İşsizliği ortadan kaldıracak Havza OSB’de fabrikalar birer birer yükseliyor

SAMSUN (İHA) – Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Havza Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tamamıyla faaliyete geçtiğinde 3 bin 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlayacağını ifade ederek, “960 dönüm alanda tesisler başladığı zaman toplam 3 bin 500 kişi çalışacak. Burayı 10 bin dönüme çıkardığımızda istihdam edilen kişi sayısını hayal bile edemiyoruz” dedi.

EKONOMİ 22.04.2021, 09:08
İşsizliği ortadan kaldıracak Havza OSB’de fabrikalar birer birer yükseliyor

SAMSUN (İHA) – Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Havza Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tamamıyla faaliyete geçtiğinde 3 bin 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlayacağını ifade ederek, “960 dönüm alanda tesisler başladığı zaman toplam 3 bin 500 kişi çalışacak. Burayı 10 bin dönüme çıkardığımızda istihdam edilen kişi sayısını hayal bile edemiyoruz” dedi.

Havza OSB, Havza merkeze 13 km, Samsun Limanı’na 70 km, Samsun-Çarşamba Uluslararası Havalimanı’na 94 km, Merzifon Havaalanı’na 42 km, Samsun-Sivas Demiryolu’na 2 km ve Samsun-Ankara karayoluna 2 km mesafede bulunuyor. Havza OSB’de elektrik, su, yağmur hattı, telekom hattı ve kanalizasyon alt yapısı tamamlandı, pis su arıtma tesisi de mevcut. 960 dönüm üzerinde 46 adet sanayi parseli bulunan Havza OSB’ye, tüm altyapı tesislerinin tamamlanmış olması ve konumu nedeniyle de yatırımcılar tarafından yoğun talep gösteriliyor. İlerleyen yıllarda oluşacak talepleri de karşılayabilmesi için OSB’nin güney, kuzey ve doğu kısmında bulunan ve engebeli olmayan 3 bin 500 dönüm arazinin bölgeye kazandırılması amacıyla gerekli çalışmalar Samsun Valiliği koordinesinde Havza Belediyesi ile Havza Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülüyor. Ayrıca OSB’nin 10 bin dönüme çıkabilecek şekilde etrafında arazi mevcut.

"Havza OSB 5. bölge avantajlarından yararlanıyor"

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ile bölgede faaliyete geçen ve yapımı devam eden fabrikaları ziyaret ederek bilgi aldı. Bedelsiz arsa tahsisi başta olmak üzere, Havza OSB’ye yatırım yapacak firmaların birçok avantaja sahip olduğunu belirten Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Havza OSB’miz KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz veya kâr payı desteği gibi birçok avantajın bulunduğu 5. bölge avantajlarından yararlanmaktadır. Havza OSB ayrıca, Samsun İl Merkezine 35-40 dakika mesafede olmasının yanı sıra kara, deniz, hava ve demiryolu olmak üzere 4 ulaşım ağına da yakın olması nedeniyle yatırımcılarımıza çok önemli yararlar sağlamaktadır. Havza OSB’ye Samsun-Sivas Demiryolu hattından özel hat çekimi ve istasyon yapılması ile ilgili TCDD Genel Müdürlüğü ile anlaşmalar sağlanmış olup hat ve istasyon en kısa zamanda yapılacaktır. Bu bağlantı ile firmalarımız ürünlerini Sivas üzerinden Bakü-Tiflis-Çin’e ve yine Sivas üzerinden Ankara-Avrupa’ya ulaştırma imkanına sahip olacaktır. Ayrıca OSB’nin Samsun-Ankara karayoluna olan 2 km’lik bağlantı yolunun 20 metre genişliğinde gidiş dönüşlü olarak Karayolları 7.Bölge Müdürlüğü tarafından yapımına başlanacaktır” diye konuştu.

“3 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlanacak”

OSB’nin enerji nakil hattının Ladik trafo merkezinden (12 km) çekildiğini ve dağıtım lisansının mevcut olduğunu, bundan dolayı da firmaların elektriği yüzde 40 daha uygun fiyatla kullandığını belirten Vali Zülkif Dağlı, “Doğal gaz dağıtım şirketi ile de anlaşmalar yapılmış olup 2022 yılının 2. çeyreğinde OSB’mize doğal gaz gelecektir. Ayrıca OSB’mizde sondaj kuyularımız mevcut olup bin tonluk depomuz ile fabrikalarımıza hizmet vermekteyiz ve su sıkıntımız bulunmamaktadır. Yine OSB’mizin etrafı tel örgülerle çevrilmiş olup güvenlik personelimiz tarafından 64 adet kamera ile izlenerek 24 saat giriş çıkışlar kontrol edilmektedir. Belirtmiş olduğum tüm bu avantajlar nedeniyle OSB’mize yatırım yapmak isteyen firmalarımız tarafından yoğun bir talep gelmektedir. Firmalarımız ile bire bir görüşerek tahsisleri titizlikle yürütmekteyiz. OSB tamamıyla faaliyete geçtiğinde 3 bin 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlanmış olacağını tahmin etmekteyiz. İlçemiz, ilimiz ve ülkemizin ekonomik gelişimine ve kalkınmasına önemli faydalar sağlayacağını düşündüğüm Havza Organize Sanayi Bölgesi, orta ve büyük ölçekli sanayi tesislerini her anlamda destekleyerek, sağladığı avantajlar ile ihracatın ve istihdamın artırılmasına büyük bir katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.

