıkmaktadır. Y kuşağı hayatını biraz daha doğayla iç içe, birlikte, oyunlarla geçirmiştir fakat Z kuşağı sosyal medyanın kölesi haline geldiklerinden küçücük çocuklar yakartoptan bile ellerindeki tabletler, telefonlar yüzünden bihaber olabiliyorlar. Elimizdeki imkanları, birçok şeyi aynı anda yapabilme yeteneğimizi hiçe sayıp gerek karakterimizden, hobilerimizden, amaçlarımızdan habersiz hale gelebiliyoruz.

Yaşadığımız çağın bize verdiği özgün, boldan imkanları fark ettiğimiz zaman gelecek adına gerçek bir umut haline gelebileceğiz. 

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir." MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasemin Keydal
Yasemin Keydal - 3 gün Önce

Tesekkur ederim yuregine sağlik güzel bayan...

banner320

banner319