“Avrupa’ya ihracata dayalı sağlık tekstil ürünleri üretecek bin kişi çalıştıracak fabrikanın yapımına başlandı”

Tamamlanan ve yapımı devam eden fabrika yatırımlarından bahseden Vali Dağlı, “Havza Sanayi Organize Bölgesi’nde inceleme yapıyoruz. Havza OSB, Samsun’un Orta Anadolu’ya bağlandığı köşe noktası dediğimiz çok önemli bir noktada. Lokasyon olarak Merzifon Havalimanı’na 40 km, Samsun Limanı’na 70 km, karayolu 2 km yanımızdan geçiyor. Demiryolu da 2 km uzaklıkta ve bağlantı çalışmalarına da başlandı. Konum olarak çok avantajlı bir yerde. Çarşamba Havalimanı’na da 90 km uzaklıkta bu kadar önemli bir noktada güzel bir OSB şu anda oluşuyor. OSB 960 dönümden oluşuyor. Burada 46 sanayi parselimiz var. Şu anda sanayi parselleri, çok hızlı bir şekilde sanayiciler tarafından dolduruluyor. Birçok fabrika şu anda işletmeye başladı. Burada gaz beton fabrikası, gemi makinaları üretim yeri, tekstil gibi üretim yerleri var. Tamamen Avrupa’ya ihracata dayalı sağlıkla ilgili tekstil ürünleri üretecek olan bin kişi çalıştıracak fabrikanın da yapımına başlandı. Sektörler çok değişik. Burada tıbbi araç, alet ve makineler var. Gıda ile ilgili sektörler var. Süt ve tatlı fabrikaları var. Döküm fabrikaları var. Burası tam bir OSB şeklinde hızla yükseliyor. Ben 6 ay önce geldiğimde şu anda bulunduğumuz fabrika yapım aşamasındaydı. Şu anda günlük 30 tır sevkiyat yapılıyor. Bu az bir rakam değil. Bu ilerleyen dönemde ilerleyerek devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Havza OSB’yi 10 bin dönüme çıkaracağız”

OSB’nin 10 bin dönüme çıkartılması için çalışma yürüttüklerini dile getiren Dağlı, “Havza OSB gerçekten çok avantajlı. Avantajı; burası 5. derece teşvik kapsamında. Yani iş adamlarına, müteşebbislere çok büyük oranda SSK, vergi, KDV gibi muafiyetler ve kolaylıklar ile indirimler sağlanıyor. Sanayicilerimiz bunları çok yakinen takip ediyor. Bunun haricinde ana arter üzerindeyiz. Tüm lokasyonlara çok yakınız. Orta Anadolu’ya, tüm Karadeniz’e ve Ankara istikametine önemli bir noktadayız. Bunlar gerçekten çok önemli. İnşallah bunlar artarak devam edecek. Bizim avantajımız; Havza OSB’de şu anda 960 dekar yeri hemen hemen doldurduk. Ancak çevremizde çok güzel bir arazi var. Sanayinin kurulmasına uygun, tarıma da çok uygun olmayan elverişli bir arazimiz var. Burayı biz 10 bin dönüme kadar çıkarma imkanımız var. Konuyla alakalı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmeler, OSB Genel Müdürlüğü ile devam ediyor. Olumlu bir seyir izliyor. Bunu da başardığımızda 10 bin dönüme çıkaracağız. Havza OSB bölgenin tam ortasında çok güzel bir cazibe merkezi olarak sanayinin tam ortasında olacak. Burada katma değeri yüksek ürünler üretiliyor. Gemi makineleri dedik. Kenevir ile ilgili de üretim yapılıyor. Üretim Vezirköprü’de, sanayileşme bu OSB’de olacak. Bu manda kenevirde çok büyük bir gelecek var. Bunları hep birlikte başaracağız. Şu anda yıldızı parlayan bir noktadayız. Şu an bir hayal gibi geliyor ama 6 ay önce inşaat halindeki binaları gördüğümde burada hiçbir şey yoktu. Bazı yerleri gördüğümüzde yüksek istinat duvarları yapıldığını, sanayicilerin bunları güzel bir şekilde yaptığını da görüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Burayı 10 bin dönüme çıkardığımızda istihdam edilen kişi sayısını hayal bile edemiyoruz”

Havza OSB’nin 10 bin dönüme çıkartıldığında binlerce kişiye istihdam alanı oluşacağını vurgulayan Zülkif Dağlı, “Geldiğimiz yol, anayoldan itibaren 2 km’lik bir yol. Çift şeritli duble bir yol şeklinde burayı da Karayolları Genel Müdürlüğümüz bölge müdürlüğü vasıtasıyla yakın bir zamanda yapımına başlayacak ve yol iyileşecek. Buradan geçen işadamları, yatırımcılar ve tırlar çok rahat bir şekilde geçmiş olacak. Mevcut 960 dönüm alanda tesisler başladığı zaman toplam 3 bin 500 kişi çalışacak. Burayı 10 bin dönüme çıkardığımızda istihdam edilen kişi sayısını hayal bile edemiyoruz. Çok büyük rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum. İnşallah bu bölgenin insanı burada çalışacak. Beyaz yakalılar daha fazla çalışıyor hale geçek. Çünkü havalimanlarımız yakın olduğu için bu avantajımız var. İnşallah gelecek vadeden ve çok güzel bir noktadayız” dedi.

Teşvik kapsamına alınan ilçeleri de dile getiren Samsun Valisi Zülkif Dağlı, şunları söyledi:

“Burada sistem şu: Yaklaşık 6 ay önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bir Bakanlar Kurulu Kararı ile ilimizdeki Havza, Kavak, Vezirköprü ve Ladik ilçeleri teşvik kapsamına alındı. Yani Merzifon ilçesiyle aynı hale geldik. Bu teşviklere merkezi olarak karar veriliyor. Bu kararlar verilmiş durumda ve biz avantajlı konuma geçtik.”
Yorumlar (0)
banner331
16
açık
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:39
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:22
Yatsı 22:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@